Високите температури и сушите стануваат почести

сушите предизвикани од климатските промени ја сушат реката Ебро

Нашата планета е подложена на голем број екстремни временски непогоди. Сега во лето, со зголемувањето на температурите и намалувањето на врнежите, започнуваат сувите сезони. Сушите се многу штетни и за луѓето и за видовите флора и фауна.

Водата е синоним за живот и се почестите, интензивни и долготрајни суши ја уништуваат рамнотежата на многу екосистеми. Овие суши се влошуваат од ефектите на глобалните климатски промени.

Зголемени суши и температури

сушите го оштетуваат екосистемот

Во последниве години се забележуваат историски издигнувања за различни глобални параметри поради екстремните временски настани. Екстремни температури, екстремни нивоа на врнежи, екстремни брзини на ветер итн. На пример, Овој антички април беше најтопол во последните 137 години. Националната администрација за океани и атмосфера (НОАА) на Соединетите држави посочува дека во април 2016 и 2017 година се регистрирани двете најголеми позитивни аномалии на глобалната температура на океаните од 1880 година. Ова има свое објаснување и се заснова на зголемувањето на концентрација на стакленички гасови во атмосферата. На 14 јуни 2017 година, е забележана атмосферска концентрација на СО2 од 409,58 делови на милион (ppm), мерка што го потврдува континуитетот на зголемување на стакленичките гасови и што претставува највисок врв на атмосферскиот СО2 откриен на Земјата за 800.000 години.

Мора да се земе здраво за готово дека важноста на емисиите на стакленички гасови со човечко дејствување и нивниот ефект врз климата е непобитен. Постојат студии во кои се вели дека глобалното затоплување предизвикано од човекот атмосферската динамика се менува. Ова предизвикува исто така зголемување на фреквенцијата и интензитетот со кои се случуваат екстремни временски непогоди. Многу топли бранови и поплави на Северната хемисфера се предизвикани од емисиите на стакленички гасови што предизвикуваат климатски промени и глобално затоплување.

Предвидете ја иднината

Емисии на стакленички гасови

За да може добро да се предвиди што ќе се случи во иднина, потребни се мерења и набудувања што е можно посигурни. Неопходно е да се знае, според променливите што се менуваат со текот на времето, како нашата планета ќе влијае на нас директно и индиректно. Многу е корисно да се предвиди иднината за да се анализира минатото. Благодарение на проучувањето на промените во климата во минатото, може да се генерираат модели кои ќе помогнат да се предвиди иднината. Со сигурност можеме да знаеме како одредени метеоролошки променливи можат да се променат како резултат на зголемувањето на концентрацијата на стакленички гасови. На овој начин, можеме да предвидиме како тие ќе постапат денес и што да направат за да се избегне најголема можна штета.

На научниците е да ги проучат причините, последиците и еволуцијата на климата низ целата историја на Земјата и во иднината. Политичарите, од своја страна, треба да слушаат специјалисти и да ги базираат своите одлуки врз научни податоци. Но, покрај земањето предвид на доказите што ги покажуваат научниците, важно е, за доброто на сите, и она што го велат да биде правилно разбрано. Сепак, најочигледна американска политика е свртување против борбата за избегнување на климатските промени со Повлекувањето на Доналд Трамп од Парискиот договор.

Напорите да се запрат климатските промени не се доволни

договорот од Париз не е доволен за запирање на климатските промени

Ateално е да се види како ефектите од климатските промени стануваат сè поочигледни секој ден и катастрофите што одземаат илјадници животи годишно, а сепак напорите да се запре глобалното затоплување не се доволни. Иако секоја земја во светот го почитуваше Парискиот договор до милиметар, просечните температури би се искачиле над 2-те степени што научната заедница ги утврдува како граница.

Предизвиците што ги носи климатските промени се важни и итни. Решенијата се сложени, меѓу другото, затоа што бараат мултинационални договори, непосредно и долгорочно дејствување и да се постапува великодушно. Соочени со проблем од таква големина и од глобално значење, потребно е учество на сите, особено на оние кои имаат повеќе капацитети и можат да придонесат повеќе.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.