Вулкани во Исланд

вулкани во Исланд

Исланд, земјата на мразот и огнот, е природен рај. Студената моќ на глечерите и арктичката клима се во конфликт со експлозивната топлина на земјата. Резултатот е свет на спектакуларни контрасти во неспоредливата убавина на остриот пејзаж. Без исландските вулкани, сето ова е невозможно. Моќта на вулкани во Исланд Може да ја дефинира природата на оваа земја подобро од кој било друг вулкан, создавајќи бескрајни полиња со лава покриени со мов, огромни рамнини со црн песок и груби планински врвови и масивни кратери.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за вулканите во Исланд и нивните карактеристики и важност.

Вулкани во Исланд

вулкан во снегот

Вулканските сили под површината создадоа и некои од најпопуларните чуда во земјата, како на пр природни топли извори и гејзери кои експлодираат. Дополнително, ефектите од минатите ерупции може да се видат во карпите формирани од лава пештери и хексагонални базалтни столбови.

Илјадници луѓе се собраа на Исланд за да ги видат неговите вулкани и чудата што тие ги создадоа и продолжуваат да ги создаваат. За време на ерупција на вулкан, треба да бидеме повеќе желни за шанса погледнете еден од најспектакуларните и најпрекрасните феномени на земјата. Имајќи предвид дека тоа е важно за природата на Исланд и природата на индустријата, па дури и природата на земјата, го составивме овој авторитетен водич за вулканите на Исланд и се надеваме дека може да одговори на сите прашања што би можеле да си ги поставите моќта на овие вулкани.

Колку ги има?

вулкани во карактеристиките на Исланд

Во Исланд има околу 130 активни вулкани и заспани вулкани. Под островот има околу 30 активни вулкански системи, освен во Западните фјордови, низ целата земја.

Причината поради која западните фјордови повеќе немаат вулканска активност е тоа што тие се најстариот дел од копното на Исланд. Формирана е пред околу 16 милиони години и оттогаш исчезнала од Средноатлантскиот опсег. Затоа, Западните фјордови се единствената област во земјата која бара електрична енергија за загревање на водата наместо геотермална вода.

Вулканската активност во Исланд се должи на локацијата на земјата директно на средно-атлантскиот гребен што ги дели северноамериканските и евроазиските тектонски плочи. Исланд е едно од ретките места во светот каде овој гребен може да се види над морското ниво. Овие тектонски плочи се дивергентни, што значи дека тие се одвоени еден од друг. Притоа, магмата во обвивката ќе изгледа како да го пополнува просторот што се создава и ќе се појави во форма на вулканска ерупција. Овој феномен се јавува покрај планините и може да се забележи на други вулкански острови, како што се Азорските Острови или Санта Елена.

Средноатлантскиот венец минува низ цел Исланд, всушност поголемиот дел од островот е на американскиот континент. Има многу места во оваа земја каде што може да се видат делумни гребени, вклучувајќи го полуостровот Рејкјанес и регионот Миватн, но најдоброто е Тингвелир. Таму, можете да одите низ долините меѓу плочите и јасно да ги видите ѕидовите на двата континента од двете страни на националниот парк. Поради дивергенцијата помеѓу плочите, оваа долина се проширува за околу 2,5 см секоја година.

Фреквенција на ерупции

Исланд и неговите ерупции

Вулканските ерупции во Исланд се непредвидливи, но тие се случуваат релативно редовно. Немаше деценија од раните XNUMX-ти без експлозии. иако веројатноста тие да се појават брзо или пошироко е сосема случајна.

Последната позната ерупција на Исланд се случи во Холухраун во Висорамнините во 2014 година. Гримсфјал, исто така, забележа кратка ерупција во 2011 година, додека попознатиот вулкан Ејафјалајокул предизвика сериозни проблеми во 2010 година. Причината што се користи терминот „познат“ се должи на сомнеж дека имало повеќе субглацијални вулкански ерупции во различни делови на земјата кои не ја скршиле ледената покривка, вклучително и Катла во 2017 година и Хамелин во 2011 година.

Во моментов, заканата за човечкиот живот за време на вулканската ерупција на Исланд е многу мала. Сеизмичките станици расфрлани низ земјата се многу добри во нивното предвидување. Ако големите вулкани како Катла или Аскја покажат знаци на татнеж, пристапот до областа ќе биде ограничен и областа ќе се следи внимателно.

Благодарение на добрата совест на првите доселеници, најактивниот вулкан е далеку од населеното јадро. На пример, има малку градови на јужниот брег на Исланд, бидејќи вулканите како Катла и Ејафјалајокул се наоѓаат на север. Бидејќи овие врвови се наоѓаат под глечерот, неговата ерупција ќе предизвика огромни глацијални поплави, кои можат да однесат сè на патот кон океанот.

Ова е она што го прави поголемиот дел од Југот да изгледа како пустина со црн песок. Всушност, тоа е рамнина составена од глацијални наслаги.

Опасност од вулкани во Исланд

Поради нивната непредвидливост, овие глацијални поплави, познати како jökulhlaups, или шпански на исландски, остануваат еден од најопасните аспекти на исландската вулканска активност. Како што споменавме погоре, ерупциите под мразот не се откриваат секогаш, така што овие поројни поплави може да се случат без предупредување.

Се разбира, науката постојано напредува, а сега, Сè додека постои и најмало сомневање дека може да се појави град, можете да евакуирате и надгледувате област. Затоа, од очигледни причини, забрането е возење по забранети патишта, дури и во лето или кога се чини дека нема опасност.

Иако повеќето вулкани се далеку од густо населени центри, несреќите секогаш се случуваат. Меѓутоа, во овие случаи, мерките за итни случаи на Исланд се покажаа како исклучително ефикасни, како што беше видено во ерупцијата во 1973 година во Хејмаи на островите Вестман.

Хемаи е единствениот населен остров на островите Вестман, вулкански архипелаг. Кога вулканот еруптирал, таму живееле 5.200 луѓе. Во раните утрински часови на 22 јануари, пукнатина почна да се отвора на периферијата на градот и се змии низ центарот на градот, уништувајќи патишта и проголтајќи стотици згради од лава.

Иако тоа се случи доцна во ноќта и во зима, евакуацијата на островот беше извршена брзо и ефикасно. Откако жителите безбедно слетаа, спасувачките тимови работеа со американските војници стационирани во земјата за да се минимизира штетата.

Со постојано пумпање на морската вода во протокот на лава, тие не само што успеаја да ја пренасочат подалеку од многу куќи, туку и го спречија да го затне пристаништето, со што засекогаш ставија крај на економијата на островот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за вулканите во Исланд и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.