Вулкан Кракатоа

вулкан кракатоа

Кога се повикуваме на името Кракатоа, се мисли на вулкански остров кој се наоѓа во теснецот Сунда на провинцијата Лампунг, помеѓу Јава и Суматра, Индонезија. Иако се вика Вулкан Кракатоа, на овој остров имал 3 вулкански конуси. Стана славна по сериозната катастрофа што ја предизвика во 1833 година кога вулканската ерупција го уништи целиот остров и ги погоди најблиските региони.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за потеклото, формирањето и карактеристиките на вулканот Кракатоа.

клучните карактеристики

раѓање на нов остров

Индонезија е високо вулканска земја затоа што има околу 130 активни вулкани, повеќе од која било друга земја во светот. Затоа, не е невообичаено жителите да бидат сведоци на релативно чести ерупции и ерупции со различен интензитет. Вулканот Кракатоа е стратовулкан, кој е составен од лава, пепел, пемза и други пирокластични материјали.

Островот е долг 9 километри, широк 5 километри и има површина од околу 28 километри квадратни. Лаката на југ е над 813-820 метри надморска височина; Пебу Атан на север е на 120 метри надморска височина, а Данан во центарот е на 445-450 метри надморска височина.

Бидејќи Кракатоа е стратовулкан и овој вид вулкан често се наоѓа над зоните на субдукција, тој се наоѓа на евроазиската плоча и на индо-австралиската плоча. Зона на субдукција е точката каде што се уништува океанската кора бидејќи струењето на струењето се конвергира таму. Како резултат, една тектонска плоча тоне под друга.

Пред вулканската ерупција во 1883 година, Кракатоа беше дел од мала група блиски острови: Ланг, Венлатен и островчето Полше Хоед, како и други помали острови. Овие се сите остатоци од претходните големи вулкански ерупции, кои се случија некаде во праисториски период и формирале кратер или депресија долга 7 километри. Остатоците од античките вулкански ерупции почнаа да се спојуваат и по многу години, поради активноста на тектонските плочи, конусите се споија и го формираа островот Кракатоа.

Ерупции на вулкан Кракатоа

ерупции на вулкан кракатоа

Вулканот Кракатоа е познат како еден од најразорните вулкани што е забележан. Всушност, слоевитите вулкани се карактеризираат со експлозивни ерупции бидејќи нивната лава содржи голема количина на маглив андезит и дацит, што ја прави многу слатка и предизвикува притисок на гасот да се изгради до многу високи нивоа.

Нема јасен запис за многу стари вулкански ерупции. Во 416 г. Ц., ова беше споменато во ракописот „Паратон или Книга на кралевите“ за историјата на кралевите на Источна Јава. В. Постои експлозија што сè уште не е потврдена во историјата. Веројатно, во 535 г. Ц. Ерупцијата се случи во текот на неколку месеци, што имаше големо влијание врз климата на Северната хемисфера.

Се чини дека имало две ерупции во 1681 година, кои биле видени и запишани во дневниците на холандските навигатори Johnон В. Вогел и Елиас Хесе. Во следните години, вулканската активност сè уште беше интензивна, но потоа стивна и повеќе не им се чинеше опасно на локалното население. Дури и во раните 1880-ти, вулканот Кракатоа се сметаше за истребен бидејќи последната голема ерупција се случи во 1681 година. Сепак, оваа ситуација требаше да се промени.

На 20 мај 1883 година, Пербуатан започнал да испушта прашина и пепел. Тоа утро, капетанот на германскиот брод Елизабет објави дека има видени облаци високи околу 9-11 километри на ненаселениот остров Кракатоа. До средината на јуни, кратерот Пербуатан беше речиси уништен. Активноста не запре, но во август доби катастрофална скала.

Околу 1 часот во недела на 26 август, Кракатоа ја доживеа својата прва голема ерупција, бидејќи заглушувачката експлозија создаде облак од остатоци штоСе искачи 25 километри над островот и се шири на север додека не достигне висина од најмалку 36 километри. Најлошото се случи следниот ден: поради натрупаниот притисок, изутрината се случија 4 експлозии, кои речиси го разнесоа островот. Во август 1883 година имаше четири експлозии што целосно го уништија островот.

Произведениот шум се сметаше за најголем звук во историјата и ги кршеше тапанчињата на луѓето најблиску до областа. Овој звук се слушнал приближно на 3.110 километри од Перт, Западна Австралија и Маурициус. Поради насилната експлозија, се случи цунами, брановите достигнаа висина од околу 40 метри и се движеа кон западниот брег на Суматра, Западна Јава и блиските острови со брзина од околу 1.120 километри на час. Бројот на загинати надмина 36.000.

Прашината и гасот ослободени од вулканот Кракатоа во 1883 година останаа во атмосферата до 3 години. Вулканот исчезна и се создаде нов кратер, а дури во 1927 година областа започна да покажува знаци на вулканска активност. Нов вулкански остров се појави во 1930 година и подоцна го доби името Анак Кракатоа (син на Кракатоа). Островот расте како минуваат годините.

Клима, флора и фауна

вулкански остров

Островот има топла и влажна клима со температура помеѓу 26 ° и 27 ° Целзиусови. Масивната ерупција го збриша целиот живот во областа и повторно се појави во 1927 година како вулкан Анак Кракатоа. Но, генерално, во Индонезија има 40.000 видови растенија, вклучувајќи 3.000 дрвја и 5.000 орхидеи. Во северните низини на регионот доминира вегетацијата на дождовната шума, а во јужните низини доминираат мангровите и дланките на нипа.

Фауната е составена од видови од тропски региони на Африка и Америка, но секој остров има различни видови. Орангутаните можат да се видат само во Суматра и Борнео; тигрите во Суматра и Јава, бизони и слонови во Јава и Борнео, само тапир и сијаманг во Суматра.

Како што можете да видите, постојат вулкани кои навистина означиле пред и после во историјата. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за вулканот Кракатоа и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.