Вулканизам: сè што треба да знаете

што е вулканизам

Постојат многу различни супстанции исфрлени преку вулкан за време на ерупција, тие можат да бидат гасовити, цврсти, течни и/или полутечни. Овие ерупции се случуваат за време на вулканска активност поради високите температури и притисоци во внатрешноста на Земјата. На вулканизам Тоа е феномен или збир на геолошки појави кои се јавуваат од формирањето на магмата и нејзиното излегување на површината.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за вулканизмот, неговите карактеристики и важност.

што е вулканизам

тече лава

Се создава со компензација на тешка материја се движи во Земјата. Тие вршат притисок врз течните карпи на обвивката, туркајќи ги кон површината. Областа на студии што се занимава со физичките и хемиските феномени на вулканската активност се нарекува вулканологија. Тоа е гранка на геологијата која анализира вулкани, извори, фумароли, ерупции, магма, лава и пирокластична или вулканска пепел и други активности поврзани со феноменот.

Вулканизмот е геолошки феномен. Тоа главно влијае на ранливите области на земјината кора, каде што магмата тече од литосферата кон површината. Активност вулкански подразбира состојба физиохемиски, изразени преку микросеизми и ерупции, кои можат да бидат големи или едноставни фумароли.

Во зависност од видот на активноста, вулканската активност се нарекува ерупција, експлозија или хибрид. Ефузивот се карактеризира со мирно испуштање на лава и гас. Експлозиви минуваат низ насилни и деструктивни празнења. Мешаните се наизменични меки и експлозивни ерупции.

Постои октава скала на Индексот на вулканска ерупција, која експертите ја користат за да го измерат обемот на вулканска ерупција. Ова ги зема предвид производите од ерупцијата на вулканот: лава, пирокласти, пепел и гасови. Други фактори ја вклучуваат висината на еруптивниот облак и инјектираните тропосферски и стратосферски емисии. на вагата, 1 означува интензитет на светлина; 2, експлозив; 3, насилен; 4, катастрофални; 5, катаклизмичен; 6, колосална; 7, супер колосален; и 8; апокалиптичен.

Како се формира?

вулканизам

Вулканизмот се создава од високите температури и притисоци во внатрешноста на Земјата. Движењето на лавата во мантија е предизвикано од топлинска конвекција. На океанските струи, заедно со гравитацијата, го поттикнуваат постојаното движење на тектонските плочи и, поспорадично, вулканска активност.

Магмата допира до површината на Земјата преку вулканите лоцирани на границите и/или жариштата на тектонските плочи. Нејзиното однесување на површината зависи од конзистентноста на магмата во мантија. Вискозната или густата магма може да предизвика вулкански ерупции. Течната или невидливата магма произведува еруптивен вулканизам, исфрлајќи големи количини лава на површината.

Какви видови има?

Општата класификација разликува два вида вулкани, примарни и секундарни. Примарниот вулканизам понатаму е поделен на централен тип и тип на пукнатина. Првиот од нив се појавил низ кратерот. Второ, преку пукнатини или пукнатини на површината на земјата. Секундарниот вулканизам функционира во топли извори, гејзери и фумароли.

Друга класификација се фокусира на патеката на магмата што се издига од внатрешноста на Земјата до површината. Според ова, постојат два вида на вулканизам: наметлив или субвулкански и еруптивен, во кој еруптираната карпа допира до површината на земјата.

Што е наметлив вулканизам?

наметлив вулканизам е движењето на магмата во рамките на земјината кора. За време на овој процес, стопената карпа се лади и се зацврстува помеѓу карпестите формации или слоеви без да стигне до површината.

Субвулканските феномени се одговорни за формирање на насипи или плитки морски карпи и конзистентни карпести маси наречени лаколити. Тоа е и состав на темели, парапети и мантии. Повеќето насипи се поставени во еден настан. Некои се намалуваат и ослабуваат додека се ладат, инјектирајќи магма повеќе пати. Тие се класифицирани како композитни или композитни во зависност од видот на карпата што ги интегрира.

подморски вулканизам

Подморскиот вулканизам е предизвикан од океански вулкани. Под вода, гасовите и лавата дејствуваат на ист начин како и вулканите на копно. Покрај тоа, тој се разликува од вториот по тоа што испушта многу вода и кал. подводни феномени помогне да се формираат мали острови во средината на океанот, некои трајни и други кои постепено исчезнуваат под дејство на брановите.

Се јавува главно на сртови на средината на океанот и други области каде што тектонското движење е високо, каде што плочите се раздвојуваат за да формираат геолошки пукнатини или раседи. Исфрлената лава се држи до рабовите, помагајќи да се рашири морското дно.

Кои се последиците од вулканска ерупција?

еруптирачки вулкани

вулканската активност може предизвикуваат упади, земјотреси, хидротермални отвори и вулкански зими. Емисиите на гас и пепел се контрапродуктивни за климата на Земјата и учествуваат во таканаречените климатски промени. Го загадува воздухот во областа во близина на вулканот и преку дождови се шири во шумите и обработливото земјиште. Ефектот не е секогаш негативен, а понекогаш и наталожената пепел е богата со минерали, што ја прави почвата попродуктивна.

Иако не толку чести како земјотресите и временските настани, вулканската активност може да биде разорна. Кога тоа ќе се случи покрај морето, може да предизвика потреси, лизгање на земјиштето, пожари, па дури и цунами. Ги става на ризик животите и материјалните својства на луѓето кои живеат во вулкански области.

Околу 1.000 луѓе годишно умираат во вулкански катастрофи, според Организацијата на Обединетите нации за помош при катастрофи. Главните причини се пирокластични текови, калливи текови, цунами или плима. Многу други беа погодени од емисиите на отровни гасови и пепел.

Важноста на вулканизмот

Вулканизмот доведува до формирање на карпи. Ослободената магма се лади и зацврстува во различни фази и времиња. Брзината со која се лади ќе го одреди формирањето на видови карпи како базалт, обсидијан, гранит или габро. Карпите во контакт со магмата може да се стопат со неа или да бидат засегнати од контактниот метаморфизам.

Луѓето ги користеле вулканските карпи и металите што ги содржат уште од античко време. Тие денес се користат како суровина за производство на градежни материјали. Исто така во телекомуникациската индустрија, тие се користат како компоненти во производството на мобилни телефони, камери, телевизори и компјутери, вклучително и возила.

вулканска активност исто така тој е овозможувач на водоносни слоеви и извори и одличен извор на геотермална енергија, кој може да се користи за производство на електрична енергија и топлина. Во некои земји, вулканите, топлите извори и вулканската кал се промовираат како туристички атракции врз основа на нивните геолошки карактеристики. Ова генерира значителен економски приход за околните заедници.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за вулканизмот и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.