Врнежи од дожд

постојат многу видови на врнежи

Облаците се состојат од голем број на мали капки вода и мали ледени кристали кои доаѓаат од промената на состојбата од водена пареа во течна и цврста во воздушна маса. Воздушната маса се зголемува и лади сè додека не стане заситена и не стане капки вода. Кога облакот е наполнет со капки вода и еколошките услови го фаворизираат, таложат во форма на мраз, снег или град.

Дали сакате да знаете сè за врнежите?

Како се формираат врнежите?

облаците се формираат од зголемената воздушна маса

Кога воздухот на површината се загрева, се крева во надморска височина. Тропосферата неговата температура се намалува со надморска височина, односно, колку повеќе одиме, толку е постудено, па кога ќе се зголеми воздушната маса, навлегува во поладен воздух и станува заситен. Кога е заситен, тој кондензира во мали капки вода или ледени кристали (во зависност од температурата на која се наоѓа околниот воздух) и опкружува мали честички со дијаметар помал од два микрони т.н. хигроскопски јадра на кондензација.

Кога капките вода се држат до јадрата на кондензација и воздушните маси на површината не престануваат да се зголемуваат, се формира облак од вертикален развој, бидејќи количината на воздух што станува заситена и кондензирана е таква што завршува со зголемување на висината. Овој тип на облаци кои се формирани од атмосферска нестабилност тоа се нарекува Cumulus humilis тоа, како што се развиваат вертикално и достигнуваат значителна дебелина (доволно за да помине тешко сончево зрачење), се нарекува  Кумулонимбус.

За да постои пареа што постои во воздушна маса што достигнува сатурација во капки, треба да се исполнат два услови: првиот е дека воздушната маса доволно се оладиВторото е дека постојат хигроскопски јадра на кондензација во воздухот на кои можат да се формираат капки вода.

Штом облаците се формираат, што е тоа што предизвикува да доведат дожд, град или снег, односно до некаков вид врнежи? Малите капки што го сочинуваат облакот и кои се суспендирани во него благодарение на постоењето на ажурирање, ќе почнат да растат на штета на другите капки што ќе ги најдат на есен. Две сили дејствуваат фундаментално на секоја капка: поради влечење дека нагорна струја нагоре на воздухот и тежината на самата капка.

Кога капките се доволно големи за да ја надминат силата на влечење, тие ќе налетаат на земјата. Колку подолго поминуваат капките вода во облакот, тие стануваат поголеми, бидејќи тие се додаваат на другите капки и други јадра на кондензација. Покрај тоа, тие исто така зависат од времето што капките го поминуваат на искачување и спуштање во облакот и колку е поголема вкупната количина на вода што ја има облакот.

Видови врнежи

Видовите на врнежи се дадени во зависност од обликот и големината на капките вода што таложат кога се исполнети вистинските услови. Тие можат да бидат, врнежи од дожд, тушеви, град, снег, лапавица, дождови, итн

Ситен дожд

во врнежите, капките вода се многу мали

Врнежите се мали врнежи чии капки од водата е многу мала и рамномерно паѓаат. Нормално, овие капки не ја навлажнуваат почвата премногу и зависат од други фактори како што се брзината на ветерот и релативната влажност.

Тушеви

тушевите се формираат од кумулонимбус облаци

Тушевите се поголеми капки од кои обично паѓаат на насилен начин и за краток временски период. Тушевите обично се јавуваат на места каде што се намалува атмосферскиот притисок и се создава центар на низок притисок наречен бура. Тушевите се поврзани со тие облаци од типот Кумулонимбус кои се формираат премногу брзо, па затоа капките вода стануваат големи.

Град и снегулки

за да се формира снегот мора да има -40 степени

Врнежите може да бидат и во цврста форма. За ова, во облаците мора да се формираат ледени кристали на врвот на облакот веќе многу ниски температури околу -40 ° C. Овие кристали можат да растат на сметка на капките вода на многу ниски температури кои се замрзнуваат врз нив (што е почеток на формирање на град) или со спојување на други кристали за да формираат снегулки. Кога ќе достигнат соодветна големина и поради дејството на гравитацијата, тие можат да го остават облакот предизвикувајќи цврсти врнежи на површината, доколку се соодветни условите на животната средина.

