Видови ерупции

Видови ерупции

Постојат бројни видови вулкани во зависност од нивното потекло, морфологија и различни видови ерупции. Ерупциите зависат од големината и обликот на вулканот, како и од пропорцијата што постои помеѓу видовите гасови, течности и цврсти материи што се ослободуваат од внатрешноста. Секој вид ерупција има различни последици и за трансформацијата на околниот екосистем и за луѓето.

Во оваа статија ќе ви објасниме кои се различните видови ерупции, нивните главни карактеристики и нивните можни последици.

Колку е вулканска ерупција

Кога зборуваме за вулканска ерупција, се повикуваме на целиот материјал што излегува од врвот на вулканот. Вулканот се состои од магматската комора во која се акумулираат лавата и сите врели материјали. Овие материјали доаѓаат од мантијата на земјата и, пак, од јадрото на земјата. Во зависност од морфологијата на магматската комора, се акумулираат одредени материјали кои подоцна ќе ослободат еден или други гасови. Оваа комора се наоѓа длабоко во земјината кора.

Онаму каде се случува вулканската ерупција е преку престојот. Кратерот на вулкан е отвор на највисокиот дел и обично е во форма на инка. Материјалите и лавата што се чуваат во комората за магма се водат во кратерот преку каналот наречен оџак.

Така можеме да кажеме дека вулканската ерупција е протерување на сите овие материјали што се собрале во магматската комора со текот на времето. Постојат различни видови на ерупции во зависност од морфологијата на вулканот и насобраните материјали и гасови. Активноста на вулканите е тешко да се предвиди. Постојат бројни фактори кои се одредувачки фактори на вулканска ерупција. Нормално, сите вулкани имаат периоди на активност на неактивност.

Некои остануваат трајно со многу умерена активност, намалувајќи ги негативните влијанија и врз околните екосистеми и врз ризиците врз човекот. Оние вулкани кои се во мирување со векови и избувнуваат во поинтензивни вулкански ерупции, се оние што можат да донесат најмногу опасности за населението кое седело во селата околу вулканот.

Toе видиме кои се видовите ерупции засновани на гасови, течности и цврсти материи што ги испуштаат, како и формата и големината на вулканот.

Видови ерупции

Хавајски ерупции

видови хавајски вулкански ерупции

Овие ерупции имаат главна карактеристична течна магма со основен состав. Ова е затоа што главно лавата е составена од повисоко тло. Овие вулкани се типични за океанските острови како што е архипелагот Хаваи. Хавајските ерупции имаат многу течни ларви и едвај испуштаат гасови во атмосферата. Ова не ги прави ниту многу опасни, ниту експлозивни ерупции.

За да се види ерупција од типот Хаваи, вулканот мора да има облик на штит и мала падина. Стапката на искачување на магмата од магматската комора е нешто брза, а истекувањата се појавуваат наизменично.

Опасноста од овие вулкани лежи во фактот дека лавите, бидејќи се толку течни, се способни да поминат растојанија до дури километри. На патот по кој патува, тие се способни да создадат пожари и да ја уништат инфраструктурата низ која поминува.

Стромболијални ерупции

Овие ерупции имаат магма со ист состав како и претходниот. Со други зборови, нејзината природа е базалтска и има многу течен мраз. За разлика од претходната ерупција, магмата се крева побавно и се меша со други гасни меури кои се способни да се издигнат до 10 метри во висина. За разлика од ерупциите на Хаваите, овие ерупции имаат спорадични експлозии.

Иако не генерираат конвективни колони, пирокластите пукаат опишувајќи балистички траектории и на крајот се дистрибуираат низ околината околу неколку километри околу кратерот. Овие експлозии не се насилни, па затоа не се опасни. Тие се способни да генерираат конуси од лава.

Вулкански ерупции

Поминуваме на еден од видовите ерупции што веќе има средна експлозивност. Потеклото на оваа експлозија се случува кога ќе бидат откриени вулканските канали кои се попречени од мраз. Експлозиите се случуваат во интервали од неколку минути до часови. Тие се вообичаени во вулканите кои емитуваат магма кои се со средна композиција помеѓу кисели и основни.

Колоните не надминуваат 10 километри висина и се смета дека ерупциите се малку опасни.

Плинијански ерупции

планија ерупција

Тој е еден од најбогатите гасови видови ерупции. Овие гасови се раствораат со магмата и предизвикуваат нејзино распарчување во разни пирокласти. Пирокластите се составени од пемза и пепел. На целата оваа мешавина на производи се додава големата брзина на искачување низ оџакот и последователната експлозија. Ерупциите обично се многу стабилни и во обемот и во брзината. Магмите обично се со висок вискозитет и со силициумски состав.

Нивниот ризик е доста голем бидејќи еруптивните колони имаат форма на печурка и предизвикуваат да достигнат височини што достигнуваат до стратосферата. Тука е местото каде што се случуваат значителни дождови од пепел, кои влијаат на радиус од неколку илјади квадратни километри.

Ерупции на Сурцејан

Тие се најексплозивните во кои магмата комуницира со големи количини на морска вода. Експлозиите се директни и поради контактот што лавата го има со морската вода, се создаваат големи облаци водена пареа со бела боја измешана со црни облаци кои доаѓаат од базалтичките пирокласти.

Хидровулкански ерупции

Тие се оние видови на ерупции во кои има интервенција на вода. Лавата обично се меша со водата на фреатичниот слој и предизвикува пораст на магмата преку оџакот на вулканот. Експлозиите се ниски А и се произведуваат во карпата над магматскиот извор на топлина. Тие обично произведуваат дефлаграција и други текови на тиња.

Како што можете да видите, во зависност од видот на вулканот, големината и обликот има различни видови вулкански ерупции. Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.