Што е втор круг

Површински истек

Кога зборуваме за хидролошкиот циклус, мора да разликуваме неколку настани што се оние што го означуваат протокот на вода. Еден од овие настани е втор круг. Познато е под името на истекување на површината и е концепт што го опишува протокот на вода, дожд, снег или други течности на земјата. Овој дел сочинува клучно парче во циклусот на вода.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е истекување на површината, колку е важно и од каде се генерира.

Што е истекување на површината

Кога зборуваме за истекување на површината, зборуваме дека тоа се случува на површината и дека се одвива пред да се достигне канал како што е река или езеро. Во овој истек наоѓаме вода од дожд колку и друга течност од загадувачки испуштања. Кога станува збор за истекување на површината, ако се одржи пред да се достигне канал, тоа се нарекува не-точка извор. Доколку овој не-точки извор има вештачки загадувачи, тоа е познато како загадување од не-точки.

Целата област што е одговорна за производство на дренажа на овој одлив да стане подземна вода и подножјето на голема количина на водни ресурси е позната како сливот. Знаеме дека многу вештачки испуштања се произведуваат и од хемиски ѓубрива и од други индустриски испуштања до површински води. Од оваа причина, потребно е да се анализира дали истекувањето што тече по копно може да собере загадувачи што се наоѓаат во почвата. Овие загадувачи можат да бидат масло, пестициди, хербициди, инсектициди и ѓубрива, меѓу другите.

Потекло и генерација на истекување

Како што споменавме претходно, потеклото на истекувањето може да се генерира од врнежи или со топење на снегот, денес мраз во глечерите. Кога се јавува топење на снегот на глечерите, кога ќе пристигне сезоната на топење, тоа обично се случува само во прилично студени области. Овој снежен круг обично достигнува врв во пролетното време кога температурите растат. Глечерите целосно се топат во лето и произведуваат максимален проток на вода и протокот на реки е под влијание на нив. Сета оваа вода завршува со зголемување на протокот на реките и ерозијата на земјата. Определувачки фактор во брзината на топење на снегот или глечерите е температурата на воздухот и времетраењето на инцидентното сончево зрачење.

Зборуваме за долините во V кога тие се леднички долини од тогаш за кратко време се собира голема количина на проток во реката. Само за време на сезоната на одмрзнување, најдовме проток во реката доволно силен за да еродира и трансформира земјата. Од друга страна, кога зборуваме за долина во форма на буквата У, зборуваме за конвенционална долина. Оваа формација се должи на фактот дека протокот на проток на реката е постојан во текот на целата година. Во овие случаи, ние исто така имаме периоди на помал проток на вода во текот на летната сезона.

Високо планинските региони имаат потоци кои се зголемуваат во сончеви денови и се намалуваат во облачните денови поради помалку сончево зрачење. Во областите каде нема снег, истекувањето доаѓа од врнежите. Треба да се спомене дека не сите врнежи создаваат истекување. Врнежите од врнежи се генерираат кога почвата не може да складира голема количина на вода поради силните врнежи од дожд.

На пример, постојат многу стари почви во Австралија и јужна Африка каде што постојат протеидни корени. Овие корени се толку густи и имаат толку многу влакна што се способни да апсорбираат големи количини на дождовница. Така, Тешко е да постои истечна вода бидејќи тие се способни да апсорбираат значителни количини на дожд. Покрај тоа, мора да има мал потенцијал за испарување за истекувањето на површината да трае подолго.

Проток на копно на вода со вишок на инфилтрација

Важен аспект што треба да се земе предвид при истекување на површината е процесот на инфилтрација. Тоа е процес во кој водата се инфилтрира во подземниот дел на земјата. Тука водата се чува во водоносни слоеви и служи како воден ресурс. Скоро секој слив има мали подземни продавници за вода. Оваа инфилтрација се јавува поретко во суви и полусуви региони каде што интензитетот на врнежите се поголеми, а стапката на инфилтрација е помала поради хидроизолација на површината.

Исто така, постои поголема количина на истекување на површината и помала стапка на инфилтрација во поплочените почви. Друг аспект е презаситениот проток на копно. Ова е состојба што се јавува така да има поголемо истекување на површината. Во овој случај, почвата е заситена во вода и сливот има складирано што е можно повеќе. Во овие случаи, ќе се случи поголемо истекување на површината поради големата количина на врнежи од дожд. Нивото на влага во почвата е исто така фактор што влијае на тоа колку време ќе биде потребно за да се засити почвата. Колку повеќе влага има почвата, толку побрзо ќе стане заситена со вода. Како резултат, можете да складирате помалку вода и на крајот да создадете повеќе истекување на површината.

Влијание на човекот врз истекувањето на површината

Урбан втор круг

Треба да се напомене дека луѓето во голема мера влијаат на количината на постојниот одлив. И тоа е дека ние постојано создаваме површини кои се водоотпорни, како што се тротоари и згради. Овие хидроизолации значат дека водата не може да се инфилтрира во водоносникот. Наместо водата да навлезе во земјата, водата влезе директно во потоците или дренажата каде што има поголема ерозија и седиментација. Овие услови се причина за поплавување во градот.

Зголеменото истекување на површината го намалува полнењето на подземните води и ја намалува водостојот. Ова се услови што тие ја влошуваат сушата особено за областа на земјоделството и сите оние луѓе кои зависат од бунари за вода. Покрај тоа, на оваа ситуација мора да се додаде и присуството на антропогени загадувачи растворени во површинскиот одлив што влијаат на здравјето на луѓето. Овој товар на загадувачи може да достигне води во реките, езерата и океаните и да ги контаминира водите.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за истекувањето на површината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.