Водолија соelвездие

Водолија со constвездие

Меѓу со constвездија најважниот од небесниот свод го наоѓаме водолија соelвездие. Таа е една од 12-те со constвездија на зодијакот, што значи дека се наоѓа на линијата што ја следи сонцето преку небото. Таа е една од најважните бидејќи се смета и за една од најстарите соelвездија. Станува збор за агломерација на starsвезди кои веќе се појавија на списокот со 48 соelвездија кои беа каталогизирани од астрономот Иригација Птоломеј.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за соelвездието Водолија.

клучните карактеристики

водолија митологија

Ова набројување на starsвезди се наоѓа во зодијакот, специфично во областа позната како море. Морето е именувано на овој начин бидејќи се наоѓа во небесната сфера каде што живеат неколку соelвездија што се однесуваат на морето. На пример, наоѓаме соelвездија со имиња на Кит, Делфин, Риба и Еридано. Со Theвездието Водолија може да се најде во четвртиот квадрант на јужната хемисфера. Иако може да се види од која било географска ширина секогаш кога ќе биде помалку од 65 степени северно. Надвор не може да се визуелизира.

Го има околу другите соседни со constвездија, тоа се Орелот, Јарецот, Китот, Делфинот, Коњот, Пегаз, Рибите, Австралиските риби и Работилницата за вајари. Може да се препознае со голо око бидејќи нејзината најважна starвезда сјае посветло од другите. Оваа starвезда го носи името на Бета Водолиите. Ова соelвездие се издвојува по тоа што има други астрономски објекти во theвезденото јато. Меѓу овие астрономски објекти имаме топчести јата познати под имињата на Месиер 2 и Месие 72, како и друга група на starsвезди позната под името Месиер 73. Исто така, во оваа соlationвездие ја наоѓаме маглината Сатурн и маглината Хеликс.

Потекло и митологија на со theвездието Водолија

аквариум и starsвезди кавга

Ова со constвездие е познато уште од XNUMX век п.н.е. Откриена е од астрономите на Вавилон. Оваа цивилизација порано ја поврзуваше со constвездието Водолија со Богот Еа. Овој Бог беше претставен преку сад во кој истури вода. Еден од настаните предизвикани од преводот на Земјата е зимската краткоденица. Овој настан беше доста важен бидејќи се случи за време на минување низ со theвездието Водолија. Ова е причината што временскиот период што изминуваше помеѓу деновите пред и деновите по зимската краткоденица беше познат како патот на Еа.

Важноста на овој Бог започна од здружението на Вавилонците со разорните ефекти на реките Тигар и Еуфрат. Со други зборови, секогаш кога овие реки предизвикале поплавување и уништување, Вавилонците ги поврзале овие катастрофи со волјата на Бога Еа.

Друга цивилизација што има позитивни конотации во врска со соelвездието Водолија е египетската. Египќаните ја поврзаа со constвездието Водолија со годишното поплавување на Нил.Благодарение на протокот на оваа река, тие беа во можност да добијат набавки за наводнување на одгледуваните полиња и да ја користат водата за домашна потрошувачка. Според традицијата, почетокот на пролетта е обележан со со theвездието Водолија. Се вели дека Водолијата го натопил бокалот во реката Нил и предизвикал поплава.

Друга цивилизација што алудира на ова со constвездие е грчката митологија. Во оваа митологија Водолијата се поистоветува со Ганимед. Ганимед бил божествен херој, син на Трос и кралот Дарданија. Во митологијата се вели дека Ганимед бил киднапиран од Зевс со цел да го претвори во носителот на чашата задолжен за служење на остатокот од олимписките богови. Во некои верзии на оваа митологија се вели дека со theвездието Водолија се појавило како сад што истури вода во насока на со theвездието на Јужната риба.

Arsвезди на со theвездието Водолија

Иако е една од со theвездијата лоцирана во зодијакот, таа е многу обилна област со везди. Нема премногу светли starsвезди, само theвездите што се нарекуваат со името Алфа Водолии и Бета Водолии. Останатите theвезди имаат светлина помала од 3. Weе дознаеме подетално и кои се карактеристиките на главните starsвезди на ова соlationвездие.

 • Бета аквариуми: Станува збор за starвезда што е оддалечена околу 540 светлосни години од Сончевиот систем. Познато е дека е жолт супер гигант со маса проценета на околу 6 пати поголема од сончевата.
 • Алфа аквариуми: Ова е познато и под името Садалмелик што на арапски значи среќа на кралот. Таа е втора најсјајна starвезда во ова соelвездие. Неговата очигледна големина е 2.94. Сместено е на растојание од 520 светлосни години од Сончевиот систем.
 • Гама аквариуми: Оваа starвезда има магнитуда од 3.85 и е една од најсјајните во ова со constвездие. Познато е и под името Садахбија, што значи среќна starвезда на куќите. Таа е една од бинарните starsвезди што ја има и се наоѓа на растојание од 158 светлосни години од Сончевиот систем.
 • Делта аквариуми: таа е трета најсјајна starвезда во соelвездието Водолија. Го доби заедничкото име Скат што значи нога. Неговата големина е приближно 3.3 и се наоѓа на растојание од 113 години од Сончевиот систем.
 • Зета Водолија: оваа starвезда не е и индивидуа. Составен е од две starsвезди, иако според некои набationsудувања се вели дека може да се состои дури и од 3 везди. Неговото традиционално име е Садалтагер, што значи област на среќата на трговецот. Неговата големина е приближно 3.659 и се наоѓа на растојание од 92 светлосни години од Земјата.

Една од главните карактеристики на ова соlationвездие е што се откриени голем број егзопланети кои се наоѓаат околу нивните starsвезди. Откриени се четири планети кои се вртат околу theвездата Глизе 876. Друга starвезда каде што две планети се со големина слична на орбитата на Јупитер е Глизе 849.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за со theвездието Водолија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.