Вулкан Тамбора

вулканот тамбора и неговата калдера

Еден од вулканите за кој се знае дека е од видот стратовулкан најпознат во Индонезија по својата голема вулканска активност е Тамбора. Тој беше еден од вулканите со најголема активност забележана во светот до овој момент. Затоа се смета за еден од најпознатите вулкани што постојат. За да дознаеме повеќе за овој вулкан, ќе ги разгледаме неговите главни карактеристики, неговото формирање и потекло, неговите ерупции и влијанието на климатските промени.

Ако сакате да дознаете повеќе за вулканот Тамбора, ова е вашиот пост.

клучните карактеристики

вулкан тамбора

Овој вулкан спаѓа во групата на стратовулкани. Тоа значи дека е составена од импозантна структура која е составена од голема количина на многу силни минерали со ерупции класифицирани како експлозивни. Овие ерупции се случуваат периодично, па затоа може да се смета за вулкан кој е секогаш активен. Една информација што ќе направи голема разлика во одредувањето на вашиот устав е колку сте високи. Иако оваа висина е само 2.850 метри надморска височина, тоа е нешто превисоко за да биде стратовулкан.

Ние мора да знаеме дека вулканска калдера е вулканска депресија што се јавува од различни причини. Главната и најчеста причина е тоа што комората за магма тоне или се префрла кога вулканот е повисок отколку што може да поддржи основата. Ова ја прави оваа класа вулкани да има голема дупка и можете да видите еден вид вакуум ако погледнете од горе.

Приказната ја издолжи познато е дека вулканот Тамбора достигна висина од 4300 метри надморска височина. Ова го прави еден од највисоките врвови во цела Индонезија до XNUMX век. Сепак, сето ова се смени кога се наполни неговата комора за магма. И, тоа е дека за да можеме да го објасниме ова, треба да прибегнеме кон формирање на вулканот.

Формирање на вулканот Тамбора

самит на вулкани

Овој вулкан стана познат по ерупција од колосален тип бидејќи се наоѓа во зона на субдукција. Зона на субдукција е онаа каде што една плоча тоне под друга. Знаеме дека вулканот се наоѓа приближно на околу 340 километри од Јава ровот и околу 190 километри над плочаната тектонска зона на задушување сместен под островите Сумбава.

Движењето на плочите беше она што предизвика голем притисок да се произведе во магмата внатре во земјата. Имајќи го овој голем притисок, магмата бараше излез. Ова е начинот на кој многу од вулканите се формираат. Се проценува дека Антиката на вулканот Тамбора датира од пред околу 57.000 XNUMX години и тоа започна да се формира од наслагите на протокот на вода што се стврднаа. Овој тип на формација се јавува главно во вулкани од типот на стратовулкан, познати и како сложени вулкани.

Пред приближно 43.000 години се формира голема калдера која достигна висина од повеќе од 4.000 метри. Сето ова се случи во текот на доцната плеистоценска епоха и била исполнета со проток на вода. Подоцна, веќе во раниот холоцен, имаше неколку експлозивни ерупции кои ја менуваа морфологијата на вулканот. Најважната позната ерупција на овој вулкан се случи во 1815 година. Спроведено е радиојаглеродно датирање што му овозможи да влезе во опсегот на најважните ерупции во целиот историски контекст.

Ерупции на вулкан Тамбора

Има запис за 7 ерупции на вулканот, од кои најважна е онаа од 1815 година. Историја на ерупциите на вулканот Тамбора Датира најмалку 50.000 години. Потврдени се 7 ерупции, најстарата е во 3.900 п.н.е. Повеќе или помалку е познато дека помеѓу една ерупција и друга има приближна разлика од 5.000 години. Во секоја ерупција има разлики помеѓу слоевите на проток на лава и нивниот интензитет.

Други попознати и потврдени ерупции тие се случија во 3000 година п.н.е., во 1812 година, во 1819 година, иако најсериозната се случи во 1815 година. По долг период на неактивност од страна на вулканот, жителите на земјите околу вулканот Тамбора беа изненадени од сукцесијата на разни земјотреси. Тие исто така беа изненадени кога видоа издишување на пареа и пепел од оџакот на овој стратовулкан. Иако избувна, овие граѓани не беа премногу загрижени бидејќи не беше премногу опасна ерупцијата.

Веќе беше 5 април 1815 година, кога се случи најлошото. Овој ден вулканот избувна со големо насилство и ги протера пирокластичните текови. Се смета дека е вид на експлозивна ерупција и можеше да се слушне на растојание од 1.400 километри. Веќе следниот ден, вулканскиот пепел падна во источна Јава и исто така предизвика големи звуци како резултат на експлозивната активност. Пет дена подоцна се случи една од најлошите ерупции во историјата. Тоа е една од најсилните ерупции во историјата, исфрлајќи до 150 кубни километри карпа и пепел достигнувајќи растојание од 1.300 километри на северозапад.

Таква беше ерупцијата и нејзината штета што животот го загубија околу 60.000 XNUMX луѓе. Оваа ерупција е позната како една од најлошите бидејќи била поинтензивна од онаа на вулканот Кракатоа што се случила во 1883 година. Во овој вид ерупција, исфрлениот материјал бил околу 100 пати поголем од оној од оваа ерупција. Сепак, многу луѓе ги загубија своите животи, а реките лава целосно ги закопаа најблиските столбови и целото земјоделско земјиште. Настанот предизвика формирање на многу големата калдера што трае до денес и предизвика вулканот да изгуби многу во висина.

Како што можете да видите, овој вулкан е еден од најважните во светот со оглед на агресивноста на ерупцијата што се случи во 1815 година. Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за вулканот Тамбора и неговите опасни насилни ерупции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.