Вина во Сан Андрес

земјотреси во раседот Сан Андрес

Геолошката структура на земјината кора на нашата планета има бројни земјишни форми. Една од нив е неуспесите. Најдобрата грешка во светот е Вина во Сан Андреас. Таа е една од најпознатите со една од најсилните поместувања што ја имаше во светот и е онаа што често предизвикува земјотреси на високо ниво.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за раседот на Сан Андрес, што е дефект и кои се видовите на дефекти што постојат.

Што е неуспех

вина во Сан Андрес

Геолошки раседи се пукнатини или пукнатини зони помеѓу две карпи во земјината кора. Тоа е дисконтинуитет формиран со прекин на две големи карпи поради тектонската сила што ја надминува нивната отпорност. Ова предизвикува лизгање меѓу себе. Неуспесите можат да се појават брзо или бавно, а исто така можат да бидат неколку милиметри или илјадници километри.На пример, раседот Сан Андреас се смета за најопасен расед во светот.

Пред да се случи каква било градба на неразвиено земјиште, геолозите мора да ја анализираат почвата за да утврдат дали е погодна за градба. Некои грешки се јасно видливи, но со текот на времето, другите грешки можат да станат многу нејасни. Иако не се класифицирани како опасни, движењето на оваа земја „лузна“ е непредвидливо.

Причина за земјотреси

пауза во земјата

Природните сили добиени од земјината кора предизвикуваат движење на карпести блокови или големи површини на тектонски плочи. Рабовите и составот на овие плочи се полни со испакнатини, грубост и нерамномерност, кои ја забавуваат брзината на движење и акумулираат енергија.

Оваа енергија акумулирана во одредена точка мора да се ослободи, така што одеднаш ќе се скрши и ќе се лизне поради тежината и гравитацијата. Конечно, распоредот на плочите е претставен со сеизмички бранови кои произведуваат вибрации.

Сите овие активности не се перцепираат од надворешниот свет во форма на насилни земјотреси, освен ако движењето не е пребрзо и блокот се лизне на неколку метри.

Видови неуспеси

Постојат три вида на неуспеси во светот. Ајде да видиме кои се тие:

  • Обратно: Тие се исто така грешки во вертикалното лизгање, разликата е во тоа што покривниот блок се движи нагоре во однос на другиот блок. Силите генерирани од овие типови на дефекти се големи, што значи дека двата блока се туркаат едни кон други, формирајќи косо процеп.
  • нормално: Тоа е слајд со потопување каде еден блок е понизок во однос на другиот. Тоа е, тоа е вертикално движење. Потекнува од дистензија или одвојување на тектонските плочи. Овие типови на дефекти се обично мали, со поместување од приближно еден метар, но постојат исклучоци што се протегаат на десетици километри.
  • Хоризонтално или лизгање: Како што сугерира името, движењето е хоризонтално, паралелно со насоката на дефектот. Може да се движи надесно, наречена десна ротација или може да се движи лево, наречена синастрална.

Најмногу проучен и познат хоризонтален или раселен расед е раседот Сан Андрес, кој произведе земјотреси поради движење надесно или декстрално движење.

Вина во Сан Андрес

Тектонски плочи

На 18 април 1906 година, светот посвети целосно внимание на вината во Сан Андреас. Поместување на раседот предизвика силен земјотрес во Сан Франциско, САД, убивајќи повеќе од 3.000 луѓе.

Раседот Сан Андреас е огромна искривена пукнатина во земјината кора, долга околу 1.300 километри, која се протега од северниот врв на Калифорнискиот Залив и поминува низ западна Калифорнија во САД. Тектонското движење забележано од овој расед старо 15-20 милиони години го привлече вниманието на јавноста поради интензитетот на земјотресот. По тој ден во 1906 година, во 1989 и 1994 година, неуспехот јасно посочи дека тој ќе продолжи да работи.

Сан Андрес не е вина. Претставува две главни плочи на Земјината кора: Пацифичката и Северноамериканската плоча. За разлика од Соединетите држави, пацифичката плоча се лизга настрана. Затоа, се класифицира како неуспех на лизгање или поместување.

Промени во вината во Сан Андрес

Дефектот претрпе неколку промени за време на своето постоење, движејќи се само неколку сантиметри годишно, а делумно се лизна на 6.4 метри во земјотресот во 1906. Некои научници вклучени во нивното истражување дури откриле и вертикално движење.

Во други тековни студии, откриено е дека раседот Сан Андреас кај Паркфилд, Калифорнија има земјотрес од околу 6 степени на секои 22 години. Сеизмолозите предвидоа дека тоа ќе се случи еднаш во 1993 година, но не се случи дури во 2004 година. Научно гледано, ова е релативно близок број, така што оваа област на Калифорнија служеше за важни истражувања за земјотресите и нивното однесување.

Опасност од вина во Сан Андреас

Раседот Сан Андрес е дел од Пацифичкиот огнен прстен, кој опфаќа повеќе од 40.000 километри области со чести земјотреси и вулканска активност. Огнената зона или огнениот прстен се протега од Нов Зеланд до Јужна Америка, се граничи со Јапонија на север, Олетијскиот ров и Северна и Централна Америка.

Многу близу до зоната на раседи во Сан Андреас е Калифорнија, како и помалите заедници со просечно население од 38 милиони жители. Експертите предупредуваат дека земјотресите предизвикани од тектонското движење на раседните плочи ќе бидат поразителни. Сепак, луѓето треба да се подготват за можни благи и чести потреси. Слично на тоа, се градат најмодерни згради, мостови и патишта за да се спротивстават на земјотресите и да се апсорбираат сеизмичките бранови. Невозможно е вистински да се предвиди земјотресот, но факт е дека Сан Андрес е сè уште жив.

Заканата за која геолозите се најмногу загрижени доаѓа од јужната страна. Истрагата за почвата покажува дека северот е уништен во 1906 година, а централниот дел е уништен пред 160 години, но југот ги чувал сите на стража.

Има земјотрес на крајниот југ околу секои 150 години, но поминаа скоро 300 години без никакви записи за движење. Затоа, откако ќе се ослободи кон надвор, акумулацијата на енергија под неа може да биде уништувачка. Во случај на голем земјотрес со Рихтерова скала поголема од 7 степени, населението во Лос Анџелес ќе биде посериозно погодено, со најмалку 2,000 лица во опасност од смрт.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за грешката во Сан Андрес и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.