Вселенски ракети

истражувај го универзумот

Човечкото суштество отсекогаш имало цел да знае надвор од она што постои на нашата планета. За да може сето ова лично да се истражи, постојат вселенски ракети. Станува збор за уред кој патува низ воздухот со голема брзина и главно се користи како оружје. Сепак, работи и за истражување на вселената.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за вселенските ракети и како тие функционираат.

Што се вселенски ракети

вселенски брод

Овие ракети обично имаат млазен мотор (наречен ракетен мотор) кој генерира движење со исфрлање на гас од комората за согорување. Тие, исто така, може да се придвижуваат со согорување на горивото во цевката за лансирање.

Ракетите се исто така еден вид машина, благодарение на моторот со внатрешно согорување, може да генерира кинетичка енергија неопходна за проширување на дел од гасот што излегува низ цевката. Затоа имаат млазен погон. Вселенските летала кои користат ваков тип на погон често се нарекуваат ракети.

Со помош на ракети, вештачки сонди, сателити, па дури и астронаути можат да бидат испратени во вселената. Во оваа смисла, не можеме да го заборавиме постоењето на таканаречените вселенски ракети. Тоа е машина опремена со мотор со внатрешно согорување која генерира кинетичка енергија за проширување на гасот за млазен погон.

Видови вселенски ракети

лансирање вселенска ракета

Постојат неколку видови вселенски ракети, од кои најважни се:

 • Ако го земеме предвид бројот на фази, ќе најдеме еднофазни ракети, наречени и монолитни ракети и повеќефазни ракети. Како што имплицира името, постојат неколку фази кои се случуваат во низа.
 • Ако го земеме предвид типот на горивото, ќе најдеме ракети од цврсто гориво, каде што оксидантот и погонот се мешаат во цврста состојба во комората за согорување и ракетите со течно гориво. Последново се карактеризира со тоа што оксидантот и погонот се складираат надвор од комората.

Низ историјата имало ракети важни затоа што успешно испраќале луѓе во вселената. Се однесуваме на следново:

 • Vostok-K 8K72K, ова е првата ракета со екипаж. Беше произведен во Русија и беше одговорен за тоа Јуриј Гагарин да го направи првиот човек што стигна до вселената.
 • Атлас LV-3B. Направете Џон Глен првата американска ракета што стигна до орбитата на Земјата.
 • Сатурн В., ракетата што ги однесе Нил Армстронг, Мајкл Колинс и Баз Олдрин на Месечината.

Пиротехнички елемент со прашкаста цевка се нарекува и ракета. На дното на цилиндерот има фитил: кога е запален, тој гори и го исцрпува гасот, предизвикувајќи ракетата да се крева со многу голема брзина додека не експлодира во воздух и не испушта силен звук.

Како тие работат

вселенски ракети

Иако принципот на работа на вселенските ракети е комплициран, принципот Тоа е исто како онаа на првите ракети барут за кои знаеме од 1232 година. Се појави во некои записи за одбраната на главниот град на провинцијата Хенан во XNUMX век. Ракетите подоцна биле воведени во Европа од Арапите во XNUMX и XNUMX век, но тие биле користени како огнено оружје низ целиот континент се додека не исчезнале во XNUMX век.

Вселенските ракети во основа го следат третиот Њутнов закон, принципот на дејство и реакција. Во основа, тие користат мотор со внатрешно согорување за да генерираат кинетичка енергија неопходна за проширување на гасот.

Како резултат на хемиско согорување тој е многу моќен и ќе го турка воздухот надолу со огромна сила, како што е предвидено со третиот закон на Њутн: секоја сила одговара на друга сила со еднаква големина во спротивна насока. Со други зборови, воздухот ја турка ракетата со иста сила како и силата надолу што ја врши гасот. Кога гасот се исфрла, енергијата произведена од овој процес предизвикува реакцијата не само да ја подигне ракетата, туку и да и дозволи да достигне многу големи брзини.

Ракети со течно гориво

Развојот на ракети со течно гориво започна во 1920-тите. Првата ракета на течно гориво беше произведена од Годард и лансирана во 1926 година во близина на Обурн, Масачусетс. Пет години подоцна, првата германска ракета на течно гориво беше исто така изградена на приватна иницијатива. Кон крајот на 1932 година, Советскиот Сојуз за прв пат ги лансираше своите ракети.

Првата успешна ракета со течно гориво од големи размери беше германската експериментална V-2, која беше дизајнирана за време на Втората светска војна под раководство на ракетниот експерт Вернхер фон Браун. V-2 првпат беше лансиран од истражувачката база Пенеминде на островот Узедом на 3 октомври 1942 година. Во првата генерација на ракети со течно гориво, врвот е делот што го носи полнежот, кој може да биде боева глава или научен инструмент.

Делот во близина на главата обично содржи уреди за водење, како што се жироскопи или жиро компаси, сензори за забрзување или компјутери. Подолу се дадени два главни резервоари: едниот содржи гориво, а другиот содржи оксиданс. Ако големината на ракетата не е многу голема, двете компоненти може да се насочат кон моторот со притисок врз резервоарот за гориво со малку инертен гас.

За големи ракети, овој метод не е практичен бидејќи резервоарот ќе биде несразмерно потежок. Затоа, кај големите ракети со течно гориво, притисокот се добива со пумпа која се наоѓа помеѓу резервоарот за гориво и ракетниот мотор. Бидејќи количината на гориво што треба да се испумпува е многу голема (дури и ако V-2 согорува 127 kg гориво во секунда), потребната пумпа е центрифуга со висок капацитет управувана од гасна турбина.

Уред кој се состои од турбина и нејзиното гориво, пумпа, мотор и сета поврзана опрема го сочинуваат моторот на ракета со течно гориво. Со доаѓањето на вселенските летови со екипаж, товарот се помести и се појавија голем број ракети, како што се Меркур, Близнаци и Аполо. Конечно, преку вселенскиот шатл, ракетата на течно гориво и нејзиниот товар се интегрирани во една единица.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за вселенските ракети и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.