ФОТОГРАФИИ: Вселенската сонда „oуно“ ни ја покажува убавината на половите на Јупитер

Двата пола на Јупитер

Двата пола на Јупитер земени од сондата »Јуно».
Слика - НАСА

За прв пат во историјата на човештвото, можеме да ги набудуваме од дневната соба на нашите куќи столбовите на Јупитер, гасовита планета која се наоѓа на растојание од приближно, ниту повеќе ниту помалку, од 588 милиони километри. И сето тоа благодарение на НАСА, и поконкретно на нејзината вселенска сонда „Јуно“.

На сликите што ги има направено, можете да видите вистинска чума од циклони во овална форма, кои имаат однесување и состав што не е виден досега на ниту една друга планета во Сончевиот систем. На Северниот пол откриени се гигантски бури, со дијаметар од 1.400 километри.

Очите на Јупитер

Слика - Крег Спаркс

Иако има не само импресивни бури, тие исто така виделе и а облак со дијаметар од околу 7.000 километри, што е далеку над остатокот на Северниот пол. Во моментов, не е познато како можат да се формираат такви неверојатни појави; Сепак, при проучување на податоците за температурите на внатрешните слоеви на атмосферата, можно е да се открие тоа големи количини на амонијак што произлегуваат од подлабоките области придонесуваат за нивно формирање.

Вселенската сонда »Јуно» е првиот што можеше да го набудува туширањето на електрони што паѓа во атмосферата, што ги создава интензивните северни светла на гасовитата планета. Пред една деценија сондата „Пионер 11“ на НАСА помина 43.000 милји над облаците, но „oуно“ се доближи десет пати поблиску, па на научниците не им било тешко да го измерат интензитетот на магнетното поле. Резултатот е 7.766 гаус, двојно повеќе од досега пресметаното. За да добиеме идеја за тоа што се случува на гасовитата планета, мора да знаеме дека интензитетот на магнетното поле на Земјата е 100 гаус, што е повеќе или помалку еквивалентно на привлекувањето на шипка магнет наклонет за 11 степени во однос на оската. ротација на земјината топка.

„Oуно“, со големина на кошаркарско игралиште, е вселенски брод што е користете само соларна енергија заробени од големи панели. Камерите и останатата научна опрема се заштитени со титаниум, така што тие се добро заштитени од зрачењето што го емитува Јупитер. Но е закажано неговото „самоубиство“: тоа ќе биде на 20 февруари 2018 година, кога ќе влезе во надворешните слоеви на атмосферата за да открие дали има карпесто јадро како што се веруваше подолго време. Ако е така, и бидејќи Јупитер беше првата планета што се формираше, би можел да им разјасни на научниците кои видови материјали постоеле во раниот Сончев систем.

Ако сакате да видите повеќе слики, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.