Изреки за времето

Од памтивек, човечките суштества секогаш го набудувале небото за да знаат какво ќе биде времето тој денДури му помогна да интуира како ќе се однесува времето во таа сезона. Иако во моментов имаме доста ефективни модели за предвидување, вистината е дека пред сè земјоделците не ја оставија оваа стара и здрава навика да гледаат нагоре.

Успехот во одгледување градинарски растенија зависи од тоа дали атмосферата е повеќе или помалку стабилна, инаку целата култура ќе биде расипана. Драстичен пад на температурите или неочекуван пороен дожд може да ја збришат работата на една година. Но Водењето сметка за времето не е важно само за градината, туку и за другите аспекти од нашиот живот.

Толку многу што, во последните векови, од доаѓањето на христијанството, различни појави започнаа да се поврзуваат со деновите на светците. Така малку по малку секој можеше да каже какво ќе биде времето само со слушање на нив: луѓето што живееја и работеа на полињата, грижејќи се за нивниот зеленчук и овошни дрвја, но и за животните. На овој начин, може да се преземат неопходни мерки за да се избегнат катастрофи.

Со постојаното набудување на различните реакции на различните услови што ги има истото место со изминување на неделите и, особено, на месеците на живите суштества што живеат во него, можно е да се групираат серија фрази што станаа, нешто како, временски извештај за обичните луѓе.

Точно е дека огромното мнозинство на луѓе сега живее во градови, далеку од руралниот свет, но вистината е дека тие фрази, сега претворени во метеоролошки изреки што секој аматер или ентузијаст на метеорологијата мора да ги знае, се зборови што продолжуваат да одекнуваат во умовите на многу луѓе.

Можеме да имаме многу софистицирани системи за предвидување на времето, а веројатно во иднина метеоролозите ќе можат да направат многу поточни предвидувања, но изреките сепак ќе бидат таму. Како дел од ерата во која човештвото немаше компјутери, но сакаше да знае што ќе направи времето.

Во овој дел ги собираме најпознатите и најпопуларните изреки наредени по месецПа, за среќа, живееме на планета каде секој месец е уникатен. Уживајте во нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.