Волуметриска колба

Волуметриска колба

Кога сме во лабораторија, користиме одредени инструменти кои ни помагаат да извршиме мерења и тестови. Еден од најчесто користените инструменти што претставуваше значајно достигнување во светот на хемијата и физиката е волуметриска колба. Тоа е многу корисна алатка и за напредување и за откривање на многу научни студии. Помагајќи точно да се пресметаат количините на течности што можат да се измерат, таа стана една од најчесто користените алатки.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, важност и како да ја користите волуметриската колба.

Што е волуметриска колба

видови волуметриска колба

Познато е и под името Фиола и не е ништо повеќе од стаклен сад што се користи во лабораториите. Благодарение на оваа алатка, може да се добијат точни мерења на нивото на течноста и се користи за мешање материјали што ќе се користат подоцна. Најнормално е што е направено од стакло и има издолжен и тесен врат. Неговото дно е целосно рамно. На вратот има ознака позната како мерење, па оттука и неговото име. Капацитетот е задолжен за означување на волуменот на течност што волуметриската колба мора да ја содржи за да се гарантира и олесни точното мерење. На овој начин, се постигнуваат многу слични мерења со помала маргина на грешка.

Ознаката на вратот започнува од основата во облик на круша и поминува низ тесниот врат. На овој начин, можно е да се обезбедат различни видови мерења на волуменот.

За што е

Волуметриската колба се користи за прецизно мерење на различни количини на течности што може да се најдат во лабораторија. Тие можат да се користат за да се направат некои мешавини на разни елементи и да се добие состав без преоптоварување на неговата функција. Имајте на ум дека многу колби се погодни само за употреба во училишни лаборатории. Овие колби имаат тенденција да имаат некои поосновни карактеристики и се поделикатни. Меѓутоа, во официјалните лаборатории има и други видови на посложени колби кои имаат различни композиции и поддржуваат поголем капацитет.

Најважно пред да купите волуметриска колба е да знаете за што ќе се користи. На овој начин, ние можеме да го избереме најсоодветниот модел во зависност од употребата што ќе му биде дадена. Операцијата е едноставна. Потребно е само да се знае кои марки се потребни за да се добие точна мерка. Ова мерење може да биде волумен на течност или мешавина од нив. Главната функција на волуметриската колба е да се измери волуменот на течноста што ја користи секоја лабораторија. Може да се користи и за секаков вид тест или експеримент.

Најважниот чекор што треба да се знае кога се користи волуметриска колба е да се надополни ознаката. Да се ​​нашминка е да се наполни волуметриската колба на правилен начин. За да го направите ова, најдобро е да користите инка бидејќи има поделегиран врв. Бидејќи е нежен и издолжен врв, полесно е да се постави течноста во волуметриската колба. Благодарение на ова постигнуваме подобра прецизност бидејќи ризикуваме помалку да се излее. Исто така, ќе ни помогне да имаме попрецизно мерење и поголема удобност во процесот.

Друга точка што треба да се земе предвид кога користиме волуметриска колба е моментот во кој мора да го извршиме мерењето. Мора да се фокусирате на централната точка на кривата што го постигнува решението. Ние мора да земеме предвид дека многу колби имаат високи рабови, а други имаат пониски рабови. Во секој случај, важно е дека секогаш мора да внимаваме на капацитетот. Ова е единствениот начин да може добро да се контролира централната точка на кривата на решението. Мора да го разгледаме капацитетот како права линија за да гарантираме прецизна пресметка на течноста. Не може да се гледа како елипса или нема да го имаме резултатот што го очекуваме.

Употреби на волуметриска колба

Не се користи само за мерење на волуменот на течност, туку и за правење различни мешавини. Toе ги поделиме различните намени на волуметриската колба:

 • Измерете го волуменот на течности: Забележете ги ознаките на вратот на колбата како водич. Благодарение на нив, можеме да го измериме волуменот на течноста со набудување на кривата или нагоре или надолу.
 • Подгответе решенија: Овој тип колба служи и за подготовка на решенија. Ако ја знаеме количината на растворена материја и растворувач, можеме да ја измешаме количината што ни треба. Тежината на растворената материја се одредува преку рамнотежа. Топката потоа се става на волуметриската колба и се тресе сè додека не се интегрираат сите компоненти без да се ризикува истурање на растворот.

Волуметриски типови колва

волуметриски мерења на колбата

Постојат различни видови волуметриска колба според некои карактеристики. Ајде да анализираме кои се тие:

 • Според прецизноста: Имаме волуметриски колби од типот А кои се користат за мерење на течности и подготовка на различни мешавини. Тие се користат во напредни лаборатории за хемија. Волуметриски колби од типот Б се оние што се наоѓаат во училишните лаборатории со помали побарувања.
 • Според капацитетот на јачината на звукот: Кога станува збор за волуменскиот капацитет на волуметриската колба, не се однесуваме на колби од 1 и 2 ml, иако обично се користат оние кои се движат од 25 ml до 500 ml.
 • Според бојата: во зависност од тоа каков материјал направил, можете да најдете различни бои. Некои имаат неопходна боја за да можат да обработуваат мешавини чувствителни на светлина. Имајте на ум дека тие мора да имаат добра хигиена за кој било вид на мерка. Ако немате добра хигиена, мерењата може да бидат засегнати и изменети.

Како што можете да видите, волуметриската колба е една од најчесто користените алатки во светот на хемијата и физиката и лабораториите. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за волуменската колба и нејзините главни карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.