Вселенски телескоп Хабл

Вселенски телескоп Хабл

Во потрага по знаење за вселената и Сончев систем, на вселенски телескоп Хабл. Тоа е уред способен да добие квалитетни слики на високо ниво без да ги земе предвид ограничувањата да се биде на надворешните рабови на последниот слој на атмосферата. Неговото име потекнува од познатиот американски астроном Едвин Хабл, кои многу помогнаа во познавањето на Универзумот.

Во оваа статија, ќе објасниме како работи вселенскиот телескоп Хабл и какви откритија направил од неговото основање. Дали сакате да дознаете повеќе за тоа?

клучните карактеристики

Карактеристики на телескопот

Овој телескоп се наоѓа на надворешните рабови на атмосферата. Неговата орбита е на 593 км надморска височина. Потребни се само околу 97 минути за да се патува низ орбитата на Земјата. За прв пат беше ставен во орбита на 24 април 1990 година со цел да се добијат подобри фотографии со поголема резолуција.

Меѓу неговите димензии наоѓаме со тежина од околу 11.000 килограми и цилиндрична форма чиј дијаметар е 4,2 метри и има должина од 13,2 m. Како што можете да видите, тој има огромен телескоп во големина, а сепак е способен да лебди во атмосферата во отсуство на гравитација.

Вселенскиот телескоп Хабл е способен да ја рефлектира светлината што стигнува до неа благодарение на неговите две огледала. Огледалата се исто така големи. Еден од нив има дијаметар од 2,4 метри. Таа е идеална за истражување на небото бидејќи содржи интегрирани три камери и неколку спектрометри. Камерите се поделени во различни функции. Едниот се користи за фотографирање на најмалите места во просторот на кој се заснова поради неговата осветленост во далечината. Така се обидуваат да откријат нови точки во вселената и подобро да ја воспостават целосната мапа.

Другата камера се користи за фотографирање на планетите и за добивање повеќе информации за нив. Вториот се користи за откривање на зрачење и сè уште го фотографира во мракот, бидејќи работи преку инфрацрвени зраци. Благодарение на обновливата енергија овој телескоп може да служи долго време.

Предности на вселенскиот телескоп Хабл

Судир меѓу две галаксии

Судир меѓу две галаксии

Има два соларни панели кои се користат за производство на електрична енергија и полнење на фотоапаратите и четири други мотори кои се користат за ориентирање на телескопот кога е потребно да се фотографира нешто. Исто така, потребна е опрема за ладење за да може инфрацрвената камера и спектрометарот да работат. Овие два тима треба да бидат на -180 ° С.

Од лансирањето на телескопот, неколку астронаути мораа да одат кај него за да поправат одредени работи и да инсталираат дополнителна опрема за да помогнат во подобрувањето на собирањето информации. Технологијата постојано се развива и потребно е да се подобри телескопот пред да треба постојано да се креира нов.

Иако се наоѓа на голема надморска височина, сепак постои триење со атмосферата што предизвикува телескопот полека слабее и добива брзина. Оваа абење предизвикува секој пат кога астронаутите одат да поправат или подобрат нешто, тие да го туркаат на повисока орбита за да се намалат триењето.

Предноста да се има телескоп на оваа висина е тоа што на нив не влијаат метеоролошките фактори како што се присуството на облаци, светло загадување или магла. Имајќи телескоп надвор од долните слоеви на атмосферата, може да се апсорбираат многу подолги бранови должини и да се подобри квалитетот на сликите во споредба со телескопите на земја.

Еволуција на вселенскиот телескоп Хабл

Фотографија на илјадници галаксии

Фотографија на илјадници галаксии

Од почетокот на неговото создавање, беше направен обид да се врати телескопот на Земјата за околу 5 години за да се изврши потребното одржување и да се подобри. Сепак, беа забележани ризиците да се врати на Земјата и повторно да се активира. Од оваа причина, беше донесена одлука да се испраќа мисија за одржување на секои три години, со цел да се изврши одржување и да се подобри, бидејќи се предлагаат идеи и се подобрува технологијата.

На почетокот на лансирањето, откриено е дека има грешка во неговата конструкција и тогаш се појави потреба за извршување на првите операции за одржување. Од витално значење беше да се направат потребните поправки за оптиката да може да фотографира подобро. Т.По првото одржување, грешката беше исправена и санирана со добри резултати.

За да научиме од грешките, инсталиран е систем кој помага да се коригира оптиката на телескопот, бидејќи тој е столбот на неговото работење. Благодарение на ова, може да се добијат слики со неверојатен квалитет за да дознаете повеќе за Универзумот. На пример, тој беше во можност да фотографира судирот на кометата Шумејкер-Леви 9 со планетата Јупитер во 1994 година и покажа докази за постоењето на многу други планети кои кружат околу другите otherвезди како што е нашето Сонце.

Теоријата што постои за проширувањето на Универзумот е надополнета и подобрена благодарение на информациите добиени од Хабл. Покрај тоа, потврден е фактот дека сите галаксии имаат црна дупка во нивното јадро.

Некои достигнувања

Формирање на универзумот

Благодарение на нејзината позиција, подетално се добиени многу фотографии од планетите со многу добра јасност. Преку овој телескоп е потврдено постоењето на црни дупки и некои идеи за теорија на голема експлозија и раѓањето на Универзумот. Откриено е постоењето на бројни галаксии и други системи кои останале скриени длабоко во космосот.

Во 1995 година, телескопот беше во можност да направи слика на регион со големина на еден триесетти милионити дел од Универзумот каде што може да се забележат неколку илјади галаксии. Подоцна, во 1998 година, беше направена друга фотографија од која беше можно да се потврди фактот дека структурата на Универзумот е независна од насоката од која гледа набverудувачот.

Како што можете да видите, вселенскиот телескоп Хабл помогна огромно во откривањето на Универзумот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.