Вулкан Етна

ерупции на вулканот Етна

Меѓу најактивните вулкани во цела Европа е Вулкан ЕтнаНа Познат е и како Етна и е вулкан сместен на источниот брег на Сицилија во јужниот дел на Италија. Се смета за најголем активен вулкан во цела Европа откако еруптира на секои неколку години. Тоа е вулкан кој привлекува многу туризам и е главниот извор на приход за островот.

Во оваа статија ќе ви кажеме за карактеристиките, ерупциите и curубопитноста на вулканот Етна.

клучните карактеристики

вулкан во Сицилија

Овој вулкан се извишува над градот Катанија на островот Сицилија. Растеше околу 500.000 години и имаше серија ерупции што започнаа во 2001 година. Доживеа неколку ерупции, вклучувајќи насилни експлозии и масивни текови на лава. Повеќе од 25% од населението на Сицилија живее на падините на планината Етна, што е главниот извор на приход за островот, вклучувајќи го и земјоделството (поради неговата богата вулканска почва) и туризмот.

На надморска височина од над 3.300 метри, тој е највисокиот и најширокиот воздушен вулкан на европскиот континент, највисоката планина во сливот на Средоземното Море и највисоката планина во Италија јужно од Алпите. Има поглед кон Јонското Море на исток, реката Симито на запад и југ и реката Алкантара на север.

Вулканот зафаќа површина од околу 1.600 квадратни километри, има дијаметар од околу 35 километри од север кон југ, со обем од околу 200 километри и волумен од околу 500 квадратни километри.

Од нивото на морето до врвот на планината, сценографијата и промените на живеалиштето се зачудувачки, заедно со богатите природни чуда. Сето ова го прави ова место уникатно за планинари, фотографи, натуралисти, вулканолози, духовна слобода и loversубители на природата на земјата и рајот. Источна Сицилија прикажува широк спектар на пејзажиНо, од геолошка гледна точка, тој нуди и неверојатна разновидност.

Геологија на вулканот Етна

вулкан етна

Неговите геолошки карактеристики укажуваат на тоа дека вулканот Етна е активен од крајот на неогенот (односно последните 2,6 милиони години). Овој вулкан има повеќе од еден центар за активности. Неколку секундарни конуси се формираат во попречните пукнатини што се протегаат од центарот до страните. Моменталната структура на планината е резултат на активностите на најмалку два големи ерупциони центри.

На растојание од само околу 200 километри, минувајќи низ провинциите Месина, Катанија и Сиракуза, постојат две различни тектонски плочи со многу различни типови карпи, од метаморфни карпи до огнени карпи и седименти, зона на субдукција, многу регионални раседи. Планината Етна, активни вулкани на Ајолските Острови и изникнување на древната вулканска активност на платото на планините Иблеос.

Под Етна има дебел седиментен подрум, кој може да достигне надморска височина од 1.000 метри, што ја прави дебелината на вулканската карпа акумулирано за 500.000 години е околу 2.000 метри.

Северната и западната страна на седиментните карпи на дното на вулканот се миоценски глинени-турбидитни секвенци (формирани од седименти пренесени од океанските струи), додека јужната и источната страна се богати морски седименти од плеистоценот.

Напротив, поради хидрогеологијата на овој вулкан, областа е побогата со вода отколку остатокот на Сицилија. Всушност, лавата е многу пропустлива, делува како водоносен слој и седи на непорозна, непропустлива седиментна основа. Можеме да ја замислиме Етна како огромен сунѓер што може да апсорбира зимски дожд и пролетен снег. Целата оваа вода патува низ телото на вулканот и на крајот излегува во извори, особено во близина на контактот помеѓу непропустливите и пропустливите карпи.

Ерупции и тектонски плочи на вулканот Етна

Вулкански ерупции

Помеѓу 2002 и 2003 година, најголемата серија вулкански ерупции во многу години испушти огромни парчиња пепел, што може лесно да се види од вселената, до Либија, од другата страна на Средоземното Море.

Сеизмичката активност за време на ерупцијата предизвика источната страна на вулканот да се лизне надолу два метри, а многу куќи на крилото на вулканот претрпеа структурни оштетувања. Ерупцијата исто така целосно го уништи Рифугио Сапиенца на јужната страна на вулканот.

Постојат многу теории зошто вулканот Етна е толку активен. Како и другите медитерански вулкани како Стромболи и Везув, е на границата на субдукција, и африканската тектонска плоча се турка под евроазиската плоча. Иако изгледаат географски блиски, вулканот Етна всушност е многу различен од другите вулкани. Тоа всушност е дел од различен вулкански лак. Етна, наместо да седи директно во зоната на субдукција, всушност седи точно пред неа.

Сместени на активната грешка помеѓу африканската плоча и јонската микро плоча, тие се лизгаат заедно под евроазиската плоча. Тековните докази сугерираат дека многу полесните јонски плочи можеби се скршиле, од кои некои биле турнати од многу потешките африкански плочи. Магмата директно од мантијата на Земјата се апсорбира од просторот формиран од наклонетата јонска плоча.

Овој феномен може да го објасни видот на лава произведен од ерупцијата на планината Етна, слично на типот на лава произведена долж пукнатините на длабокото море, каде што магмата на мантијата е принудена да помине низ кората. Лавата од другите вулкани е од видот произведен од топењето на постојната кора, а не од ерупција на слојот на мантија.

Куриозитети

Некои од највпечатливите куриозитети на овој вулкан се следниве:

 • Се појави во филм за „Војна на Starвездите“
 • Имаше неколку обиди за контрола на течењето на лавата што се закануваше да го уништи градот Катанија.
 • Тоа е стратовулкан. Овој вид вулкан се смета за еден од најопасните поради неговите ерупции кои се многу експлозивни.
 • Името на Етна значи „горам“.
 • Дел од лавата од вулканот е стара 300.000 години.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за вулканот Етна и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.