Видови на сончево зрачење

сонцето

La сончево зрачење Тоа е доста важна променлива што служи за да се знае количината на топлина што ја добиваме од сонцето на површината на земјата. Во зависност од некои фактори, како што се ветерот, облачноста и сезоната на годината, добиваме поголема или помала количина на сончево зрачење. Има способност да ја загрева површината на земјата и предметите без тешко да го загрева воздухот. Постојат различни видови на сончево зрачење во зависност од потеклото и неговите карактеристики.

Знајте сè што е поврзано со сончевото зрачење, видовите кои постојат и какви ефекти има врз планетата и животот.

Што е сончево зрачење

сончево зрачење

Тоа е проток на енергија што го прима сонцето во форма на електромагнетни бранови со различна фреквенција. Меѓу фреквенциите што ги наоѓаме во електромагнетниот спектар, имаме најпозната како видлива, инфрацрвена и ултравиолетова светлина. Знаеме дека има скоро половина од сончевото зрачење што го прима нашата планета фреквенција составена помеѓу опсезите од 0.4μm и 0.7μm. Овој вид на зрачење може да се открие од човечкото око и е тоа што ја сочинува лентата што ја знаеме како видлива светлина.

Другата половина е претежно во инфрацрвениот дел од спектарот и мал дел во ултравиолетовото. За да можеме да измериме колку зрачење добиваме од сонцето се користи инструмент познат како пиранометар.

Видови на сончево зрачење

како работи сончевото зрачење

Во зависност од потеклото и карактеристиките на сончевото зрачење, постојат различни видови. Toе се фокусираме на дефинирање на различните видови и нивните главни карактеристики:

Директно сончево зрачење

Станува збор за оној што доаѓа директно од сонцето и претрпува мала промена во насоките. Ова може да се види под влијание на ветерот, но не во голема мера. Намалување на топлината може да се почувствува за време на ветровитите денови. На површините, топлината не влијае толку силно кога постои силен режим на ветер. Овој тип на зрачење има главна карактеристика, а тоа е дека може да фрли дефинирана сенка од кој било матен предмет што го пресретнува.

Дифузно сончево зрачење

Тоа е дел од зрачењето што допира до нас од сонцето и тоа се рефлектира или апсорбира од облаците. Познато е под името дифузни бидејќи се протегаат во сите правци. Овој процес се одвива како резултат на рефлексии и апсорпции, не само од облаците, туку и од некои честички што лебдат во атмосферата. Овие честички се нарекуваат атмосферска прашина и се способни да дифузираат сончево зрачење. Исто така се нарекува дифузна бидејќи се отклонува од некои предмети како што се планини, дрвја, згради и самата земја, во зависност од неговата конституција.

Главната карактеристика на ова зрачење е тоа не фрла сенка врз непроqueирните предмети што се интерпонираат. Хоризонталните површини се оние места каде што има поголема количина на дифузно зрачење. Сосема спротивното се случува со вертикалните површини, бидејќи едвај има никаков контакт.

Рефлектирано сончево зрачење

Тоа е оној што ја рефлектира површината на земјата. Не сите зрачења што стигнуваат до нас од сонцето се апсорбираат од површината, но некои од нив се пренасочуваат. Оваа количина на зрачење што се отклонува од површината е позната како албедо. Терестријалното албедо значително се зголемува како резултат на влијанието на климатските промени и топењето на поларните мразови.

Површините што се хоризонтални не добиваат каков било вид на рефлектирано зрачење бидејќи не гледаат никаква копнена површина. Спротивното е случај со дифузно сончево зрачење. Во овој случај, вертикалните површини добиваат најголемо количество рефлектирано зрачење.

Глобално сончево зрачење

Може да се каже дека тоа е вкупното зрачење што постои на планетата. Тоа е збир од 3 зрачења именуван погоре. Да земеме пример за целосно сончев ден. Тука ќе имаме директно зрачење кое ќе биде супериорно во однос на дифузното зрачење. Сепак, во облачен ден нема да има директно зрачење, но целото инцидентно зрачење е дифузно.

Како влијае на животот и на планетата

соларни панели

Ако количината на сончево зрачење што ја прима нашата планета, животот не би можел да настане како што настанал. Енергетскиот биланс на Земјата е 0. Ова значи дека количината на сончево зрачење што ја прима планетата и дека таа повторно емитира во вселената е иста. Сепак, мора да се додадат некои нијанси. Во тој случај температурата на планетата би била -88 степени. Значи, потребно е нешто што може да го задржи ова зрачење и да ги направи нивоата на температурата удобни и погодни за живеење, за да може да го одржува животот.

Ефектот на стаклена градина е моторот што помага сончевото зрачење што паѓа на површината на земјата да остане во голема мера. Благодарение на ефектот на стаклена градина можеме да имаме услови за живеење на планетата. Кога сончевото зрачење ќе ја погоди површината, се враќа скоро половина назад во атмосферата за да го исфрли во вселената. Дел од ова зрачење назад од површината се апсорбира и се рефлектира од облаците и атмосферската прашина. Сепак, оваа количина на апсорбирано зрачење не е доволна за да може да се одржи стабилна температура.

Тука влегуваат стакленички гасови. Тоа е разновидност на гасови кои имаат можност да задржат дел од топлината што ја емитира површината на земјата, враќајќи го сончевото зрачење што го достигнало во атмосферата. Стакленички гасови се како што следува: водена пареа, јаглерод диоксид (СО2), азотни оксиди, сулфурни оксиди, метанитн. Со зголемувањето на стакленичките гасови предизвикани од човечки активности, сончевото зрачење станува сè поштетно бидејќи предизвикува влијанија врз животната средина, флората, фауната и луѓето.

Збирот на сите видови на сончево зрачење се оние што овозможуваат живот на планетата. Да се ​​надеваме дека проблемите со зголемувањето на стакленичките гасови можат да бидат ублажени и ситуацијата да не стане опасна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.