Сè што треба да знаете за вулканот Килауеа

Вулкан Килауеа

Вулкан Килауеа Тој е еден од 5-те вулкани кои го сочинуваат островот Хаваи. Во светот е познато по тоа што е еден од најактивните на планетата. Неговото име потекнува од хавајскиот јазик и значи „фрлање“ или „плукање“. Ова име се должи на фактот дека тој е еден од вулканите што исфрла повеќе лава и гасови во текот на целиот свој живот.

Во овој пост ќе спроведеме длабинска студија за карактеристиките на вулканот и видот на ерупциите што се случија во последниве денови. Дали сакате да знаете сè за овој славен вулкан?

Карактеристики на вулканот Килауеа

Килауеа без ерупција

Тоа е вулкан кој припаѓа до групата штитни вулкани. Обично е составен скоро целосно од многу течна лава. Неговиот дијаметар е поголем од неговата висина. Поточно, има димензии 1222 метри и има калдера на нејзиниот врв длабока околу 165 метри и широка пет километри.

Се наоѓа во југоисточниот дел на островот Хаваи и е многу сличен на блискиот вулкан наречен Мауна Лоа. Долги години научниците сметаа дека Килауеа е формација поврзана со Мауна Лоа. Сепак, со понапредните студии тие беа во можност да знаат дека таа има своја магматска комора која се протега на повеќе од 60 километри длабока. Овој вулкан не зависи од кој било друг за да ја извршува својата активност.

Во рамките на самитот во комората за магма се наоѓа мал кружен кратер длабок околу 85 метри. Познато е под името Халемачумагу. Ова значи дека тој е еден од најактивните центри на вулканска активност во целата зграда. Наклонот на вулканот не е многу стрмен и може да се каже дека горниот дел е целосно рамен.

Процес на обука

Лава пукнатини се формираат

Причината што е еден од најактивните вулкани на целиот остров Хаваи е затоа што тој е најмладиот. Вулканите ја намалуваат нивната активност со текот на годините. Сите острови што го сочинуваат Хаваи се наоѓаат на жариште во Тихиот океан. Она што ги прави посебни е што овие вулкани не се формирале преку тектонските граници на плочата, за разлика од многу други.

Вулканот Килауеа настана на следниот начин. Магмата внатре во Земјата полека се искачи на површината каде што се наоѓа жариштето. Во тој момент, со толкава количина на горена маса, земјината кора не можеше да го издржи притисокот и се скрши. Оваа фрактура предизвика магмата да се искачи на површината и да се прошири насекаде.

Општо, сите вулкани кои припаѓаат на групата штитови се резултат на континуирана акумулација на многу течна лава. Оваа формација не се прави за неколку месеци, но мора да поминат милиони години.

Овој вулкан, во своите почетоци, беше под океанот. По акумулацијата на магмата, се издигна на површина пред околу 100.000 XNUMX години. Ова е прилично млада возраст за вулкан. Калдерата започна да се формира во различни фази пред само 1500 милијарди години. Затоа, нивната активност е длабока. 90% од површината на калдерата е составена од текови на лава стари помалку од 1100 години. Од друга страна, 70% од површината на вулканот е стара нешто под 600 години. Овие возрасти се многу ниски за вулкан. Може да кажете дека тој сè уште е дете.

Најчестиот вид карпи што можеме да го најдеме во Килауеа тоа е базалт и пикробасалт.

Ерупции на Килауеа

Ерупција на вулкан Килауеа

Како што споменавме претходно, тој е еден од најактивните вулкани на планетата и е активен уште од првата евидентирана ерупција. Тоа се случило околу 1750 година. Поголемиот дел од нејзината вулканска активност е помеѓу 1750 и 1924 година. Сепак, оваа активност е помала од подоцнежната. Како вулканот само да стартува мотори. Во 1924 година имала експлозивна ерупција и до 1955 година имала пократки ерупции.

Тековната ерупција на вулканот Килауеа се нарекува Пу'у О'о и започна пред 30 години. Започна на 3 јануари 1983 година. Таа беше препознаена по појавата на стопена лава во пукнатина долга 7 километри. Како што минуваа годините, тој испушташе некои лава пука постојано, но на мирен начин.

Тековни ерупции

Поминување на лава

Во овој месец мај 2018 година, вулканот Килауеа започна ерупција на лава што Тоа предизвика земјотреси со јачина до 6,9 и 5,7 степени. Големото количество протерана лава, нејзиното напредување и отворање на големи пукнатини ги принудија безбедносните сили да извршат евакуација. 1700 луѓе беа протерани од своите домови.

Лавата уништила околу 35 згради. Меѓу најпогодените градови ги наоѓаме Леилани Естес и Градините Ланипуна, каде лавата покриваше куќи, улици и започнуваше мали пожари. Опасноста од вулканот не е само лавата, туку и гасовите што се испуштаат. Серија гасови континуирано се емитуваат низ пукнатините што го оштетуваат здравјето на луѓето. Меѓу емитираните гасови е сулфур диоксидот, моќен токсик.

Експертите тврдат дека реалната опасност од раздорот во кој се наоѓаат овие народи Тоа не е исфрлање на лавата, туку испуштени гасови. Во источната пукнатина има многу голема зона на фрактури, тоа е зона на слабост. Магмата започна да мигрира и да се движи во таа насока. Всушност, езерото лава на кратерот падна за повеќе од 100 метри за само неколку дена.

Лава носи и некои ризици, бидејќи експлодира неколку пати. Сепак, луѓето лесно можат да избегаат од лавата, сè додека не се заробени. Премногу блиското приближување може да биде опасно поради емисиите на гас.

Во оваа галерија со фотографии ќе ги видите штетите предизвикани од вулканот Килауеа:

На ова видео можете сами да видите како напредува лавата:

Како што можете да видите, Килауеа, еден од најактивните вулкани во светот, прави нова историја во животот на граѓаните на Хаваи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.