Временски апликации

временски апликации

Пред да ни останеше само време на вестите за да ги знаеме временските услови во нашата област. Денес, благодарение на напредокот на технологијата и комуникациите, постојат различни временски апликации што може да ни овозможи да ја знаеме метеорологијата од нашиот мобилен телефон. Бидејќи има различни примени на времето, мора да знаете која да изберете во зависност од употребата што ќе и ја дадеме и важноста на прецизноста со која сакаме да ја знаеме метеоролошката состојба.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се најдобрите апликации за временска прогноза и која апликација треба да биде добра.

Што е потребна за временска апликација

апликација за лувија

Пред да кажеме дека една апликација за временска прогноза е подобра од друга, мора да ги видиме карактеристиките што ни се потребни во тој момент. Постојат бесконечни можности, но главната работа што се бара во една апликација е тоа да биде лесна за употреба и да нема премногу инвазивно рекламирање. Кога инсталираме ваков тип на апликации на нашиот мобилен телефон, бараме леснотија да ја знаеме временската прогноза. Ајде да видиме кои се карактеристиките што овој вид апликација треба да биде повеќе на побарувачката:

 • Температура и студ на ветер: тоа е можеби најбараната метеоролошка променлива. Температурата и термичката сензација на областа каде што ќе одиме е од суштинско значење за да се знае типот на облеката што ќе ни биде потребна. На пример, ако одиме да патуваме надвор од нашиот град или град, ќе треба да ја знаеме температурата и термичката сензација на дестинацијата.
 • Часовна прогноза: понекогаш временската прогноза е посложена и погрешна. Затоа, поточно е да се знае прогнозата по часови. Не само што е важно да се знае денот кога ќе врне, но и времето кога ќе го стори тоа.
 • Предупредувања: Ако времето драстично се промени, предвидувањето може да се смени и добиваме предупредување во реално време за можни промени што треба да се подготват.
 • Локација: Апликацијата исто така треба да може да нè лоцира и да понуди временска прогноза за географското место каде што се наоѓаме. Важно е апликацијата да мора да ја сателитира нашата локација и не мора рачно да влегуваме во местото каде што сме.
 • Изгрејсонце и зајдисонце: изгрејсонце и зајдисонце се две прекрасни феномени кои мора да се појават. Во зависност од овие два дела на денот, можеме да знаеме како деновите растат или се намалуваат во зависност од сезоната на годината. Можете исто така да планирате дневни или ноќни излети без изненадувања.
 • Морска држава: Особено за летното сметање на времето, интересно е да се знае температурата на водата, брановите, часовите на плимата и осеката за да се прават водни активности или да се оди на плажа тивко.
 • Статус на ветер: брзината во правец на ветерот е неопходна за секаков вид активност на отворено што ќе ја направиме.

Најдобри апликации за временска прогноза

Акуветер

најдобри апликации за временска прогноза

Оваа апликација е една од најпознатите на Android и iOS. Обезбедува информации за времето до 15 дена однапред. Мора да знаете дека точноста на оваа информација станува понеизвесна како што поминуваат три дена. Атмосферските системи не можат да се предвидат со многу точност од ова време, бидејќи многу метеоролошки варијабли варираат.

Кога ќе го отвориме прозорецот на апликацијата, можеме да видиме варијабли како што се влажност, изгрејсонце и време на зајдисонце, видливост, брзина и насока на ветерот, атмосферски притисок, температура и термичка сензација. Исто така, ни овозможува да ги знаеме променливите споменати во другите градови користејќи го пребарувачот. На овој начин можеме во секое време да ги знаеме околностите на местото каде што ќе патуваме за да имаме чадори и да избегнеме влага.

Можете да го преземете овде.

Временска прогноза

Временска прогноза

Таа е една од најдобрите временски апликации во која можете да ги најдете сите информации во еден граф. Веднаш штом ќе ја внесете апликацијата, можете да ги консултирате сите информации за максимална и минимална температура, моментална температура, брзина и насока на ветерот, состојба на небото, веројатност за дожд, изгрејсонце и време на зајдисонце, итн. Една од недостатоците на оваа апликација е што сите информации во една слика можат да бидат малку тешки за гледање.

Сепак, станува збор за апликација која нуди временска прогноза на повисоко ниво на детали од другите временски апликации. Сепак, тоа е нешто позбунувачка прогноза бидејќи има некои малку повеќе технички концепти до кои може да се дојде од знаењето за заедничката метеорологија.

Може да ја преземете апликацијата овде.

Weather Underground

апликација за временска прогноза

Оваа апликација нуди точни и локални предвидувања благодарение на информациите што самите корисници можат да ги обезбедат во реално време. И тоа е дека многу луѓе кои имаат инсталирано метеоролошки станици во своите домови. Оваа апликација работи низ целиот свет. Можеби оваа апликација не ве геолоцира и мора рачно да го внесете името на градот. Бидејќи е апликација која не е фокусирана на шпанскиот пазар, таа е Може да наидете на некои проблеми со единиците за мерка. Тие мора да се менуваат рачно од поставките.

Предноста е во тоа што панелот е целосно прилагодлив и можете да ги додавате и отстранувате информациите според вашиот интерес.

Може да ја преземете апликацијата aqui.

Диво време

диво време

Оваа апликација е доста алтернативна, бидејќи ни го покажува времето во секое време од цртежи на диви животни, во зависност од времето во кое ќе се сретнеме. Ако на пример е ноќ и облачно, тоа ни покажува елен како јаде трева на рамнина, а во позадината поминуваат облаци над неа.

Покрај тоа, нè информира за метеоролошката состојба во наредните денови, температурата и веројатноста за дожд и брзината на ветерот.

Може да ја преземете апликацијата овде.

Апликации за постари временски услови: грешка во времето

временска грешка

Таа е една од најстарите апликации на времето и една од најпознатите по тоа што има многу внимателна естетика. Сите информации може да се направат по картички и можете проверете ја моменталната временска состојба и прогнозата и по часови и денови. Сината боја е протагонист иако може да варира во зависност од климата. На пример, ако врне, ќе се појави потемна боја и со вклучени капки дожд.

Може да ја преземете апликацијата овде.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за најдобрите временски апликации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.