Влијанието на Антарктикот врз климата на планетата

Антарктикот и неговото влијание врз климата

Антарктикот е замрзнат континент на нашата планета и има голема улога во регулирањето на климата во светот. Тој е способен да влијае на температурите на сите агли на Земјата и да ни помогне во борбата против климатските промени.

Сепак, како што глобалните температури растат повеќе, капацитетот и големината на Антарктикот се поткопуваат. Како Антарктикот влијае на екосистемите ширум светот?

Влијанија на Антарктикот во пустината Атакама

Антарктикот се топи

Јасно е дека влијанието на Антарктикот на глобално ниво е толку важно што се случува во него ќе ја утврди климата на другите делови на светот, вклучувајќи ги и оние што се многу далеку од овој континент. На пример, оваа голема маса на мраз влијае на постоењето на пустината Атакама и јасноста на нејзиното небо. Овие небеса се сметаат за најдобри на планетата за да можат да го набудуваат небото.

Но, каква врска има Антарктикот со постоењето на оваа пустина? Еден од факторите што ја прават оваа пустина најсушна на планетата е токму поради влијанието врз кое има Антарктикот океанската струја што се издига по крајбрежјето на Чиле. Оваа струја ја лади водата и ги намалува процесите на испарување, со што се намалуваат врнежите и облачноста во областа.

Врски помеѓу океаните

одмрзнување на Антарктикот поради климатските промени

Антарктикот има влијание и врз поврзаноста на океаните. За да може да се објасни на едноставен начин, може да се каже дека кога ќе се стопи слатката вода на глечерите (што е помалку густа од солената вода) и дојде во контакт со океанските струи, тоа ја менува нејзината соленост, што влијае на интеракцијата помеѓу површината на морето и атмосферата.

Бидејќи сите светски океани се поврзани (тоа е навистина само вода, само ние го нарекуваме со различни имиња), што и да се случи на Антарктикот може да генерира феномени како што се интензивни суши, поројни дождови итн. На кое било место на планетата. Може да кажете дека е како ефект на пеперутка.

Поради климатските промени и глобалното затоплување, температурите се зголемуваат низ целиот свет. На Антарктикот, во март 2015 година, достигнаа температури од 17,5 степени. Ова е највисока температура забележана на ова место, бидејќи има записи за Антарктикот. Замислете ја количината мраз што треба да се стопи и исчезне на овие температури.

Па, четири дена подоцна, пустината Атакама преципитираше за само 24 часа иста количина на дожд што падна во претходните 14 години. Топењето на мразот на Антарктикот предизвика затоплување во водите во близина на пустината, што ги зголеми феномените на испарување и предизвика облаци од кумулонимбус. Невообичаениот климатски феномен испушти низа поплави што заминаа вкупно 31 мртов и 49 исчезнат.

Влијание на Антарктикот врз климата

блок што произлегува од Антарктикот, Ларсен Ц.

Студената длабока циркулација на морињата, генерирана во областите на Арктикот, а исто така и во западниот дел на Антарктикот, го прави белиот континент „регулатор на планетарната клима“. Поради фактот што Кореја има сè потопли лета и постудени зими, потребно е да се испита што се случува на Антарктикот за да се разбере важноста и карактеристиките на овие појави.

Една од тековните загрижености на научниците е дека, поради континуираното зголемување на глобалните температури, колосалната полица за мраз Ларсен Ц е изложена на ризик од одвојување. околу 6.000 квадратни километри што може да се распаднат и да предизвикаат екстремни настани низ целиот свет. Во последните три децении, два големи делови на ледената полица, наречени Ларсен А и Ларсен Б, веќе пропаднаа, поради што ризикот е неминовен.

За жал, фактот дека овој вид феномен продолжува да се јавува веќе не може да се избегнува. Дури и ако глобалните емисии се намалат веднаш, температурите ќе продолжат да растат неколку години, доволно за Ларсен Ц да се спушти на крајот. Земјата е нашиот дом, единствениот што го имаме. Ние мора да се грижиме за неа пред да биде предоцна


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.