Временски зони

Врз основа на информациите што се извлекуваат од А. координатна мапа Можеме да користиме нула меридијан или меридијан од Гринич за да можеме да ја поделиме планетата земја на 24 делови што ги знаеме како временски зони. Временските зони се оние замислени линии во кои ја делиме земјата со цел да воспоставиме временски поделби и тоа е корисен ресурс за да можеме да го организираме времето околу целата планета.

Во оваа статија ќе ви кажеме како работат временските зони и колку е важна.

Кои се временските зони

Бидејќи нашата планета континуирано ротира врз себе, не е исто време во една област во друга на планетата. Додека во Шпанија е дневно, на американскиот континент сè уште се раздени. Затоа, ако сакаме да воспоставиме распоред за секого, мора да ги земеме предвид овие разлики. Ова е причината зошто временските зони се развиваат.

Временските зони се раѓаат од поделба на нашата планета на 24 делови со користење на нула меридијан како референца. Меридијанските текстови може да се најдат на координатната мапа. Ова станува корисен ресурс кој ќе ви помогне да го организирате времето. Секоја временска зона има 15 степени. Ова значи дека за да се поделат 360 степени од копнената сфера, мора да се создадат 24 делови. Секој дел ќе го означи бројот на часови потребни на земјата за да ја заобиколи својата оска. Вака раскажуваме како треба еден ден да се свртиме.

15-те степени мерени според секоја временска зона во она што е поделено на планетата, одговараат на еден час. Затоа, меѓу 24-те делови на кои е поделена земјата, одговараат 24 часа на ден.

Како се пресметуваат

Мапа за временска зона

Со цел да се воспостави конзистентен распоред низ целата планета, временските зони мора да се пресметаат правилно. Временските зони се регулираат со временски стандард познат како UTC (Координирано универзално време). Овие светски временски координати можат за возврат да се добијат од меѓународното атомско време. Овој пат е научен стандард кој се обидува да го измери времето што поминува во атомските часовници и се бројат различни точки на планетата. Засега, тоа е најточниот модел за пресметување на времето.

Се пресметуваат временските зони на планетата користејќи како референца нула меридијан лоциран во Лондон. Од овој нула меридијан кон исток, се додава еден час за секоја временска зона. Напротив, од нула меридијан кон запад се одзема еден час. Причината за нејзино додавање или одземање во часови зависи од ротацијата на земјата. И тоа е дека планетата ротира во правец од запад кон исток. Од оваа причина, часовната пресметка на вретените што ја движат оваа насока се нарекува позитивно отстапување, додека вретените што се пресметуваат во спротивна насока, односно на запад, се нарекуваат негативно отстапување.

 Примери за временски зони

Toе покажеме неколку примери на временски зони за да го олесниме разбирањето. Можете брзо да го пресметате времето во одреден град во некој регион, знаејќи ја неговата временска зона. Треба да запомните дали оваа зона е негативна за да се одземат часовите или е позитивно да се додадат часови. Ова се неколку примери:

Некои од градовите што одговараат на нулта меридијан имаат временски зони UTC ± 00:00 и се на пример Мали, Брегот на Слоновата Коска, Гренланд, Мавританија, Гамбија, Португалија, Меѓу другите.

Некои градови чија временска зона е UTC -05: 00 (пет часа позади) се Мексико, Колумбија, Канада, Перу и некои региони на Бразил. Во овој случај, гледаме дека временската зона е негативна и значи дека мора да се одземат пет часа од времето означено со нула меридијан. Ако на локалитетите што се наоѓаат во меридијанот е 10 навечер, во сите региони што ја имаат оваа временска зона ќе биде 5 попладне.

Toе видиме и други поекстремни примери како што се оние на UTC -12: 00 (дванаесет часа помалку): тука ги наоѓаме островот Бејкер и островот Холанд. Овде можеме да видиме дека е на нула меридијан е 7 попладне, на овие острови ќе биде 7 наутро.

Сега одиме на другата страна каде треба да додадеме часови. Со временска зона UTC +06: 00 (шест часа повеќе), меѓу другите, ги наоѓаме Бангладеш, Русија и Бутан. Овде можеме да видиме дека тие служат меридијан, но се 9 наутро, во овие земји ќе биде 3 попладне.

За што служат тие

промена на активностите според временската зона

Многу луѓе се прашуваат за што се временските зони. Главната цел е да може да се направи време низ целиот свет. Часовите се засноваат на различни меридијани, како што одлучуваат властите на секоја земја или локалитет. Секој вид временска зона има одредени последици во секојдневниот живот на секоја земја.

Со ова создавање на системот за временска зона, наоѓаме мерење на времето на 24 часа од денот управувано од нула меридијан. Така станува полесно и попрактично да можете да ги пресметувате часовите на секое место. Иницијативата за создавање светско време, но управувана од временски зони и подложена на нула меридијан е од Шкотско-канадски инженер Сандфорд Флеминг. Создавањето на овој начин на мерење на времето низ целата планета се појави на крајот на XNUMX век.

Бидејќи постојат овие временски промени во зависност од областа на светот каде што се наоѓаме, постои феномен познат како Jet lag. Станува збор за лошо прилагодување на различните распореди и приврзаност кон деноноќните ритми на две од луѓето кои патуваат постојано. На пример, за стјуардесите и пилотите, ова заостанување во авион обично ги погодува доста во нивниот секојдневен живот. Ова е затоа што, кога тие пристигнуваат во земја далеку од нивното потекло, распоредот не е ист, ниту пак активностите што се спроведуваат таму.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за различните временски зони.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.