Гасовити планети

гасни гиганти

Знаеме дека соларен систем Составена е од различни видови планети чии карактеристики и состав се различни. Постојат гасовити планети кои се познати како гасни гиганти и тоа не е ништо повеќе од голема планета која е составена главно од гасови како што се водород и хелиум, но има релативно мало карпесто јадро. За разлика од другите карпести планети кои се целосно составени од карпи и со гасовита атмосфера, тука преовладува поголема количина гасови.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, разлики и curубопитства на гасовитите планети.

Што се гасовити планети

гасовити планети

На прв поглед и од името, може да изгледа дека станува збор за топчиња или гас. Ние едноставно зборуваме за планета чие јадро е карпесто, но остатокот од планетата е гас. Овие гасови обично се претежно водород и хелиум. Меѓу гасните планети кои го сочинуваат Сончевиот систем што го имаме Јупитер, Сатурн, Уран y Нептун. Овие 4 планети со гасни џинови се нарекуваат и планови на Јовијан или надворешни планети. Тие се оние планети кои живеат во надворешниот дел на нашиот Сончев систем, надвор од орбитите на Марс и астероидниот појас.

Додека Јупитер и Сатурн се најголемите гасовити планети, Уран и Нептун имаат нешто поинаков состав со посебни карактеристики. Кога зборуваме за гасовити планети, гледаме дека тие главно се составени од водород и затоа е одраз на составот на оригиналната соларна маглина.

Кои се тие?

гасовити планети на Сончевиот систем

Toе наведеме кои се главните гасовити планети на нашиот Сончев систем:

 • Јупитер: тоа е најголемата планета во целиот Сончев систем. Тоа е една од причините зошто е позната под името џиновски планети. Неговиот главен состав е водород и хелиум кои опкружуваат густо јадро од карпи и мраз. Бидејќи е толку голем, има огромно магнетно поле и е видливо со голо око. Од земјата можеме да видиме што изгледа како многу посветла starвезда со црвеникава боја, а тоа е Јупитер. Една од нивните главни карактеристики е црвената дамка што ја имаат како резултат на големиот притисок на атмосферата и високите облаци.
 • Сатурн: главната карактеристика на Сатурн се неговите големи прстени. Има 53 познати месечини и е составен пред се од водород и хелиум. Истата работа се случува како и со претходната планета, сите овие гасови опкружуваат густо карпесто јадро чиј состав е сличен.
 • Уран: таа е единствената планета навалена на своја страна. Тоа е оној што ротира наназад во однос на секоја планета. Неговата атмосфера освен водород и хелиум е составена од метан. Својата орбита ја завршува за 84 земјини години и има 5 главни сателити.
 • Нептун: составот на нејзината атмосфера е сличен на оној на Уран. Досега има 13 потврдени месечини и е откриено од неколку луѓе во 1846 година. Неговата орбита е многу побавна бидејќи е скоро кружна и потребни се околу 164 земјини години за да се заобиколи сонцето. Нивниот период на ротација е околу 18 часа. Исто така, има многу слична структура со Уран.

Кога станува збор за класификација на овие гасовити планети, треба да се спомене дека, поради разликата што ја имаат овие планети во нивната структура и состав, тие исто така се разликуваат меѓу нив. Јупитер и Сатурн се класифицирани како гасни гиганти, додека Уран и Нептун се ледени гиганти. Поради оддалеченоста од сонцето што ја зафаќаат во Сончевиот систем, тие имаат јадра составени од карпа и мраз.

Карактеристики на гасовитите планети

уран и нептун

Ајде да видиме сега кои се главните карактеристики што ги дефинираат овие гасовити планети:

 • Тие немаат добро дефинирана површина. Бидејќи јадрото е единствената карпеста работа, а остатокот е тоа што нема целосно дефинирана површина.
 • Тие се составени од огромна маса на гас каде што главно изобилува водород и хелиум.
 • Кога научниците се повикуваат на дијаметрите, површините, обемите и густините на овие планети, тие се направени во однос на надворешната обвивка што се гледа однадвор.
 • Атмосферите се многу густи и тоа е причината зошто гасовите продолжуваат на таа планета и не се шират низ остатокот од универзумот.
 • Сите Тие имаат голем број сателити и прстенести системи.
 • Познато е под името Јовијан планети бидејќи тие имаат големина и карактеристики слични на Јупитер.
 • Неговата густина е мала, а јадрото е многу карпесто. Мора да се земе предвид дека бидејќи неговиот состав е претежно гасови, има многу мала густина. Јадрото, од друга страна, е повеќе густо.
 • При приемот на градинарски количество светлина има прилично ниска температура. Најстудената планета е Нептун.
 • Тие ротираат брзо со просечна ротација од 10 часа. Сепак, неговото преведувачко движење околу сонцето е многу побавно.
 • Неговите магнетни и гравитациони полиња се доста моќни и тоа е причината зошто тие можат да ги задржат масите на гасови.
 • Атмосферите и временските обрасци се прилично слични меѓу сите нив.

Разлики од карпести планети

Меѓу главните разлики што ги гледаме во однос на карпестите планети е дека гасните планети се составени главно од водород, хелиум и метан. Тоа е, тие се составени главно од гасови, додека другите планети од карпи. Карпестите планети имаат претежно цврста површина и се составени од карпи.

Друга голема разлика е во тоа што површината на карпестите планети е добро дефинирана. Карпестите планети имаат секундарна атмосфера што произлегла од внатрешните геолошки процеси, додека карпестите планети гасовитите планети имаат примарна атмосфера која е зафатена директно од оригиналната соларна маглина. Овие планети се изучуваат подетално со оглед на човечката технологија.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за гасовитите планети и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.