Вода на пареа

облаци и стакленички гасови

El водена пареа тоа не е ништо повеќе од состојба на аерација на водата откако ќе помине од течна состојба во гасовита состојба. За да се случи водена пареа, таа мора да биде изложена на температура близу до точката на вриење. Овој гас е важен за хидролошкиот циклус, формирањето на животот и глобалното затоплување.

Затоа, длабоко ќе ја анализираме водената пареа, нејзините карактеристики и важност.

клучните карактеристики

водена пареа

Тоа не е ништо повеќе од состојба на делегирање на вода кога фазата се менува од оваа течна состојба во гасовита состојба. Оваа пареа е безбојна и без мирис, иако обично добива бел и облачен изглед кога се прошарани со мали капки вода што се во течна состојба. Вода пареа исто така може да ја намали видливоста во зависност од нејзината густина и каде си На пример, гледаме дека водената пареа може да се види доста добро кога ќе излеземе од тушот и ќе ги затвориме прозорците на бањата. Ова е местото каде што водената пареа се акумулира и станува течна додека се држи до wallsидовите.

Во природата, пареата се произведува кога подземните води се загреваат преку некои вулкански процеси. Овие вулкански процеси резултираат во топли извори, гејзери, фумароли и некои видови вулкани. Гејзерите се посебен вид топла извор. Пареата може да се генерира и вештачки преку технолошки системи како што се котли на фосилни горива и нуклеарни реактори. На овој начин, го знаеме тоа водена пареа е важен извор на енергија за индустријата. И тоа е дека повеќето од процесите на формирање на производство на електрична енергија го земаат предвид капацитетот на водена пареа за движење на турбини.

Може да се согледа на ден со висока влажност, во магла присутна за време на зори или кога околината е студена, а воздухот е шести низ устата. Воздухот во устата содржи влага и вода што се компензира со контакт со ладен воздух.

Формирање на водена пареа

важноста на водената пареа

Ајде да видиме кој е главниот процес со кој се создава водена пареа. Вриењето на водата е физички процес во кој овој елемент се менува од течна во гасовита состојба како последица на продолжената изложеност на интензивна топлина. Температурата на вриење на водата е 100 степени. Токму на овие температури водата почнува да врие. Сепак, водата не мора да живее за да постои водена пареа.

Откако течноста ќе достигне точка на вриење, таа ја апсорбира топлината за да ја трансформира течноста во пареа, но нејзината температура повеќе не се зголемува. Целата течна вода ќе се трансформира во пареа додека не заврши целата течна маса. Овој процес го гледаме многу лесно кога вриеме вода во тенџере. Исто така, мора да знаеме дека температурата на вриење на водата зависи од притисокот на кој е подложена споменатата супстанца. На пример, во шпорет под притисок готвењето храна се одвива побрзо со оглед на притисокот што го врши садот, температурата на вриење на водата е помала.

Употреби на водена пареа

природен гејзер

Како што може да очекувате, водената пареа има разновидна употреба во многу области. Ајде да видиме кои се сите овие употреби:

 • Стерилизирајте ја храната: водена пареа се користи за елиминирање на микроорганизмите присутни во храната. Повеќето микроорганизми умираат кога се изложени на високи температури. Поради оваа причина, пареата се користи за стерилизирање на вода или одредени елементи, како што се куќи што се користат за покривање на загубите.
 • Работа на моторот: Постојат бројни мотори кои работат со согорување на фосилни горива кои ја трансформираат топлинската енергија на одредено количество вода во механичка енергија. Вака работат парните мотори.
 • Атомизирај: атомизацијата не е ништо повеќе од фрагментирање на некои помали делови. Тоа е процес што дозволува супстанцијата да биде сегментирана во многу мали делови. Можете исто така да го користите механизмот на артефакт кој овозможува ширење на течноста изложувајќи многу мали капки како спреј.
 • Чиста: водата е универзален растворувач. Со вода можете да исчистите секакви работи. Пареа може да се користи и за чистење. Со помош на уреди што користат технологија на пареа под притисок, тоа овозможува зголемување на моќноста и чистење на сите посложени дамки, како што се оние што се собираат на теписи, мебел или облека.
 • Хидратација: Методот на готвење на пареа се препорачува за сите здрави намирници, бидејќи овозможува зачувување на витамини, хранливи материи и течност на храната.
 • Навлажнете: голем дел од опремата за навлажнување можат да ги подобрат условите на животната средина со зголемување на релативната влажност. Постојат неколку видови на навлажнувачи во зависност од тоа дали да испариме ултразвучна вода или од оние што го прават тоа преку топлина. Вторите се попожелни за употреба во текот на зимата, бидејќи исто така малку ја зголемува температурата на околината.

Значајност

Како што споменавме на почетокот на статијата, водената пареа е многу важна по природа. Неговото присуство во атмосферата е едно од најрелевантните. И тоа е дека виталната компонента на хидролошкиот циклус е присутна во променливи количини. Просечната концентрација во атмосферата е околу 3%. Во повеќе суви или многу студени региони како што се половите, концентрацијата е помала.

Иако не може да се види со голо око, на чист ден има присуство на водена пареа. Само затоа што е гас без боја и мирис, тој не се перципира директно со сетилата, за разлика од облаците кои се формираат со капки течна вода и затоа можат да се видат. Тој е најзастапен стакленички гас во атмосферата и е најмоќен од сите поради неговата хемиска структура. Колку е планетата потопла, толку повеќе водена пареа имало во воздухот кога стапката на испарување од океаните, езерата и другите водни тела се зголемува во светот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за водената пареа и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.