Видови шуми во Шпанија

Шума Галиција

Ивееме во земја со интересна разновидност на клими, а во секоја од нив има одредени растенија и растителни маси што ја прават Шпанија втора европска земја со поголема шумска маса, со вкупно 26,27 милиони хектари, што претставува 57% од територијата.

Но Кои се видовите шуми во Шпанија? 

Quercus robur

Шумите што ги наоѓаме тука спаѓаат во два региона на флора и вегетација, кои се евросибирскиот и медитеранскиот. Ајде да видиме како тие се разликуваат:

Евросибирски регион

Овој регион ја претставува Атлантската зона, од северот на Португалија, минувајќи низ Галиција, Кнежеството Астуриас, Кантабриа, Баскија и западните и централните Пиринеи. Климата тука е влажна, омекната од океанското влијание, со благи до студени зими за време на кои се забележуваат значителни мразови. (до -18ºС). Практично нема периоди на суша, така што пејзажот е секогаш зелен, освен во есен, кога листопадни дрвја ја менуваат бојата за да бидат целосно лишени од лисја за да можат да ја преживеат зимата.

Видовите шуми во овој регион се:

 • Букови дрвја: бука (Fagus sylvatica), се најрепрезентативните листопадни дрвја во северна Шпанија. Тие растат помеѓу 800 и 1500 метри надморска височина, во ладни, малку кисели почви.
 • Дабови: дабови, особено карбало (Quercus robur), растат во зоната на Атлантикот, до околу 600 метри надморска височина.
 • Брези: дрвјата од бреза формираат мали шуми во букови чистили, на кисели почви.
 • Елки: белата ела (Abies alba) се наоѓа во подножјето на Пиринеите, од Навара до Монсени, на надморска височина од 700 до 1700 метри.

Медитерански регион

Овој регион ја претставува другата половина на полуостровот, како и Балеарските острови. Тука сувата сезона е многу забележлива и може да трае од два до четири месеци. Врнежите може да бидат од 1500 mm до помалку од 350 mm, а истото се случува со мразови: во зависност од областа, може да се регистрираат температури до -15 -C или повеќе, или напротив, може да нема мразови веќе неколку години, а потоа има еден до -4 ° C. Од друга страна, Максималните температури можат да бидат 30 ° C или повеќе и можат да достигнат 42 ° C.

Видовите шуми во овој регион се:

 • Мелојарес: каде прават Quercus pyrenaica (или мелојоси). Тие имаат субатлантски карактер и се движат од 700 до 1600 метри надморска височина.
 • Рипари шуми: се оние во кои растат листопадни дрвја, одржувајќи се благодарение на постојаната влажност на почвата.
 • Пинсапарес: овој вид шума е местото каде што живее медитеранската ела (Abies pinsapo), во планините на Малага и Кадиз. Тоа е густа и темна шума, со многу обилни врнежи од дожд (околу 2000-3000мм), лоцирана на надморска височина над 1000м.
 • Дабови Холм: холм даб (Quercus ilex) дрвјата се едни од најприлагодливите и најотпорните дрвја. Тие растат од нивото на морето до 1400 метри, така што формираат шуми дури и на крајбрежјето.
 • Дрва од плута: овие шуми зафаќаат еден милион хектари на Пиринејскиот полуостров. Тие растат во песочна почва, со блага клима со редовни врнежи од дожд.
 • Квејгарес: Квеџигарите се типични за Андалузија, но може да ги најдете и во Каталонија.
 • Борова шумичка: боровите растат од нивото на морето до 2400м. Во Шпанија наоѓаме пред сè црн бор (Pinus uncinata) и шкотски бор (Pinus sylvestris).
 • Сабинарес: Junуниперите растат на внатрешните висорамнини, обично над 900 метри надморска височина. Тие се прилагодени на континенталната клима, со студени зими и многу топли лета.
 • Медитерански пилинг за високи планини: на високите медитерански планини, над 1700 метри надморска височина, зимите се многу сурови и продолжени. Кога снегот исчезнува, земјата брзо се суши поради силната сончева светлина и високите летни температури.

Pino

Дали знаевте дека има толку многу видови шуми во Шпанија?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.