Времето во 2016 година собори повеќе рекорди

Ураганот Метју

Слика - НАСА

Минатата година беше најтопла откако податоците започнаа да се бележат во 1880 година. Со температура од 1,1ºC повисока отколку во прединдустрискиот период, човештвото сега оди кон непозната територија, што ќе ја доведе во опасност неговата сегашна состојба. начин на живот освен ако не преземете итни мерки за да го спречите.

Ајде да го прегледаме евиденција дека климата се скрши во 2016 година.

СМО го објави минатиот вторник, 21 година, својот годишен извештај за состојбата на светската клима, кој се заснова на повеќе меѓународни податоци што ги добија независно глобалните центри за анализа на климата. Така, благодарение на оваа публикација, ќе можеме да добиеме идеја за тоа што се случува на целата планета, а не само во областа каде што живееме.

Климатските промени се глобален настан и затоа влијаат на целата планета. Според извештајот, не само просечната температура беше 1,1 ° C над прет-индустрискиот период, што беше 0,6 ° C, туку и површината на океанот беше повисока од вообичаеното.

Слика - Твитер @ WMO

Со зголемување на нивото на јаглерод диоксид во атмосферата, влијанието на човековите активности врз климата е сè поизразенорече генералниот секретар на СМО, Петери Таалас. Бидејќи сега се достапни современи компјутерски алатки, способни за собирање и споредување на податоци, научниците можат да покажат до кој степен човештвото придонесува за климатските промени.

Така, можеме да знаеме дека во текот на последните 16 години секоја година била најмалку 0,4ºС потопла од претходната, земајќи го периодот 1961-1990 како референца. За време на феноменот на Ел Нињо од 2015/2016 година, нивото на морето се искачи повеќе од нормалното, додека мразот на половите се топеше. 

Со потопла температура се случија екстремни временски прилики, како на пр многу интензивни суши во јужна и источна Африка и во Централна Америка. Ниту, пак, можеме да заборавиме на тоа Ураганот Метју, која достигна категорија 5 според скалата Сафир-Симпсон и предизвика смрт на 1655 луѓе, повеќето од нив на Хаити. Од другата страна на светот, во Азија, обилни дождови и поплави ги погодија истокот и југот на континентот.

Иако 2016 година одамна помина, оваа година, дури и без влијанието на Ел Нињо, ќе продолжат да се случуваат екстремни временски непогоди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.