Понекогаш снегулките или град што излегоа од облакот, ако наидат на слој од топол воздух, се топат пред да стигнат до земјата, што на крајот доведува до врнежи во течна форма.

Форми на врнежи и видови облаци

бурите прават хаос

Видот на врнежите во основа зависи од условите на животната средина во кои се формира облакот и од типот на облакот што се формира. Во овој случај, најчести врнежи се фронтални, орографски и конвективни или бурни типови.

Фронтални врнежи Тоа е оној во кој облаците се поврзани со фронтовите, и топло и студено. Преминувањето помеѓу топол фронт и ладен фронт формира облаци кои даваат врнежи од фронтален тип. Студен фронт се формира кога маса ладен воздух турка и поместува потопла маса нагоре. Во искачувањето се лади и доведува до формирање облаци. Во случај на топол фронт, топла воздушна маса се лизга над оној што е поладен од него.

Кога се јавува формирање ладен фронт, нормално типот на облак што се формира е a Кумулонимбус или Алтокумулус. Овие облаци имаат тенденција да имаат поголем вертикален развој и, според тоа, активираат врнежи поинтензивни и поголем волумен. Исто така, големината на капката е многу поголема од оние што се формираат на топол фронт.

Облаците што се формираат на топол фронт имаат повеќе стратифицирана форма и обично се Нимбоестратус, Стратус, Стратокумулус. Нормално, врнежите од дожд што се случуваат на овие фронтови тие се помеки, тип на дожд.

Во случај на врнежи од невреме, исто така наречени „конвективни системи“, облаците имаат голем вертикален развој (Кумулонимбус) па тие ќе произведуваат интензивни и краткотрајни дождови, често поројно.

Како да се измерат врнежите

мерач за дожд ги мери врнежите од дожд

За да се измери количината на дожд или снег што падна во одредена област и во даден временски интервал, има мерач за дожд. Тоа е еден вид длабоко стакло во форма на инка што ја испраќа собраната вода во дипломиран контејнер каде што се акумулира вкупното количество дожд што паѓа.

Во зависност од тоа каде се наоѓа мерачот на дожд, може да има надворешни фактори кои го менуваат правилното мерење на врнежите. Овие грешки можат да бидат следниве:

 • Недостаток на податоци: Серијата може да се заврши со корелација со другите блиски станици кои имаат слична топографска состојба и се наоѓаат во климатолошки хомогени зони.
 • Случајни грешки: случајна грешка, специфични податоци покажуваат грешка, но не се повторуваат (малку вода падна за време на мерењето, грешки во печатењето, итн.). Тешко е да се откријат иако изолираната грешка нема да влијае на општо истражување со вредности на подолг период.
 • Систематски грешки: тие влијаат на сите податоци на станицата за време на одреден временски интервал и секогаш во иста насока (на пример, лоша локација на станицата, употреба на несоодветни сонди, промена на локацијата на станицата, промена на набverудувачот, лоша состојба на апарат).

За да се избегне прскање на капките дожд при удирање во надворешниот раб на мерачот за дожд, тој е изграден со закосени рабови. Тие се исто така обоени во бело за да се намали апсорпцијата на сончевото зрачење и да се избегне што е можно повеќе испарување. Правењето на каналот преку кој водата паѓа во контејнерот тесно и длабоко ја намалува количината на вода што испарува, правејќи го вкупното мерење на врнежите што е можно поблиску до реалното.

Во планинските области, каде е вообичаено врнежите да бидат во цврста форма (снег) или температурите да паѓаат под точката на замрзнување на вода, некој вид на производ обично е вклучен во наносот (обично безводен калциум хлорид) чија функција е да ја намали вредноста на температурата на која би се зацврстила водата.

Мора да се земе предвид дека положбата на мерачот за дожд може да влијае на неговото мерење. На пример, ако го поставиме во близина на згради или во близина на дрвја.

Волуменот на собраниот дожд се мери во литри на метар квадратен (л / м2) или што е исто, во милиметри (мм.). Ова мерење ја претставува висината, во милиметри,

што би достигнало слој на вода што покрива хоризонтална површина од еден квадратен метар.

Со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за дождовите, видовите дождови и подобро да го разберете временскиот човек.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мајрен dijo

  Многу добра статија, многу ми служеше. Задоволен сум што информацијата е комплетна за да може правилно да се цитира. Со почит