Сè за минералната галена

Минерал од Галена

Еден од најпознатите минерали во светот затоа што е оној со најголема содржина на олово е галена. Тој е препознатлив повеќе векови, бидејќи е во добро кристализирана состојба и може да се најде во интересни и различни форми. Тоа е вид на примарен минерал кој потекнува од други минерали како што се церусит, ангезит и олово. Овие секундарни минерали се формирани од галена.

Во оваа статија ќе ви ги покажеме сите карактеристики, потекло и употреба на минералот галена.

клучните карактеристики

Галена

Во рамките на структурата на галена имаме некои нечистотии како што се сребро и бизмут кои можат да ги променат својствата на целиот минерал. Ако најдеме еден вид галена што содржи висока концентрација на бизмут, може да има октаедрално расцепување. Кога наоѓаме сребро, можеме да го натераме да покажува разни малку свиткани фрагменти.

Спаѓа во групата на сулфиди и има прилично мала цврстина на скалата Мош. Што се однесува до нејзината боја, таа има доста впечатливи бои што ја прават исклучително привлечна за човечкото око. Има нијанси помеѓу металик сивата, силната и светлата. Имајќи ја оваа серија на бои, нејзината идентификација е доста брза. За оние кои не се искусни во препознавање на минерали, понормално е да се мешаат, друг минерал како што е мешавината. Бленде е минерал богат со железо и има заоблени кристали. Главната разлика со галената е дека е потемна, скоро црна. Густината е исто така помала и е многу потешка.

Постојат и други олигистии кои исто така можат да личат на галена, но имаат црвено-кафеава лента и не се кубни. Галијата има стаклена форма што го прави да изгледа или генерално кубно. Ние исто така можеме да го најдеме како формира полиедар со 8 лица, па дури и прилепени едни на други. Ако дувате каков било вид на промена и додадени се некои сулфатни соединенија, можеме да видиме дека овој минерал се трансформира во она што го знаеме како ангелзит и ако вметнеме карбонати станува церусит.

Има пилинг земајќи предвид дека неговата површина е рамна и е класифицирана како лесна за гребење. Ова зависи од вкупните лица што ги има терминалот. Галена може да се појави во грануларни, спукани и пилинг форми. Неговата хемиска формула е PbS.

Потекло на галена

Структура на галена

Терминот галена се смета дека потекнува од зборот „галена“ што значи олово. Овој термин се користеше за да се однесува на количините на олово што можеме да ги најдеме во овој минерал. Други истражувања сугерираат дека Египќаните користеле галена и за козметички цели. Нанесена е на очите за да помогне да се заштитат од сончева светлина и прашина. Се користеше и со нанесување на телото за да се одбијат инсектите.

Потеклото на експлоатацијата на галена како ресурс започна во Картагена пред стотици години. Рудниците на галена започнаа да се експлоатираат и со текот на годините станаа ископувања кои конечно служеа за користење на овој минерал во повеќе области.

Можеме да видиме депозити на галена кои, според геолошките проценки, обично се поврзани со камења со лесен киселински режим или гранитни и пегматитски камења. Тие исто така може да се најдат покрај рудниците карбонатни карпи. Овие наоѓалишта на галена се наоѓаат на различни места ширум светот и посебно внимание е посветено на екстракцијата на овој минерал. Некои од местата на овој свет каде се вади најмногу галена се: Австралија, Перу, Ирска, Чехословачка, Англија и САД.

Во Шпанија, наоѓаме наоѓалишта на галена во Каролина и Линарес. Тие се депозити каде се добиваат големи пропорции на Галена. На Пиринејскиот полуостров, галената може да ја најдеме и во Сиудад Реал, Мурсија и Лерида.

Употреби и апликации на галена

Употреби на галена

Сега ќе знаеме зошто ја има важноста на екстракцијата на овој минерал. Египќаните го користеле за козметички цели во античко време, како што споменавме претходно. Во посовремена употреба, може да се види дека минералите кристали од галена биле користени за прво составување на радија. Ова е така бидејќи тие дејствуваа како елемент за исправување на сигналите што беа зафатени од антените. Подоцнежните години елементот за исправување на диодниот сигнал беше изменет.

Од галените што се вадат во Шпанија, се со аргентирен тип Се вади оловото што се користи за производство на цевки, чаршафи и пелети што се користат за производство на заштитни екрани и други радиоактивни материи.

Ако се фокусираме и на духовниот план, за многу луѓе галената носи хармонија и рамнотежа во нашите животи. Тој е способен да обезбеди помош и да може да ги задржи поединците фокусирани на реалноста и целите. Се вели дека служи за отворање на умот и проширување на идеите, додека ја одржува целта што сакате да ја извршите. Да не заборавиме дека да останете фокусирани на нешто што сакате да го постигнете долго време е потешко отколку што звучи. Така, Многу луѓе се свртуваат кон ѓердани или нараквици од галена како амајлија.

Исто така, се вели дека ако лицето носи галена и обично има негативни навики, овие навики ќе останат во втор план, дозволувајќи му на лицето да има можност да се смени на подобро и да создаде продуктивни навики кои им помагаат да напредуваат.

Една curубопитна работа е што има такви кои го носат примерокот од овој минерал во џебовите на панталоните или кошулите исто како што би бил амајлија. Исто така, често се поставува во домот и работните места за секогаш да ги имаме предвид целите што сакаме да ги постигнеме.

Како што можете да видите, галената е минерал кој е доста баран и познат низ целиот свет со разни практични намени. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за галената.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.