Видови облаци

Формирање на облак

Погледот кон небото и гледањето облаци е најчест. Облаците не само што укажуваат на дожд и невреме, туку можат да ни дадат информации за времето. Постојат различни видови облаци на небото и секој од нив има различни карактеристики и услови за обука. Во оваа статија ќе ги проучиме различните видови облаци, што тие значат и зошто се формираат.

Дали сакате да дознаете повеќе за видовите облаци? Продолжете со читање и ќе откриете сè.

Како се формира облак

Видови облаци

Пред да започнеме да ги опишуваме видовите облаци, треба да објасниме како се формираат. За да има облаци на небото, мора да има заладување на воздухот. „Јамката“ започнува со Сонцето. Кога сончевите зраци ја загреваат површината на Земјата, тие исто така го загреваат и околниот воздух. Високотемпературниот воздух станува помалку густ, па затоа има тенденција да расте и да се заменува со поладен, погуст воздух. Како што се искачувате во надморска височина, термичкиот градиент на животната средина предизвикува температурите да бидат пониски. Поради оваа причина, воздухот се лади.

Кога достигне поладен слој на воздух, се кондензира во водена пареа. Оваа водена пареа е невидлива со голо око, бидејќи е составен од капки вода и честички на мраз. Честичките се толку мали по големина што можат да се држат во воздухот со мала вертикална струја.

Разликите помеѓу формациите на различни видови облаци се должат на температурите на кондензацијата. Постојат некои облаци кои се формираат на повисоки температури и некои пониски. Колку е пониска температурата на формирање, облакот е „подебел“. Постојат и некои видови облаци кои даваат врнежи од дожд и други што не.

Ако температурата е прениска, облакот што се формира ќе биде составен од ледени кристали.

Друг фактор што влијае на формирање на облак е движењето на воздухот. Облаците што се создаваат кога воздухот мирува имаат тенденција да се појавуваат во слоеви или слоеви. Од друга страна, оние што се формираат помеѓу ветровите или воздухот со силни вертикални струи претставуваат голем вертикален развој. Обично последните се причина за дождовите и невреме.

Високи облаци

Toе ги разликуваме различните видови облаци врз основа на надморската височина на која се формираат.

Цирус

Цирус

Тие се бели облаци, про transparentирни и без внатрешни сенки. Тие се појавуваат како добро познати «коњски опашки». Тие не се ништо друго освен облаци формирани од ледени кристали заради висината на која се наоѓаат. Тие се како долги, тенки нишки кои имаат повеќе или помалку редовна дистрибуција во форма на паралелни линии.

Може да се види со голо око како гледа во небото и гледа како се чини дека небото било насликано со потези со четки. Ако целото небо е покриено со цирусни облаци, многу е веројатно дека во следните 24 часа ќе се доживее остра промена на времето. Општо, тие обично се промени на намалувањето на температурите.

Цирокумулус

Цирокумулус

Овие облаци формираат скоро континуиран слој кој има брчки изглед на површината и со заоблени форми како да се мали памучни снегулки. Облаците се тотално бели без да имаат нијанса. Кога небото се појавува покриено со овој вид облаци, се вели дека е досадно. Слично е на ткаење на овци.

Тие често се појавуваат заедно со цирусни облаци и означуваат дека времето се менува за околу дванаесет часа. Кога ќе се појават, обично претходи бура. Очигледно тие не го означуваат секогаш истото. Ако е така, метеорологијата и временските предвидувања ќе бидат многу полесни.

Циростратус

Циростратус

Тие изгледаат на прв поглед како превез од кој е тешко да се разликуваат деталите. Понекогаш рабовите може да се забележат бидејќи се долги и широки напречно. Тие лесно се идентификуваат затоа што формираат ореол на небото и околу сонцето и месечината. Тие обично се случуваат со облаци од цирус и укажуваат на лошо време или некои топло чело.

Средни облаци

Меѓу различните видови средни облаци наоѓаме:

Алтокумулус

Алтокумулос

Тие се облаци во форма на снегулка со средна големина со неправилна структура. Овие облаци навистина претставуваат снегулки и бранови во нивниот долен дел. Алтокумулус укажуваат на тоа дека започнува лошото време или со дождови или со невреме.

Високиот Стратус

Високиот Стратус

Тоа се облаци со тенки слоеви и некои погусти области. Во повеќето случаи, сонцето може да се види преку облакот. Изгледот е сличен на неправилни дамки. Тие претскажуваат убав дожд поради пад на температурата.

Ниски облаци

Тие се најблиску до површината. Меѓу нив имаме:

Нимбостратус

Нимбостратус

Тие се појавуваат како редовен темно сив слој со различен степен на непроирност. Тоа е затоа што густината варира низ целиот облак. Тие се типични за пролетните и летните дождови. Тие исто така може да се најдат при врнежи од дожд во форма на гнев.

Стратокумулус

Стратокумулус

Тие се оние што имаат повлажни бранови слични на издолжени цилиндри. Тие исто така имаат неколку бранувања во различни сиви нијанси. Ретко се случува да донесат дожд.

Страти

Страти

Изгледот е во сивкаста магла без да може да се видат добро дефинираните структури. Има некои потпори од различен степен на непроирност. За време на постудените месеци тие можат да издржат во текот на денот, давајќи му на мрачниот изглед на пејзажот. Кога ќе пристигне пролетта, тие се појавуваат во раните утрински часови и се распрснуваат во текот на денот. Укажува на добро време.

Облаци вертикален развој

Ова се облаци кои претставуваат огромен степен на големина и врнежи од дожд.

Кумулусни облаци

Кумулус

Тие имаат погуст изглед и многу обележани сенки, до степен да го блокираат сонцето. Тие се сиви облаци. Неговата основа е хоризонтална, но горниот дел има големи испакнатини. Облаците на кумулусите соодветствуваат на доброто време кога има мала амбиентална влажност и малку вертикално движење на воздухот. Тие се способни да предизвикаат дождови и бури.

Кумулонимбус

Кумулонимбус

Тие се најголеми и најмасивни облаци со одличен вертикален развој. Тие имаат сива боја и целосно го покриваат сонцето. Овие се типични оние што се случуваат во бури, па дури и произведуваат град.

Се надевам дека со оваа информација ќе научите да ги идентификувате облаците.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберт dijo

  Добро, во делот на ниски облаци не е точно, има три (од безопасно до опасно) прво има кумулус што е мал бел облак, потоа има кумулонимбус (прва фотографија) со бела боја горе и сиво подолу, тие означуваат дожд и бури, тие се многу опасни со големи ледени камења внатре. И, конечно, торекулумусот (последната фотографија) е најопасен со многу ветрови кои се искачуваат и опаѓаат.

  1.    Рикардо Руиз dijo

   Недостига магла и торнада?

 2.   Алберт dijo

  Јас правам корекција, во мојот претходен коментар мислев на вертикални облаци, тие имаат основа во ниска категорија и одат во средна категорија. Кулулусните облаци се само од ниска категорија и каде што велите ниски облаци е мешавина од ниски и средни облаци. Се надевам дека помогнав

 3.   НОА dijo

  Ви благодариме за оваа неверојатна информација што ми помогна за мојата практична работа ?? исто така ви благодарам оваа информација е многу важна и разбирлива дури и со тешки зборови

 4.   Emiliano dijo

  Мислам дека е одлично што ги споделувате овие информации бидејќи обезбедуваат теми за разговор во време на парење?

  Ви благодарам многу!

 5.   Франко dijo

  Благодарам за информацијата многу е добра ми помогна многу !!!??