Гама зраци

гама зраци

Во областа на нуклеарната физика, се изучуваат различните видови зрачење што постојат. Во овој случај, ние ќе се фокусираме на проучување на гама зраци. Тоа е електромагнетното зрачење што се произведува со радиоактивно распаѓање на атомските јадра. Овие гама зраци имаат највисоко фреквентно зрачење и се едни од најопасните за луѓето, како и другите јонизирачки зрачења.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме кои се карактеристиките, важноста и употребата на гама зраците.

клучните карактеристики

употреба на зрачење

Сумирајќи, ќе ги наведеме главните карактеристики на гама зраците:

 • Тие се честички кои немаат повеќе во мирување, бидејќи се движат со брзина на светлината.
 • Тие исто така немаат електричен полнеж бидејќи не се отклонуваат од електрични и магнетни полиња.
 • Тие имаат многу малку јонизирачка моќ иако се доста продорни. Гама зраци на радон тие можат да поминат низ челик до 15 см.
 • Тие се бранови како светлина, но многу поенергични од Х-зраците.
 • Радиоактивно соединение кое се апсорбира во жлезда и избегнува гама зрачење овозможува да се проучи наведената жлезда со тоа што ќе се добие на плажа.

Тие имаат многу висока фреквенција на зрачење и се едни од најопасните зрачења за луѓето, како и сите јонизирачки зрачења. Опасноста лежи во фактот дека тие се високо-енергетски бранови кои можат неповратно да ги оштетат молекулите. кои ги сочинуваат клетките, предизвикувајќи генетски мутации, па дури и смрт. На Земјата можеме да ги набудуваме природните извори на гама зраци во распаѓањето на радионуклидите и интеракцијата на космичките зраци со атмосферата; многу малку зраци исто така создаваат ваков вид на зрачење.

Карактеристики на гама зраци

гама зраци во вселената

Нормално, фреквенцијата на ова зрачење е поголема од 1020 Hz, така што има енергија поголема од 100 keV и бранова должина помала од 3 × 10 -13 m, многу помалку од дијаметарот на атомот. Проучени се и интеракциите кои вклучуваат гама зраци на енергија од TeV до PeV.

Гама зраците се попробивни од зрачењето произведено од други форми на радиоактивно распаѓање или алфа распаѓање и бета распаѓање, поради помалата склоност да комуницираат со материјата. Гама-зрачењето е составено од фотони. Ова е суштинска разлика од алфа-зрачењето кое е составено од јадра на хелиум и бета-зрачење кое е составено од електрони.

Фотони, бидејќи не се опремени со маса, тие се помалку јонизирачки. На овие фреквенции, описот на феномените на интеракции помеѓу електромагнетното поле и материјата не може да ја игнорира квантната механика. Гама зраците се разликуваат од Х-зраци по потекло. Тие се произведуваат со нуклеарни или субатомски транзиции, во секој случај, додека Х-зраците се произведуваат со енергетски транзиции поради електроните кои влегуваат во повеќе внатрешни нивоа на слободна енергија од надворешните квантизирани нивоа на енергија.

Бидејќи некои електронски транзиции можат да ја надминат енергијата на некои нуклеарни транзиции, фреквенцијата на Х-зраците со поголема енергија може да биде поголема од фреквенцијата на гама зраците со пониска енергија. Но, всушност, сите тие се електромагнетни бранови, како радио бранови и светлина.

Материјали направени благодарение на гама зраците

електромагнетски спектар

Материјалот потребен за заштита на гама зраците е многу подебел од потребниот за заштита на алфа и бета честичките. Овие материјали може да се блокираат со едноставен лист хартија (α) или тенка метална плоча (β). Материјалите со голем атомски број и висока густина можат подобро да ги апсорбираат гама зраците. Всушност, ако е потребно 1 см олово да се намали интензитетот на гама зраците за 50%, истиот ефект се јавува кај 6 см цемент и 9 см цедена земја.

Заштитените материјали генерално се мерат во однос на дебелината потребна за да се намали интензитетот на зрачење на половина. Очигледно, колку е поголема енергијата на фотонот, толку е поголема дебелината на потребниот штит.

Затоа, потребни се дебели екрани за да се заштитат луѓето, бидејќи гама зраците и Х-зраците можат да предизвикаат изгореници, рак и генетски мутации. На пример, во нуклеарните централи, се користи за заштита на челик и цемент во задржувањето на пелети, додека водата може да спречи зрачење при складирање на шипки за гориво или транспорт на јадрото на реакторот.

Употреби

Третманот со јонизирачко зрачење е физички метод што се користи за да се постигне стерилизација на материјалите медицински и санитарни, деконтаминација на храна, суровини и индустриски производи и нивна примена на други полиња, Seeе видиме подоцна.

Овој процес вклучува изложување на финалниот пакуван или рефус производ или супстанција на јонизирачка енергија. Ова се прави во посебна просторија наречена просторија за зрачење за секоја специфична ситуација и во одреден временски период. Овие бранови целосно продираат во изложените производи, вклучувајќи и повеќеслојни спакувани производи.

Употребата на Кобалт 60 за третман на туморски заболувања е метод кој во моментов е многу распространет во мојата земја и во светот поради неговата ефикасност и внатрешна безбедност. Се нарекува терапија со кобалт или терапија со кобалт и вклучува изложување на туморско ткиво на гама зраци.

За ова, се користи таканаречениот уред за третман на кобалт, кој е опремен со оклопна глава опремена со кобалт 60 и е опремен со уред што прецизно ја контролира изложеноста потребна во секој специфичен случај за соодветно лекување на болеста.

Првата комерцијална примена на енергијата на јонизација датира од раните 1960-ти. Денес, во светот работат околу 160 постројки за зрачење, дистрибуирани во повеќе од 30 земји, обезбедувајќи широк спектар на услуги за сè повеќе индустрии.

Како што можете да видите, иако тие се опасни, човечкото суштество успева да искористи гама зраци во многу области како што е предизвикано од медицината. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за гама зраците и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.