Клима и алергии

промени во времето и алергии

Имунолошкиот систем на човечкото суштество може да не успее да 'ртат луѓе и во одредени прилики и да генерира алергии. Најнормално е што алергиите, покрај другите ефекти, предизвикуваат континуирано и скандалозно кивање, назална конгестија и постојан течење на носот. На времето и алергиите тие се поврзани со многу луѓе. А има и луѓе кои имаат алергија на промени во времето.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за најчестите реакции на времето и алергиите.

Клима и алергии

состојба на полен

Кај овој тип на луѓе, најчести алергиски реакции се обично ринитис, алергиски конјунктивитис и некои симптоми како што се дерматитис или некои потешки состојби. Кога зборуваме за ринитис, мислиме на континуирано кивање кое обично влијае врз нас кога сме најизложени, назална конгестија што не ни дава да дишеме добро и постојано капе во носот. Ринитисот е еден од најнепријатните симптоми на алергија на минување. Тие се многу досадни симптоми кои, понекогаш, не ни дозволуваат да водиме нормален живот. Да се ​​биде постојано при готвење, кивање и да мора да го дувнете носот воопшто не е пријатно.

Друг симптом на времето и алергии е конјунктивитис. Тие обично имаат симптоми како што се чешање и иритација на очите. Постојат луѓе чии очи имаат длабока црвена боја. Кај дерматитис, може да биде предизвикана егзема на кожата и коприва. Конечно, некои временски услови и алергии можат да бидат посериозни и да го нападнат дигестивниот и респираторниот систем како што е бронхијална астма.

Причини за времето и алергии

Да имаме алергија на промени во времето доаѓа од генетско оптоварување и околината што не опкружува. Сите ние имаме генетска предиспозиција да страдаме или не од алергии на различни видови алергени. Некои организми можат да се комбинираат на таков начин што го прави нашиот имунолошки систем генерира претерана и негативна реакција на одредени стимули или супстанции кои се нарекуваат алергени. Кога пациентот е изложен на овие агенси, тие се наоѓаат во состојба на преосетливост кон низа клеточни и биохемиски феномени кои генерираат реакции на различни начини според секоја личност.

Најчести симптоми се оние споменати погоре, но нивниот интензитет и фреквенција ќе зависат од секој тип на личност и степенот на изложеност на алергенот. Алергените се агенти одговорни за алергии. Овие можат да бидат: храна, лекови, честички што се пренесуваат во воздухот, како што се полен, хемикалии, габи, мувла, грини и првут од животни, итн. Кога овие алергени ќе дојдат во контакт со организми, имунолошкиот систем ги препознава како опасни материи и се брани со напад, што се одговорите на се чини дека погоре наведени.

Ветерот е одговорен за растерување на поленот на растенијата за да се прошири областа на дистрибуција на растенијата. Затоа промените во времето може да предизвикаат алергии. И тоа е дека кога ќе ги смениме сезоните, така прават и ветровите, нивниот интензитет и насока покрај тоа, растенијата ја започнуваат својата фаза на цветање. Ова е фаза на цветање каде што генерираат полен за да можат да се шират на територијата.

Поврзани метеоролошки варијабли

Сега кога знаевме дека алергените се одговорни за појава на симптоми на алергија, да видиме какво е времето и алергиите со тоа. Ние мора да разбереме дека алергијата на промена на времето не постои. Не е дека ќе развиеме симптоми поради промена на некои метеоролошки варијабли кои ја карактеризираат околината или околината на одредена личност во одреден временски период. Ова не е само алерген. Во многу наврати, промената на климата е предизвикувач за зголемување на концентрацијата на одредени алергиски агенси во воздухот, што е она што придонесува за реакција на мукозата кај страдалниците од алергија.

Toе анализираме кои се метеоролошките варијабли кои се најмногу поврзани со овие симптоми. Ненадејните промени во температурата и влажноста на воздухот обично создаваат некои симптоми кај страдалниците од алергија. И тоа е затоа што мукозата реагира на ова сценарио. Промените во температурата и влажноста на воздухот може да предизвикаат воспаление. Од една страна, ниските температури создаваат промени во изборот на носот и бронхиите. Ова значи дека сопствениот тие ќе ги соберат нивните wallsидови и ќе ги намалат механизмите за одбрана природно со воздух. Овие промени предизвикуваат респираторни вирусни инфекции.

Ако тргнеме на друг начин, ќе видиме дека пролетта сè повеќе го очекува нејзиното доаѓање, бидејќи има некои студии што потврдуваат дека некои Листопадни дрвја во Шпанија никнуваат околу 20 дена порано отколку пред 50 години. Оваа промена го менува развојот на растенијата со подолг период на опрашување. Имајте на ум дека ако ова продолжи, повеќе луѓе алергични на полен ќе бидат изложени на овој проблем подолго секоја година.

Ефект на ветер

The while е уште еден од најважните метеоролошки параметри што треба да се земат предвид. Тој е одговорен за мобилизирање на спори на габи и полен низ воздухот. Во деновите кога има премногу пролетен ветер, не е препорачливо да излегувате надвор за сите оние кои имаат алергии. Дисперзијата и концентрацијата на алергените зависи од смесата што се создава на ветрот. Во зависност од неговата насока и брзина, може да се изврши суспендиран број на честички и да се проучи квалитетот на воздухот за да се развијат предвидувања за алармирање во корист на страдалниците од алергија.

Благодарение на тоа, Денес имаме податоци што укажуваат на количината на полен во воздухот присутен од ден на ден да знаеме дали треба да излеземе како претпазливост или подобро да останеме дома за да избегнеме реакции во мукозата.

Времето и алергиите исто така имаат врска количината на влажност, дожд и мраз во околината. И тоа е дека овие метеоролошки процеси предизвикуваат филтрирање или прочистување на околината. Ова значи дека зрната од полен се заробени од капките дожд и, бидејќи се потешки, паѓаат на земја и остануваат таложени. Вообичаено е да се набудува дека страдалниците од алергија во пролет ги влошуваат своите симптоми во сончеви и ветровити денови, додека тие се подобруваат во дождливи денови.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за односот помеѓу времето и алергиите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.