Висина, надморска височина, вертикална димензија и нивоа на облак

 

Облаци

Честопати е важно да се одреди нивото на кое се наоѓаат одредени делови од облак. За да се посочи такво ниво, може да се користат два концепта, тој на висина и тоа од надморска височина.

 

Висината на точката (на пример: основата на облакот) е вертикално растојание помеѓу нивото на набудувачкото место и нивото на таа точка. Треба да се напомене дека набудувачката точка може да се најде на рид до планина. Наместо тоа, надморска височина на една точка е вертикалното растојание помеѓу средното ниво на морето и нивото на таа точка. Површинските набудувачи генерално го користат концептот на висина. Набудувачите на авионите, генерално, се однесуваат на надморската височина. На вертикална димензија на облак е вертикалното растојание помеѓу нивото на нејзината основа и она на нејзиниот врв.

 

Облаците генерално се наоѓаат на надморска височина помеѓу нивото на морето и нивото на тропопаузата. Нивото на тропопауза таа е променлива во просторот и времето; затоа, врвовите на облаците се повисоки во тропските предели отколку во средните и високите географски широчини. Се сеќаваме дека тропопаузата беше граница помеѓу тропосферата и стратосферата.

 

По конвенција, делот од атмосферата каде што обично се појавуваат облаци е поделен на три нивоа наречени, соодветно, висок, среден и низок. Секој кат е дефиниран со множество нивоа во кои најчесто се појавуваат облаци од одредени жанрови. Подовите се преклопуваат донекаде и нивните граници се разликуваат со висината.

 

Како пример, во поларни региони високото ниво е помеѓу 3 и 8 км, додека во екваторијалните региони ова ниво е помеѓу 6 и 18 км.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.