Видови почви

видови почви кои постојат

Во различните екосистеми на нашата планета има многу видови почви кои зависат од условите на околината како што се климата, вегетацијата, врнежите, режимот на ветерот и петте фактори кои ја формираат почвата: климата, матичната карпа, релјефот, времето и организмите кои живеат во неа.

Во оваа статија ќе ви кажеме за различните видови почви што постојат, нивните карактеристики и важност.

Дефиниција на почвата и компоненти

видови почви

Почвата е биолошки активниот површински дел од земјината кора, што произлегува од распаѓањето на карпите или физичките и хемиските промени и остатоците од биолошките активности кои се населуваат на неа.

Како што споменавме погоре, секој регион во светот има различни типови на почви. Тоа е затоа што факторите на формирање на почвата се менуваат низ целиот простор. На пример, климата на целата земја е различна, теренот е различен, суштествата што живеат во неа се исто така различни, итн. Така, почвата полека и постепено ја менува својата структура додека поминуваме низ различни екосистеми.

Почвата е составена од различни компоненти како што се карпи, песок, глина, хумус (органска материја што се распаѓа), минерали и други елементи во различни пропорции. Составот на почвата можеме да го класифицираме во:

 • неоргански материи како песок, глина, вода и воздух, да
 • Органски материјалкако што се растителни и животински остатоци.

Хумусот е целата распадната органска материја што ја прави почвата плодна. Од суви лисја до трупови од инсекти, тие се дел од почвениот хумус. Ова се наоѓа во горните слоеви и заедно со некои минерали добива жолто-црна боја, што му дава висок степен на плодност.

својства на почвата

пасишта

Почвите се разликуваат по нивните физички, хемиски и биолошки својства.

Физички својства

Текстурата го одредува процентот на минерални честички со различни големини присутни во почвата. Структурата е начинот на кој почвените честички се спојуваат за да формираат агрегати. Густината влијае на дистрибуцијата на вегетацијата. Густите почви се способни да поддржат повеќе вегетација. Температурата влијае и на распределбата на вегетацијата, особено во висина. Бојата зависи од неговиот состав и се менува со содржината на влага во почвата.

Хемиски својства

 • Капацитет за размена: Тоа е способноста на почвата да разменува глина и хумус, кои обезбедуваат хранливи материи за растенијата со апсорпција на минерални честички.
 • Плодност: е количината на хранливи материи достапни за растенијата.
 • pH: Киселоста, неутралноста или алкалноста на почвата. Подоцна ќе видиме како да ја промениме pH вредноста на почвата.

биолошки својства

Овде можеме да ги најдеме видовите на организми кои живеат во него, вклучувајќи бактерии, габи и други животни. И животните ги извршуваат своите функции на земја, во зависност од нивната исхрана, активност, големина итн.

Видови почви

андосол

Типот на карпата од која потекнува почвата, топографските карактеристики на областа, времето, климата и организмите кои го населуваат се петте главни фактори кои го одредуваат типот на почвата.

Врз основа на овие фактори за формирање почва, ние ги дистрибуираме овие типови почви низ целиот свет:

Песочна земја

Како што сугерира името, песочните почви се формираат првенствено од песок. Овој тип на структура, поради неговата висока порозност и малата агрегација, не ја задржува влагата, што се преведува во неговата ниска органска содржина. Затоа, оваа почва е сиромашна и не е погодна за садење на неа.

варовнички под

Овие почви содржат големи количини на калциумови соли. Тие се обично бели, суви и суви. Видот на карпите што изобилува со овие почви е варовник. Толку отпорен што не дозволува земјоделство бидејќи растенијата не ги апсорбираат многу добро хранливите материи.

Влажен под

Овие почви се нарекуваат и црни почви бидејќи се богати со органска материја во распаѓање, која ја обојува почвата во црно. Има темна боја и задржува многу вода, што го прави идеален за земјоделство.

Глина

Овие се главно глинени, ситнозрнести и жолтеникави по боја. Овој тип на почва ја задржува водата со формирање локви и може да биде погодна за земјоделство ако се меша со хумус.

карпеста земја

Како што сугерира и неговото име, тие се полни со карпи и камења од сите големини. Бидејќи нема доволно порозност или пропустливост, не ја задржува добро влагата. Затоа, не е погоден за земјоделство.

мешан под

Тие се почви меѓу песок и глина, односно два вида почви.

Како да ја смените pH на почвата

Понекогаш нашите почви се премногу кисели или алкални за да ја поддржат вегетацијата и/или културите што сакаме да ги одгледуваме.

Кога сакаме да ја промениме pH вредноста на алкалната почва за да ја направиме покисела, можеме да ги користиме следниве методи:

 • Сулфур во прав: бавен ефект (6 до 8 месеци), но повеќе се користи бидејќи е многу евтин. Додадете 150 до 250 g/m2 и измешајте со почвата и одвреме-навреме мерете ја pH вредноста.
 • Желез сулфат: Има побрз ефект од сулфурот, но неопходно е да се измери рН бидејќи можеме да ја намалиме на непотребно ниво. Дозата за намалување на рН за 1 степен е 4 грама железен сулфат на литар вода.
 • Златен тресет: Нејзината pH вредност е многу кисела (3,5). Мора да фрламе 10.000-30.000 кг/ха.
 • Од друга страна, ако сакаме да ја промениме pH вредноста на кисела почва за да ја направиме поалкална, треба да користиме:
 • мелен варовник: Мора да го раширите и да го измешате со земјата.
 • калциум вода: Силно се препорачува да се подигне pH вредноста само во мали агли.

Во секој случај, мора да ја мериме рН, бидејќи ако одгледуваме кисели растенија (јапонски јавор, камелија и сл.) и ја подигнеме рН над 6, веднаш ќе покажат знаци на хлороза со недостаток на железо, на пример.

важноста на почвата

Почвите се многу важни ширум светот и се деградираат поради постојаниот притисок што луѓето го вршат врз нив. Ги поддржува светските култури, плантажи и шуми и е основа на сите копнени екосистеми.

Покрај тоа, се меша со циклусот на водата и циклусот на елементите. Голем дел од трансформацијата на енергијата и материјата во екосистемот се наоѓа во почвата. Тука растат растенијата и се движат животните.

урбанизација на градовите им одзеде земја и се повеќе се деградирани од постојаните шумски пожари и загадувањето. Бидејќи почвата се обновува многу бавно, таа мора да се смета за необновлив и сè поретко ресурс. Човечките суштества го добиваат најголемиот дел од храната не само од почвата, туку и од влакна, дрво и други суровини.

Конечно, поради изобилството на вегетација помагаат во омекнување на климата и олеснување на присуството на водни струи.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за различните видови почви кои постојат и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)