Галакси Андромеда

акумулација на везди

Андромеда е галаксија составена од starвездени системи, прашина и гас, од кои сите се под влијание на гравитацијата. Се наоѓа 2,5 милиони светлосни години од Земјата и е единственото небесно тело видливо со голо око кое не припаѓа на Млечниот Пат. Првиот запис за галаксијата датира од 961 година, кога персискиот астроном Ал-Суфи го опишал како мал кластер облаци во со theвездието Андромеда. Најверојатно, другите древни народи исто така успеале да го препознаат.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè за што треба да знаете Галаксија Андромеда, неговите карактеристики и важност.

клучните карактеристики

starвезден кластер

Андромеда е спирална галаксија чија форма е слична на нашиот Млечен Пат. Тој е обликуван како рамен диск со испакнување и неколку спирални краци во центарот. Не сите галаксии го имаат овој дизајн. Хабл набудуваше стотици од нив. Во нивниот познат дијаграм за подесување вилушка или низата Хабл што се користи и денес, тие се поделени на елипсовидни (Е), леќа (Л) и спирали (С).

За возврат, спиралните галаксии се поделени во две групи, оние со централни ленти и оние без централни ленти. Сегашниот консензус е дека нашиот Млечниот Пат е спирална галаксија Сб. Иако не можеме да ја видиме однадвор, Андромеда е едноставна или неограничена спирална галаксија Sb, и скоро можеме да ја видиме оттука.

Ајде да ги видиме најзначајните карактеристики на Андромеда:

 • Има двојно јадро
 • Неговата големина е споредлива со онаа на Млечниот Пат. Големината на Андромеда е само малку поголема, но Млечниот Пат има поголема маса и повеќе темна материја.
 • Постојат неколку сателитски галаксии во Андромеда кои гравитираат меѓусебно: елипсовидни џуџести галаксии: М32 и М110 и мала спирална галаксија М33.
 • Неговиот дијаметар е 220.000 светлосни години.
 • Тој е околу двапати посјаен од Млечниот Пат и има милијарда starsвезди.
 • Речиси 3% од енергијата што ја емитува Андромеда е во инфрацрвениот регион, додека за Млечниот Пат овој процент е 50%. Обично оваа вредност е поврзана со стапката на формирање starвезди, па затоа е висока на Млечниот Пат и ниска во Андромеда.

Како да се визуелизира галаксијата Андромеда

andвезди на галаксијата андромеда

Каталогот Месиер е список од 110 небесни тела кои датираат од 1774 година, а кои ја именуваат видливата галаксија Андромеда во со theвездието со исто име како М31. Запомнете ги овие имиња кога барате галаксии на картата на небото, бидејќи тие се користат во многу апликации за астрономија на компјутери и мобилни телефони.

За да ја визуелизирате Андромеда, погодно е прво да се лоцира со constвездието Касиопеја, која има многу карактеристична форма на буквата W или M, во зависност од тоа како гледате на тоа. Касиопејата е лесно да се визуелизира на небото, а галаксијата Андромеда се наоѓа помеѓу неа и со theвездието Андромеда. Запомнете дека за да го видите Млечниот пат со голо око, небото мора да биде многу темно и во близина нема вештачки светла. Сепак, дури и во чиста ноќ, Млечниот пат може да се види од густо населени градови, но барем е потребна помош од двоглед. Во овие случаи, во наведената област ќе се појави мал бел овал.

Користејќи телескоп, можете да разликувате повеќе детали за галаксијата и исто така да ги лоцирате нејзините две мали придружни галаксии.

Најдобро време од годината за да го видите е:

 • Северна хемисфера: Иако видливоста е ниска во текот на целата година, најдобри месеци се август и септември.
 • Јужна хемисфера: помеѓу октомври и декември.
 • Конечно, се препорачува да се набудува за време новата месечина, држете го небото многу темно и носете соодветна облека за сезоната.

Структура и потекло на галаксијата Андромеда

галаксија андромеда

Структурата на Андромеда во основа е иста како и на сите спирални галаксии:

 • Атомско јадро со супермасивна црна дупка внатре.
 • Сијалицата што го опкружува јадрото и е исполнета со starsвезди напредува во еволуцијата.
 • Диск на меѓуelвездена материја.
 • Ореол, огромна дифузна сфера што ја опкружува веќе наречената структура, се вклопува со ореолот на соседниот Млечен Пат.

Галаксиите потекнуваат од примитивни протогалаксии или облаци од гас и беа организирани во релативно краток временски период по Големата експлозија и Биг Бенг ја создаде вселената. За време на Големата експлозија, се формираа полесни елементи водород и хелиум. На овој начин, првата пра-галаксија мора да биде составена од овие елементи.

Отпрвин, работата се распределува рамномерно, но во некои моменти се акумулира малку повеќе отколку во други. Каде густината е поголема, гравитацијата почнува да дејствува и предизвикува акумулација на повеќе материјал. Со текот на времето, гравитационата контракција создаде протогалаксии. Андромеда може да биде резултат на спојување на неколку протогалаксии што се случи пред околу 10 милијарди години.

Имајќи предвид дека проценетата возраст на универзумот е 13.700 милијарди години, Андромеда се формираше кратко по Големата експлозија, исто како и Млечниот Пат. За време на своето постоење, Андромеда апсорбирала други протогалаксии и галаксии, помагајќи to да ја формира сегашната форма. Понатаму, нивната стапка на формирање starвезди исто така се промени со текот на времето, бидејќи стапката на формирање на starвезди се зголемува за време на овие пристапи.

Цефеиди

Променливи на цефејд тие се екстремно светли starsвезди, многу посветли од сонцето, така што тие можат да се видат дури и од многу далеку. Поларис или Пол Starвезда е пример за променливи starsвезди на Цефејд. Нивната карактеристика е дека тие ќе бидат подложени на периодично проширување и контракција, при што нивната осветленост периодично ќе се зголемува и намалува. Затоа тие се нарекуваат пулсирачки starsвезди.

Кога две подеднакво светли светла се гледаат во далечина во текот на ноќта, тие може да имаат иста вродена осветленост, но еден од изворите на светлина, исто така, може да биде помалку сјаен и поблизок, па тие изгледаат исто.

Вродената големина на starвезда е поврзана со нејзината сјајност: очигледно е дека колку е поголема големината, толку е поголема осветленоста. Напротив, разликата помеѓу очигледната големина и внатрешната големина е поврзана со растојанието до изворот.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за галаксијата Андромеда и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.