Вулкани во Шпанија

теиде

Постојат многу вулкани во Шпанија, иако огромното мнозинство од нив се наоѓаат на Канарските Острови. Она што многу луѓе не го знаат е дека има вулкани во Каталонија, во Кастилја ла Манча и Сиудад Реал. Има некои посебни карактеристики и засега спијат. Постојат многу видови вулкани во Шпанија и ќе видиме какви се нивните карактеристики.

Во оваа статија ќе ви кажеме с everything што треба да знаете за различните вулкани во Шпанија и кои се нивните главни карактеристики.

Вулкани во Шпанија

вулкани на карта на Шпанија

Ел Теиде во Тенерифе

Со височина од 3.715 метри надморска височина, тој е несомнено највисокиот врв во Шпанија и трет највисок вулкан во светот. Се наоѓа во Тенерифе (Канарски Острови), го посетуваат 3 милиони луѓе секоја година. Неговото формирање започнало пред 170.000 години, а последната ерупција се случила во 1798 година.

Тенегунија во Ла Палма

На 27 октомври 1971 година, шпанскиот вулкан еруптираше за претпоследно време и се врати во мирна состојба на 28 ноември. После неколку дена многу значајно сеизмичко движење, последната ерупција беше забележана вчера. Тенегунија се наоѓа на островот Ла Палма, на помалку од 1.000 метри надморска височина. Околу нема вегетација.

Тагоро, Ел Хиеро

Во градот Ла Рестинга (Ел Хиеро), подводен вулкан еруптираше во октомври 2011 година и продолжи до март 2012 година. Пет години подоцна, научниците го набудуваа вулканот бидејќи се плашеа дека може да заживее со поголема сила.

Серо Гордо, Сиудад Реал

Вулканот Серо Гордо се наоѓа помеѓу Гранитула и Валензуела де Калатрава (Сиудад Реал). Во моментов е музеј и е отворен за јавноста од 2016 година. За време на посетата, ќе научите како е формиран и можете да го видите пејзажот на целата област. Висока е 831 метар. Вулканот Кампо Калатрава е вулканска активност на внатрешна плоча поврзана со искачување на планините Бетик и поместување на евроазиските и африканските плочиНа Започна со ерупција на вулканот Морон де Виламајор де Калатрава пред 8,5 милиони години. Нејзината последна ерупција се случи на вулканот Колумба пред 5500 години.

Ла Арзолоса, Пиерабуена (Сиудад Реал)

Може да биде стар помеѓу осум и милион години и е дел од она што претходно се нарекуваше „централна вулканска област“. Пиедрабуена, поврзана со пукнатините (Ла Чапара, Колада де Ла Круз и Ла Арзолоса) што предизвикаа важни вулкански настани. Вулканскиот конус е висок 100 метри и главно се состои од стопена згура. Кратерот се отвора на југозапад, всушност, во однос на неговите карактеристики на фрактура, главниот момент на овој вулкан е ерупцијата што го изградила и го формирала најважното поле за проток Пајоџо на Пиринејскиот Полуостров.

Сан Хуанма, Ла Палма

вулкани во Шпанија

Се наоѓа во населбата Лас Манхас во Ел Пасо, Санта Круз де Тенерифе, Ла Палма. Еруптираше на 24 јуни 1949 година, уништувајќи полиња и куќи откако лавата поминаНа Резултатот од оваа ерупција е Куева де лас Паломас, неодамна преименувана во вулканска цевка Тодок. Нејзиниот научен интерес е од голема геолошка важност и неговата биолошка важност е зголемена поради неговата посебна фауна безрбетници.

Енмедио, подводен вулкан помеѓу Тенерифе и Гран Канарија

Тоа е гигант со дијаметар од скоро три километри на дното, и во моментов нема еруптивна активност. На 500 метри југозападно од главната зграда на вулканот Енмедио, има два секундарни конуси, чија висина не надминува 100 метри од морското дно. Постоењето на овој вулкан беше точно откриено од германскиот океанографски брод Метеор во доцните 1980 -ти, иако за првпат беше нацртан од бродот ИЕО Хесперидес кон крајот на 1990 -тите години. Стрмните падини на овој вулкан се многу истакнати, конвергирање само во близина на дното на вулканот.

