Видови starsвезди

видови starsвезди и карактеристики

Низ целата територија можеме да најдеме милијарди starsвезди и бројни видови starsвезди кои имаат различни карактеристики. Theвездите се забележани уште од целата човечка историја, дури и пред нив Homo sapiens. Беше извор на релевантни информации за да се знае каков е универзумот, тој служеше како инспирација за уметниците од сите видови и беше користен како пат за морнарите и патниците.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за различните видови starsвезди што постојат и нивните главни карактеристики.

Кои се starsвездите

разновидност на starsвезди

Прво на сите е да се знае што се starsвезди и како се класифицираат. Во астрономијата, starsвездите се дефинираат како плазма сфероиди кои емитуваат светлина и одржуваат структура благодарение на дејството на силата на гравитацијата. Најблиската starвезда што ја имаме околу нас е сонцето. Таа е единствената starвезда во Сончевиот систем и онаа што ни обезбедува светлина и топлина, правејќи го животот возможен на нашата планета. Знаеме дека планетата Земја се наоѓа во зоната за живеење на Сончевиот систем, што е идеално растојание за неа.

Сепак, постојат многу различни видови starsвезди и тие можат да се класифицираат според следниве карактеристики:

 • Ниво на топлина и светлина дадени од вездата
 • Долготрајност што ја имаат
 • Присилена сила на гравитација

Видови starsвезди според нивната температура и сјајност

видови starsвезди

Toе анализираме кои се различните видови starsвезди кои постојат во зависност од температурата што ја имаат и сјајот што ја даваат. Оваа класификација е позната како спектрална класификација на Харвард и го добила своето име од развиените на Универзитетот Харвард кон крајот на XNUMX век. Оваа класификација е најчеста што ја користат астрономите. Тој е одговорен за поделба на сите theвезди според нивната температура и сјајноста што ја даваат. Вклучени се седум главни типови на starsвезди, О, Б, А, Ф, Г, К и М, со бои кои се движат од сина до црвена.

Постојат и други видови класификации на starвезди, како што е спектралната класификација Јеркс. Оваа класификација беше подоцна од онаа на Харвард и има поспецифичен модел при класификација на вездите. Оваа класификација ја зема предвид elвездената температура и површинската гравитација на секоја везда. Тука наоѓаме девет видови typesвезди кои се следниве:

 • 0 - Хиперхигантен
 • Ia - Многу светлосен супервелец
 • Ib - Суперџин со помала осветленост
 • II - Светлосен џин
 • III - џин
 • IV - подјаган
 • V - warвезди од главната секвенца на џуџето
 • VI - Субенана
 • VII - Бело џуџе

Видови starsвезди според светлината и топлината

галаксии

Друг начин за класифицирање на starsвездите е според нивната топлина и светлина. Ајде да видиме кои се различните видови ofвезди според овие карактеристики:

 • Хипергигантни starsвезди: се оние кои имаат маса до 100 пати поголема од масата на нашето сонце. Некои од нив се приближуваа до теоретската граница на масата, што е вредност од 120 М. 1 М е маса еквивалентна на нашето сонце. Ова ниво на мерење се користи за да се овозможи многу подобра споредба помеѓу големината и масата на вездите.
 • Суперџиновски starsвезди: Овие имаат маса помеѓу 10 и 50 М и димензии што надминуваат 1000 пати повеќе од нашето сонце. Иако нашето сонце изгледа огромно, тоа е од групата мали starsвезди.
 • Gиновски starsвезди: тие обично имаат радиус помеѓу 10 и 100 пати поголем од сончевиот радиус.
 • Субгигантски starsвезди: овој вид starsвезди се оние кои се формирани како резултат на спојувањето на целиот водород во нивните јадра. Тие имаат тенденција да бидат многу посветли од главната низа џуџести starsвезди. Неговата осветленост беше помеѓу џуџестите theвезди и гигантските starsвезди.
 • Dуџести starsвезди: тие се дел од главната низа. Оваа низа е онаа што опфаќа повеќето theвезди пронајдени во универзумот. Сонцето во форма на нашиот сончев систем е жолто џуџесто starвезда.
 • Dвезди под џуџе: неговата сјајност е помеѓу 1.5 и 2 величини под главната низа, но со ист спектрален тип.
 • Бели џуџести starsвезди: Овие starsвезди се остаток од другите што останале без нуклеарно гориво. Овој тип на starsвезди е најбројен во целиот универзум, заедно со црвените џуџиња. Се проценува дека 97% од познатите starsвезди ќе поминат низ оваа фаза. До рано, сите starsвезди остануваат без гориво и завршуваат бели џуџести starsвезди.

Животен циклус

Друга класификација на различните видови starsвезди се заснова на нивниот животен циклус. Lifeивотниот циклус на starsвездите се движи од нивното раѓање од голем молекуларен облак до смртта на theвездата. Кога умира може да има различни форми и stвездени остатоци. Кога ќе се роди се нарекува протоarвезда. Ајде да видиме кои се различните фази од животот на една starвезда:

 1. PSP: Главна предност
 2. СП: Главна низа
 3. ПодГ: Субгигант
 4. ГР: Црвен џин
 5. АР: Црвена гужва
 6. RH: хоризонтална гранка
 7. RAG: Гигантска асимптоматска гранка
 8. SGAz: Син супервелика
 9. SGAm: Yellowолт супервелец
 10. SGR: Црвен супервелец
 11. WR: Star Wolf-Rayet
 12. VLA: Сина светлосна променлива

Откако theвездата ќе остане без гориво, може да умре на различни начини. Може да се претвори во кафеаво џуџе, супернова, хипернова, планетарна маглина или гама зраци. Theвездените остатоци што можат да доведат до смрт на aвезда се белото џуџе, црната дупка и неутронските starsвезди.

Невозможно е да се избројат сите theвезди во универзумот што може да се забележи една по една. Наместо тоа, се прави обид да се избројат сите галаксии за да се направат одредени проценки и просеци за соларните маси содржани во нив. Научниците мислат дека само на млечен начин има помеѓу 150.000 400.000 и XNUMX XNUMX милиони везди. После некои студии, астрономите проценуваат дека вкупниот број на starsвезди пронајдени во познатиот универзум тоа е околу 70.000 милијарди starsвезди.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за различните типови на starsвезди што постојат и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.