Важноста на влажноста во метеорологијата

влажноста на шумите наутро

Влажноста е прилично важна метеоролошка варијабла затоа што водена пареа е секогаш присутна во нашиот воздух. Без оглед на температурата на воздухот што го дишеме, тој скоро секогаш има малку водена пареа. Навикнати сме да гледаме влажност, особено во најстудените зимски денови.

Водата е една од главните компоненти на атмосферата и може да се најде во сите три состојби (гас, течност и цврста состојба). Во оваа статија ќе објаснам сè што треба да знаете за влагата како метеоролошка променлива и за што служи. Дали сакате да дознаете повеќе за тоа?

Што е влажност? Видови на влажност

акумулирана влага на растенијата

Влажноста е количина на водена пареа во воздухот. Оваа количина не е постојана, но ќе зависи од различни фактори, како на пример, ако врнеше неодамна, ако сме близу морето, дали има растенија итн. Тоа зависи и од температурата на воздухот. Тоа е, бидејќи воздухот ја намалува својата температура, тој е способен да задржи помалку водена пареа и затоа се појавува магла кога дишеме, или роса навечер. Воздухот станува заситен со водена пареа и не е во состојба да задржи толку многу, па водата станува повторно течна.

Curубопитно е да се знае колку воздушните пустини се способни да задржат поголема влажност од поларните, бидејќи топол воздух не е толку заситен со водена пареа и е способен да содржи поголема количина, без да стане течна вода.

Постојат неколку начини да се повикате на содржината на влага во атмосферата:

 • Апсолутна влажност: маса на водена пареа, во грамови, содржана во 1м3 сув воздух.
 • Специфична влажност: маса на водена пареа, во грамови, содржана во 1 кг воздух.
 • Rзона за мешање: маса на водена пареа, во грамови, во 1 кг сув воздух.

Сепак, се нарекува најшироко користената мерка на влажност RH, што се изразува како процент (%). Добиен е како резултат на поделба помеѓу содржината на пареа во воздушната маса и нејзиниот максимален капацитет за складирање и множење со 100. Тоа е она што го коментирав претходно, колку повеќе има температура на воздухот, толку повеќе е способна да држи температура повеќе водена пареа, така што нејзината релативна влажност може да биде поголема.

Кога е заситена воздушна маса?

кога воздушната маса станува заситена со водена пареа, маглата излегува

Максималниот капацитет за задржување на водена пареа се нарекува заситен притисок на пареа. Оваа вредност ни ја кажува максималната количина на водена пареа што може да ја содржи воздушната маса пред да се трансформира во течна вода.

Благодарение на релативната влажност, можеме да имаме идеја за тоа колку е близу воздушната маса да ја достигне својата заситеност, затоа деновите кога ќе слушнеме дека релативната влажност е 100% ни кажуваат дека воздушната маса веќе не е може да складира повеќе водена пареа и оттаму, повеќе додатоци на вода во воздушната маса ќе формираат капки вода (познати како роса) или ледени кристали, во зависност од условите на животната средина. Обично ова се случува кога температурата на воздухот е прилично ниска и затоа не може да задржи повеќе водена пареа. Како што се зголемува температурата на воздухот, тој може да задржи повеќе водена пареа без да биде заситен и затоа не формира капки вода.

На пример, на крајбрежните места, во лето има голема влажност и „леплива“ топлина поради капките на брановите во ветровитите денови што остануваат во воздухот. Сепак, поради високите температури, не може да формира капки вода или да стане заситен, бидејќи воздухот може да собере многу водена пареа. Тоа е причината зошто росата не се формира во лето.

Како можеме да направиме заситување на воздушната маса?

влажноста е поголема во воздушните маси со пониски температури

За да го разбереме ова на правилен начин, треба да размислиме кога ја издишуваме водената пареа од устата за време на зимските ноќи. Тој воздух што го издишуваме кога дишеме има одредена температура и содржина на водена пареа. Меѓутоа, кога ќе ја напушти нашата уста и дојде во контакт со студениот воздух надвор, неговата температура нагло паѓа. Поради неговото ладење, воздушната маса го губи капацитетот да содржи пареа, лесно достигнувајќи сатурација. Тогаш водената пареа се кондензира и формира магла.

Повторно, потенцирам дека ова е истиот механизам со кој се формира роса што ги навлажнува нашите возила во студените зимски ноќи. Затоа, температурата на која мора да се излади воздушната маса за да се произведе кондензација, без да се менува нејзината содржина на пареа, се нарекува температура на роса или точка на роса.

Зошто се замаглуваат стаклата на автомобилите и како да го отстраниме?

водена пареа ги замаглува прозорците на автомобилите

За да се реши овој проблем што може да ни се случи во зима, особено ноќе и во врнежливи денови, треба да размислиме за заситеноста на воздухот. Кога влегуваме во автомобилот и доаѓаме од улица, содржината на водена пареа на возилото почнува да расте додека дишеме и, заради ниската температура, многу брзо се заситува (неговата релативна влажност достигнува 100%). Кога воздухот во внатрешноста на автомобилот станува заситен, тоа предизвикува замаглување на прозорците бидејќи воздухот повеќе не може да држи повеќе водена пареа и сепак продолжуваме да дишеме и да издишуваме повеќе водена пареа. Затоа воздухот станува заситен и целиот вишок се трансформира во течна вода.

Ова се случува затоа што ја задржавме температурата на воздухот константна, но додадовме многу водена пареа. Како можеме да го решиме ова и да не предизвикаме несреќа поради слабата видливост на замагленото стакло? Ние треба да го користиме греењето. Користејќи го греењето и насочувајќи го кон кристалите, Willе ја зголемиме температурата на воздухот со што може да собере повеќе водена пареа без да се засити. На овој начин, магливите прозорци ќе исчезнат и можеме да возиме добро, без дополнителен ризик.

Како ја мерите влажноста и испарувањето?

психометар за мерење на влажноста

Влажноста обично се мери со инструмент наречен психометар. Ова се состои од два идентични термометри, од кои едниот, наречен „сув термометар“, едноставно се користи за да се добие температурата на воздухот. На другиот, наречен „влажен термометар“, резервоарот е покриен со мрежа навлажнета со помош на фитил што го става во контакт со резервоар со вода. Операцијата е многу едноставна: водата што ја впива мрежата испарува и за ова ја зема топлината од воздухот што ја опкружува, чија температура почнува да опаѓа. Во зависност од температурата и почетната содржина на пареа на воздушната маса, количината на испарена вода ќе биде поголема или помала и во иста мера ќе има поголем или помал пад на температурата на влажниот термометар. Врз основа на овие две вредности, релативната влажност се пресметува со помош на математичка формула што ги поврзува. За поголема удобност, термометарот се испорачува со двојни влезни табели кои директно ја даваат вредноста на релативната влажност од температурите на двата термометри, без да треба да вршат какви било пресметки.

Постои уште еден инструмент, поточен од претходниот, наречен аспиропсихрометар, во кој мал мотор обезбедува термометрите постојано да се вентилираат.

Како што можете да видите, кога станува збор за метеорологијата и климатските науки, влажноста е доста важна.


2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Алберто dijo

  Одлична многу објаснувачка статија, ви честитам за работата што ја работите, поздрав ..

 2.   Раул Сантилан dijo

  Одличен напис Германски портиillо, дали знаете како може да се апсорбира влагата што ја содржи производот направен од картон или хартија?

  Или ако не може да се отстрани, намалете ја% влажноста!

  Со почит
  Раул Сантилан