Вода на марс

јужен пол на црвената планета

Веќе подолго време се знае дека Марс има вода внатре. Она што не е познато е колку вода всушност може да има. Како што знаеме, Марс е цел на НАСА и темелно се изучува. Откриени се нови податоци на вода на марс поврзани со подлогата на јужниот пол. Десетици подземни езера се чини дека се наоѓаат на овие простори.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што е познато во моментов за водата на Марс.

Јужниот пол и вода на Марс

сува планета

Досега знаеме дека подземната површина на Марс содржи наслаги на воден мраз и јаглерод диоксид замрзнат на места, наречен сув мраз. Овие седименти се наоѓаат во различни слоеви, што ни овозможува подобро да ја снимиме историјата на Марс. На пример, дозволете ни да утврдиме како одредени региони на Марс беа постудени во минатото за да се овозможи ова замрзнување.

Новата студија на НАСА откри повеќе детали за овие подземни наоѓалишта. Тие не се сигурни дали овие знаци се течна вода, но се чини дека се многу пошироки од оние што се наоѓаат во оригиналните документи. Агенцијата го користеше инструментот МАРСИС на орбитата Марс Експрес на Европската вселенска агенција. Со овој радарски инструмент, истражувачите можат да испраќаат бранови на површината на Марс. Врз основа на рефлектираните бранови што ги прима, тие можат да утврдат што е под површината. На пример, мразот лесно се рефлектира во радарските брановидодека компонентите како што е самата земја лесно се пробиваат и тешко се рефлектираат.

Најновата истрага откри десетици точки на рефлексија на јужниот пол. Областа опфатена со овие точки е многу поголема отколку што првично се сметаше. Но, најинтересно е што на многу места замрзнатата вода е длабока помалку од два километра.

Што ни кажува ова? Треба да направиме повеќе истражувања во таа област на Марс. Овие откритија можат даИнспирирајте нова мисија на самото место на Јужниот пол на Марс. Роверот на Јужниот пол на Марс може да ни помогне подобро да го разбереме однесувањето на водата во регионот и колку е корисно за луѓето во иднина.

Истражување за вода на Марс

бели руди на вода на Марс

Денес, Марс е замрзната пустина. Но, сувите делта и бреговите покажуваат дека порано, водата течела низ површината на оваа црвена планета. Со децении, научниците се обидуваа да откријат каде е водата на Марс, со надеж дека ќе разберат како црвената планета стана суво пустелија, додека нејзиниот сосед Земјата, заштедил водни ресурси и станал биолошки рај.

Сега, со воведување на набationsудувања на оваа планета во нов модел, тим геолози и атмосферски научници создадоа нова слика за минатото на Марс: поголемиот дел од водата содржана на оваа планета може да биде заробена во Земјината кора.

Претходните студии покажаа дека кога сончевото зрачење црпи вода на Марс од атмосферата, поголемиот дел од водата на Марс бега во вселената. Но, оваа нова студија заклучува дека водата на Марс претрпела истекување на атмосферата и геолошко зафаќање. Во зависност од количината на вода со која започнува, новиот модел го проценува тоа помеѓу 30% и 99% е интегриран во минерали од земјината корадодека останатите бегаат во вселената. Ова е широк опсег и веројатно вклучува два процеса, така што реалноста е во рамките на овој опсег.

Ако новиот модел е точен, историјата на адолесценцијата на Земјата ќе мора да се препише. Се верува дека целата вода заробена во кората на Марс денес значи дека на нејзината млада возраст, имало многу повеќе вода на површината на Марс отколку што проценувале претходните модели и дека античките времиња може да бидат поповолни отколку што се знае. на микробиолошкиот живот. Тенката атмосфера на Марс спречува присуство на течна вода на површината на црвената планета. Но, водата може да остане течна под земја.

Бели жлебови

вода на марс

Постојат докази дека има солена вода на Марс, а оваа течност е причина за линеарните жлебови пронајдени на падините на кратерите за време на најжешката сезона на Марс. Што повеќе, течна вода под површината обезбедува посоодветна средина за живот на оваа планета. Резултатите открија докази за хидрирана сол на најмногу четири различни локации. Затоа, таканаречениот тенок линеарен ров, кој е широк околу 5 метри и се изучува многу години, се должи на активноста на солената вода.

Мистериозни линеарни струи се појавуваат секое марсовско лето, се чини дека се движат по падините на средната географска ширина на јужната хемисфера. Кога ќе стигне студот, овие линеарни струи или бразди исчезнуваат. Фактот дека податоците сега потврдуваат дека овие бразди не се одржуваат во текот на целата година укажува на тоа дека течна вода тече по ридовите и падините поради зголемените температури. Кога ќе пристигне студената сезона, тие исчезнуваат.

Благодарение на спектрометриските податоци од CRISM, тим научници од Институтот за технологија во Georgiaорџија (САД) го потврдија присуството на хидрирани соли како што се перхлорати и хлорати, кои се многу изобилни на оваа планета (до 10.000 XNUMX пати повеќе од Земјата). Па што спуштете ја точката на замрзнување на водата од 0ºC на -70ºC, околност со која е можно да се најде течна вода.

Услови за живот

Дури и со сè откриено, површината на црвената планета има услови во животната средина прилично непријателски настроени кон животот. Особено, овие услови се утврдуваат од количината на ултравиолетово зрачење што доаѓа од сонцето. Сепак, овие податоци за можното постоење на течна вода во подземниот дел ја прават живеалиштето многу поповолно под Марсовиот реголит, каде што мора да се концентрираат напорите за барање живот во иднина.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за водата на Марс и сè што е познато за тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.