Вулкан Јелоустоун

супер вулкан жолт камен

Еден од најпознатите вулкани во светот е вулкан жолт камен. Сместено е во Националниот парк Јелоустоун во САД и се наоѓа во северозападниот агол на Вајоминг. Станува збор за вулкан кој во последните 2.1 милиони години имал три супер прекини и ја формирал калдерата со димензии приближно 55 × 72 30 километри.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за карактеристиките, геологијата и ерупциите на вулканот Јелоустоун.

клучните карактеристики

лава трчање

Постојат повеќе стандарди за потеклото на жариштето Јелоустоун. Некои геолози тврдат дека е формирана од интеракцијата на локалните услови во литосферата и конвекцијата во горната мантија. Други укажуваат дека потекнува од длабоката мантија (пердуви од мантија). Овој спор се должи до појава на жаришта во геолошкиот запис. Понатаму, колумбискиот проток на базалт се појавил во исто време, што предизвика шпекулации за неговото потекло.

Кратерот е на жешко место. Тековната жариште на Јелоустоун е под платото Јелоустоун. Иако се чини дека го преминува теренот од исток кон исток, жариштето е всушност многу подлабоко од теренот и останува статично.

Во последните 18 милиони години, жариштето на Јелоустоун произведе континуирани насилни ерупции и поплави од базалт. Најмалку 12 од тие ерупции биле толку големи што биле класифицирани како супер-ерупции. Понекогаш тие ерупции толку брзо ја испразнуваа зачуваната магма што надземното земјиште пропаѓаше во разнишана магматска комора, формирајќи таканаречен вулкан. Географската депресија на устата. Вулканските кратери формирани од експлозивни суперпарти може да бидат големи и длабоки како големите и средните езера и може да предизвикаат исчезнување на големи области на планините.

Најстарите патеки во кратерот се наоѓаат на двете страни на границата Невада-Орегон во близина на Мекдермит. Еден од кратерите, кратерот Бруно-Јабичи во јужниот дел на Ајдахо, е формирана пред 10-12 милиони години, и неговото формирање оставило слој пепел длабок 30 см во североисточна Небраска.

Ерупции на вулкан Јелоустоун

вулкан жолт камен

Во изминатите 17 милиони години, вулканот Јелоустоун произведе 142 или повеќе ерупции на кратер. Националниот парк Јелоустоун се наоѓа на четири вулкански кратери што се преклопуваат (американски НПС).

Вулканските полиња што произведуваат невообичаено големи ерупции се нарекуваат супервулкани. Така дефиниран, супервулканот Јелоустоун тоа е вулканското поле што ги произведе последните три суперпарти на жешкото место Јелоустоун. Исто така, произведе мала ерупција која го формираше езерото Западен палец пред 174.000 XNUMX години.

Најновиот проток на лава се случи пред околу 70.000 150.000 години и насилна ерупција се случи на езерото Западен Палец западно од Јелоустоун пред околу 13.800 5 години. Постои и експлозија на пареа. Пред XNUMX години, експлозија на пареа формираше кратер со дијаметар од XNUMX км во заливот Мери, на работ на езерото Јелоустоун, во центарот на кратерот.

Денес, вулканската активност се јавува преку бројни геотермални отвори расфрлани низ целиот регион, вклучувајќи го и познатиот стар верен гејзер и процесот на проширување на почвата што укажува на континуирана експанзија на основната магматска комора. Поради вулканските ерупции и постојаната геотермална активност, голем дел од магмата лежи под површината на кратерот.

Магмата во оваа просторија содржи само гас може да остане растворен под огромен притисок на магмата. Ако притисокот се ослободи до одреден степен поради одредени геолошки промени, се формира дел од растворените гасни меури, што предизвикува ширење на магмата. Ако ова проширување произведе поголемо ослободување на притисок, тоа може да предизвика неконтролирана реакција и може да доведе до насилна експлозија на гас.

Вулканска опасност од вулкан Јелоустоун

магматска комора

Помеѓу 2004 и 2008 година, има зголемување на површината на кратерот Јелоустоун за скоро 7,6 см годишно, повеќе од три пати повеќе од она што е забележано од почетокот на овие мерења во 1923 година. Научниците од американскиот геолошки институт. САД, Универзитетот во Јута, Службата за национален парк и опсерваторијата за вулкан Јелоустоун рекоа: „Не гледаме докази дека ќе се случи нова катаклизмичка ерупција во Јелоустоун во догледно време. Интервалите на повторување на овие настани не се ниту редовни ниту предвидливи “

Според студијата на Националното географско друштво, следната голема ерупција на Јелоустоун веројатно ќе се случи во една од трите паралелни зони на раседи што го поминуваат паркот во правец север / северозапад. Две од овие области создадоа огромни текови на лава за време на последната активност на супервулканот, пред 174.000-70.000 години, а третата област е област со најголема фреквенција на потреси во последниве години.

Поврзани земјотреси

Поради вулканската и тектонската природа на областа, кратерот Јелоустоун доживува 1,000 до 2,000 вибрации секоја година. Повремено, се забележува голем број на потреси за краток временски период.

Во нивната студија, истражувачите користеле мрежа на сеизмографци лоцирани околу паркот за да ја мапираат комората за магма. Брановите патуваат побавно кога ќе поминат низ врели, делумно стопени материјали, така што ќе можете да ги мерите работите одоздола. Како што забележа тимот на научници, оваа пештера магма е огромна: таа е длабока помеѓу 2 и 15 километри, долга околу 90 и широка 30 километри.

Се протега понатаму североисточно од паркот отколку што покажаа другите студии и содржи мешавина од цврсти материи и лава. Според наши сознанија, мапа од оваа скала никогаш не била нацртана. Со овие наоди, истражувачите можат подобро да ја проценат заканата од нестабилни гиганти. Главниот извор на топлина на Јелоустоун лежи помеѓу 405 и скоро 2.900 километри под површината. Може да дојде од неговото течно јадро. Научниците веќе знаат дека комората за магма се наоѓа над резервоарот и извлекува магма од него. Се наоѓа на 5 до 14 километри под површината и е гориво за гејзери, базени на пареа и други популарни атракции.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за вулканот Јелоустоун и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.