Исто така, треба да се напомене дека е познат само еден од двата конуси високи околу 100 метри кои се наоѓаат до вулканот Енмедио, одделени со вдлабнатина. Вулканот Енмедио е поблиску до Тенерифе отколку до Гран Канарија. Специфично, Се наоѓа на приближно 25 километри од светилникот Абона и 36 километри од пристаништето Ла Алдеа де Сан Николе де Толентино.

Пико Виехо, островот Тенерифе

Пико Виехо (3.100 метри) е вулкан лоциран во Тенерифе, кој заедно со планината Теиде, Тие се единствените две планини на Канарските Острови со надморска височина од повеќе од 3.000 метри. Има кратер со пречник од 800 метри и максимална длабочина од 225 метри, некогаш беше импресивно езеро на лава. Во средниот век (1798), Пико Виехо започна да дејствува, предизвикувајќи една од историските ерупции на Тенерифе, што се случи во паркот. За три месеци исфрли вулкански материјал, формирајќи девет отвори, предизвикувајќи црниот материјал да се истури низ јужниот дел на Калдера де Лас Канадас. Оваа серија внимателно наредени кратери се вика Нарицес дел Теиде. Тоа е дел од природниот пејзаж на националниот парк Теиде и е исто така познат по името Монтанија Ча Хора.

Исто така е заштитен природен простор и припаѓа на споменикот на природата што ја содржи групата вулкани Теиде-Пико Виехо. Неговото формирање започна пред околу 200.000 години во центарот на островот. Треба да се напомене дека магмата е лесно да се искачи на островот во моментов, и бидејќи овој кратер се смета за еден од најинтересните кратери на Канарските Острови, поради различните форми тие се производ на неговата еволуција.

Лос Ајачеш, Ланзароте

видови вулкани

Лос Ајачеш е голема вулканска формација што го зафаќа јужниот дел на Островот.Постои парцела во подрумското подрачје и карпеста рамнина од ветровитата страна. Оваа важна област на археолошко наследство се наоѓа во градот Јаиза, каде што наоѓаме пештери, резби и остатоци од антички пасишта. Областа е најстариот дел на островот и сеуште е сериозно оштетена од ерозија, клисурите низ кои поминал овој природен пат во последните десет милиони години. Лос Ајачеш се наоѓа во Националниот парк Тиманфаја. Заплетот Лос Ајачес се протега од Пунта дел Папагајо на најјужната точка до Плаја Куемда во центарот. Тие се остатоци од вулкан од пред 15 милиони години. Ерозијата на океанот го еродираше најголемиот дел од земјиштето со дебелина од 600 метри. Последната ерупција беше пред 3 милиони години.

Алто де ла Гуахара, островот Тенерифе

Со 2.717 метри надморска височина, тој е трет највисок вулкан на Канарските Острови. Формирана е пред 3 милиони години. Националниот парк Теиде е дополнување на националниот парк на вулканите Хаваи; ова главно се должи на фактот дека секој од нив го претставува овој тип острови (Хаваи) и поразвиената и диференцирана структура (Тед) на магма и помалку еволуираната вулканска форма. Од гледна точка на пејзажот, Националниот парк Теиде има слични карактеристики како Националниот парк Гранд Кањон (Аризона, САД).

Санта Маргарида, Girирона

Во градот Олот во Girирона, го откривме вулканот Санта Маргарида. По изглед, тоа нема многу врска со претходното. Највпечатливо е што има удар во внатрешноста на кратерот.

Кроскат, Girирона

Во регионот Ла Гароха дали е овој стромболиски вулкан. Поточно, се наоѓа во природниот парк Вулкански појас Гароткса, каде има 40 вулкански конуси и 20 текови на лава. Се смета за најмлад, но бил во мирување од последната ерупција пред 11.500 години.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за вулканите во Шпанија и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.