Вселенска трка

вселенска трка

Човечкото суштество отсекогаш било многу амбициозно. Кога започна да ја развива технологијата, тој имаше за цел да ја напушти нашата планета и да може да ја истражува Месечината и останатите соседни планети на Сончевиот систем. Сето ова предизвика почеток на вселенска трка. Повеќе од 30.000 научници од 66 земји во истражувањето на космичката околина на нашата планета ја започнаа вселенската трка. Првите намери за испраќање на вештачки сателити во вселената беа прогласени во 1955 година.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за вселенската трка и кои се напредувањата на човекот во однос на истата.

Карактеристики на вселенската трка

технологија за астрономија

Само по неколку години, Советите го постигнаа овој подвиг со Спутник 1. Во 1957 година, првиот вештачки сателит во историјата, кој достигна орбита на Земјата. Тоа е првиот подвиг што ќе доведе до почеток на она што е познато како вселенска трка. Оваа вселенска трка во контекст на Студената војна може да се сфати како трка со вооружување во која Американците и Советите се бореа за стратешка контрола на вселената. Беше потребно да се постигне моќта не само на нашата планета, туку и на сè околу неа.

Натпреварот заврши во 1975 година со докирање на вселенското летало Аполо-Сојуз и ќе се разбере дека некои од најважните технолошки достигнувања што некогаш биле постигнати се случиле во текот на повеќе од 2 децении. И, токму ова ривалство ги натера научниците и технологијата да напредуваат со скокови и граници. Да видиме кои се најважните чекори и моменти што се случија во вселенската трка.

Првиот факт што веќе го споменавме беше лансирање во вселената на вештачкиот сателит Спутник 1 Тој тежеше 83 кг и имаше големина колку кошарка. Тоа беше првиот сателит направен од човекот што може да кружи околу нашата планета.

Вториот чекор во вселенската трка беше Лајка, астронаутското куче. Во 1957 година кучето Лајка стана првото животно што патувало во вселената со Спутник 2. Една недела по лансирањето, кучето умрело поради недостаток на кислород. Иако тоа беше нешто што многумина го сметаа за тоа како тој помогна да се спроведат експерименти и чекор напред во знаењето за вселената.

Вселенска трка: чекор по чекор

напредување на вселенската трка

Toе анализираме кои беа сите чекори на вселенската трка.

Прв сателит со соларен погон

Иако има многу луѓе кои мислат дека сончевата енергија е нешто многу посовремено, уште во 1958 година НАСА го стави во орбита сателитот познат како Авангард 1. првиот сателит лансиран во вселената, кој се напојувал само од сончевата енергија. Ова беше голема победа за Соединетите држави во вселенската трка. Иако министерот на Советскиот Сојуз целосно го презираше овој сателит, неговиот, кој беше значително постар, излезе од орбитата и изгоре по нивното враќање на земјата. За разлика од ова, овој сателит е сè уште во орбита до ден-денес. Се смета за најстар вештачки сателит присутен во вселената и се проценува дека тој бега од продолжување на орбитата уште околу 240 години.

Прв комуникациски сателит

Истата година, првиот вистински гол беше постигнат за време на вселенската трка НАСА со ставање во орбита на првиот телекомуникациски сателит. Беше лансиран во ракета и благодарение на тоа денес имаме можност да комуницираме со вселената.

Следниот чекор во вселенската трка беше првата слика на далечната страна на Месечината. Знаеме дека од нашата планета не можеме да ја видиме далечната страна на Месечината. Тука можеме да го видиме само лицето што е прикажано и секогаш е исто. И тоа е затоа што брзината на вртење на Месечината врз себе и преводот се совпаѓаат со фактот дека таа секогаш го покажува истото лице.

Шимпанзо шунка

Друг напредок што го имале луѓето за време на оваа вселенска трка е тоа што шимпанзото станало првото хоминиди кое патувало во вселената. Неговиот лет траеше само 16 минути по што беше спасен во Атлантскиот океан само со модринка на носот.

Веќе во 1961 година е кога првиот човек можеше да патува во вселената. На бродот Восток 1, Јуриј Алексеевич Гагарин стана првиот човек што патувал во вселената. Две години подоцна, Валентина Терешкова стана првата жена што патувала во вселената со мисија што Lastе траеше 3 дена и за време на кој заврши 48 круга околу Земјата.

Малку по малку овие научни достигнувања даваат плод. Во 1965 година е кога првото човечко суштество можеше да направи вселенска прошетка, држејќи се до 12 минути надвор од бродот.

Прв контакт со месечината и прво слетување на Месечината

Вселенското летало „Аполо 8“ први отиде во орбитата на Месечината екипаж со луѓе. Тој влегол во гравитациониот грип од друго небесно тело за прв пат во историјата. Неговиот екипаж беше првиот што ја виде далечната страна на Месечината, како и што ја набудуваше Земјата од нашиот сателит.

Години подоцна, ќе пристигнеше мисијата што ќе направи голем чекор напред во човештвото. Доаѓањето на човекот на Месечината. Во 1969 година, Амстронг и Баз Олдрин станаа првите двајца луѓе кои слетаа на Месечината на брегот на Месечината Орел Аполо 11.

Вселенска трка: над Месечината

Експерименти на НАСА

Месечината веќе не е цел од висок приоритет. Во 1973 година беше лансиран првиот сателит што можеше да стигне до орбитата на Јупитер. Познато е како Пионер 10. Конечно, го имаме првото патување во Меркур и крајот на Студената војна. Патувањето до Меркур беше направено во 1974 година и стана истрагата „Маринер 10“ прв стигна до планетата Меркур.

Со ова се оствари големата вселенска трка и ја заврши Студената војна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.