Како да ја прочитате и разберете временската карта

Временска мапа

Гледањето на времето е нешто што го правиме секојдневно. Сепак, можеби не разбираме добро кога метеорологот покажува на мапата. Ја гледаме картата на Шпанија со многу линии, симболи и броеви. На што се однесуваат сите тие знаци?

Овде можете да научите сè што треба да знаете прочитајте ја временската карта и совршено разберете го. Треба само да продолжите да читате и да прашувате дали имате прашања

Основни принципи на временската карта

временска карта на телевизија

Временските мапи ни нудат прилично поедноставена претстава за моменталната или прогнозирана временска состојба во една област. Најчесто е да се анализира површината, бидејќи тоа е местото каде што времето влијае на нас. Општите концепти на метеорологијата се лесни за разбирање. На повеќето луѓе им требаат информации за него.како врнежи од дожд, ветрови, ако има невреме, град, снег, Итн

Овие аспекти се доста важни кога станува збор за разбирање на времето. Што е потребно за да врне, зошто се случува и со кој интензитет ќе се појави. За да се разбере работата на многу метеоролошки варијабли, од витално значење е да се знае атмосферски притисок. Атмосферскиот притисок, во повеќето случаи, го одредува времето. На места каде што атмосферскиот притисок е поголем, преовладува добро и суво време. Напротив, ако е пониско, ќе има повеќе влажен воздух и лошо време.

Важноста на атмосферскиот притисок

Системи со висок и низок притисок

Кога има поголем систем на притисок, станува збор за погуста воздушна маса. Ова е затоа што воздухот е посвеж и посува од околниот. Кога тоа ќе се случи, потешкиот воздух паѓа и се повлекува од системот за притисок. Во тоа време, тоа е кога имате добро време и со мала облачност.

Од друга страна, кога имаме систем со помал притисок, тоа значи дека воздушната маса е помалку густа. Ова е затоа што воздухот е повеќе влажен или потопол. Така, околниот воздух оди навнатре, до центарот на системот, додека лесниот воздух оди нагоре. Кога светло, топол воздух се крева и наидува на поладни слоеви, тој се кондензира во облаци. Како што облаците растат вертикално, се формираат славните облаци за врнежи.

Во системите каде притисокот е многу низок се формираат бури. Овие облаци ќе се формираат и ќе се движат преку небото. За да се формираат овие облаци, топол, влажен воздух треба да се крене доволно високо за да генерира вертикален развој.

Кога ќе видите мапа на времето, обидете се да анализирате како тие го мерат притисокот. Станува збор за мерење на тежината на воздухот на земјата. Единицата за мерење е милибар. Ова е важно да се знае со оглед на тоа што многу временски обрасци се поврзани со атмосферскиот притисок. Средната вредност на притисокот на ниво на морето е 1013 mb. Кога имаме систем за висок притисок, тој обично достигнува вредности од 1030 mb. Меѓутоа, кога системот е со низок притисок, вредностите може да паднат на околу 1000 mb или уште помалку.

Симболи на временската мапа

Бури поради низок притисок

За да ги научите најважните симболи на временската мапа, треба да бидете внимателни кон симболите на притисок. За да го прочитате површинскиот барометарски притисок, проверете изобарите. Ова се линии што ја означуваат истата вредност на атмосферскиот притисок за различни места. Тоа е, ако видиме мапа каде што изобарските линии се многу блиску една до друга, ќе има лошо време. Ова е затоа што на кратко растојание, вредностите на притисокот се менуваат. Затоа, постои атмосферска нестабилност.

Изобарските линии ја означуваат брзината и насоката на ветрот. Ветровите се насочени од области каде што има поголем атмосферски притисок до каде што има помалку. Затоа, можеме да ги знаеме овие информации само со анализа на вредностите на изобарите. Кога ги гледаме изобарите поставени во помали кругови, центарот означува центар на притисок. Може да биде и високо, со симбол А, и ниско, со симбол Б.

Ние мора да знаеме дека воздухот не тече надолу во градиенти на притисок. Се движи околу нив поради ефектот Кориолис (на ротацијата на Земјата). Затоа, изобарите што се во насока на стрелките на часовникот се антициклонични текови, а спротивното се циклони. Антициклон е синоним за високи температури и добро време. Циклонот е атмосферска нестабилност што се претвора во бура. Колку се поблиските изобарите едни до други, толку е поголема силата на ветерот.

Интерпретација на систем со низок и висок притисок

Висок и низок притисок

Кога се појавува циклон, тој обично е придружен со невреме со зголемување на облаците, ветровите, температурите и врнежите. Ова е претставено на временската карта со тесно спакувани изобари. Стрелките патуваат спротивно од стрелките на часовникот на северната хемисфера и со „Т“ во средниот изобар.

Условите со висок притисок не претставуваат дожд. Воздухот е посува и тие се претставени со Н во средниот изобар. Стрелките циркулираат во правец на ветрот. Во насока на стрелките на часовникот во северната хемисфера.

Предни типови

Атмосферски предни типови

На метеоролошките мапи што ни ги прикажуваат на телевизија, може да се забележат назначени фронтовите. Ако фронтовите поминат низ област, многу е веројатно дека времето ќе се разликува. Планините и големите водни тела можат да ви го нарушат патот.

Постојат повеќе видови фронтови и тие се претставени на временската карта со различни симболи. Првиот е студениот фронт. Кога студен фронт поминува низ област, многу е веројатно дека врнежите ќе бидат поројни и со силен ветер. На временските карти тие се претставени со сини линии и триаголници од страната на правецот на движење од напред.

Вториот вид е топлиот фронт. ЈасТоа подразбира зголемување на температурите кога се приближува. Небото брзо се расчистува како што поминува предниот дел. Ако топла воздушна маса е нестабилна, може да се појават некои бури. Тие се претставени на временската карта со црвени линии и полукругови од страната каде што одат.

Последниот тип на е затнат фронт. Таа се формира кога студениот фронт ќе престигне топол. Тие се поврзани со некои метеоролошки ефекти како што се невреме. Може да има топла или ладна оклузија. Кога влегува затнат фронт, воздухот станува посува. Тие се претставени со виолетова линија и полукругови и триаголници во правец на ветерот.

Се надевам дека со оваа информација ќе научите да ја толкувате временската карта. Какви било прашања, оставете го во коментарите. Со задоволство ќе одговориме на Одговорот


2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Maro dijo

  Ви благодарам многу добро објасни, јас бев привлечен од учењето да го толкувам времето добро.

 2.   Фернандо dijo

  Ви благодарам многу за видеото и текстот. Научив многу и сакав повеќе примери.
  Со невремето споменавте дека се наоѓа на северот на Италија, имајќи го предвид правецот на ветерот што би го предизвикал ова, кога воздухот доаѓа од континентална Европа, дали тоа би бил сув воздух со помала веројатност за дожд?
  Ви благодариме!