видови на затемнувања

месечината што го покрива сонцето

Човечките суштества отсекогаш биле фасцинирани од затемнувањата. Тие се феномени кои се случуваат ретко, но се со голема убавина. Има различни видови на затемнувања, повеќе отколку што замислуваат луѓето, бидејќи тоа е сведено на затемнувањето на Сонцето и затемнувањето на Месечината. Сепак, постојат многу варијанти.

Во оваа статија ќе ви кажеме за главните видови на затемнување што постојат, нивните карактеристики и важност.

што е затемнување

шема на затемнување

Затемнувањето на Сонцето е астрономски феномен во кој светлината од блескаво тело, како што е сонцето, е целосно или делумно покриена со друг непроѕирен објект на патеката (наречен затемнување на Сонцето), чија сенка е фрлена на Земјата.

Во принцип, затемнувањето на Сонцето може да се случи помеѓу која било група ѕвезди се додека се случува гореспоменатата динамика и светлосната интерференција. Меѓутоа, бидејќи нема набљудувачи надвор од Земјата, генерално зборуваме за два вида затемнувања: затемнување на Месечината и затемнување на Сонцето, во зависност од тоа кое небесно тело е прикриено.

Затемнувањето на Сонцето ги фасцинирало и вознемирувало луѓето од памтивек, а нашите древни цивилизации виделе знаци на промена, катастрофа или повторно раѓање во затемнувањата, ако не и предзнаци тогаш. бидејќи повеќето религии го обожаваат сонцето во една или друга форма.

Сепак, овие феномени биле разбрани и предвидени од древните цивилизации обдарени со астрономско знаење, бидејќи тие го проучувале повторувањето на ѕвездените циклуси во различни календари. Некои од нив почнаа да ги користат за да разликуваат политички, религиозни или општествени епохи или епохи.

Зошто се случуваат затемнувања на Сонцето?

видови на затемнувања

За време на затемнувањето на Месечината, сенката што ја фрла Земјата ја прикрива Месечината. Логиката на затемнувањето на Сонцето е едноставна: меѓу нас и некој извор на светлина стои небесно тело, создавајќи сенка што понекогаш го блокира најголемиот дел од сјајот. Ова е слично на она што се случува кога одиме низ објект пред светлата на проекторот над главата: неговата сенка е исто така фрлена на позадината.

Меѓутоа, за да се случи затемнување на Сонцето, мора да се случи повеќе или помалку прецизно спојување на вселенските елементи помеѓу Месечината, Земјата и Сонцето, повторувајќи го секој одреден број орбити. Затоа се појавуваат доста често.

Дополнително, тие можат да се предвидат со помош на компјутери, на пример, затоа што го знаеме времето кое и е потребно на Земјата да го заобиколи сонцето и неговата оска, како и времето потребно за Месечината да ја заобиколи Земјата. За време на затемнувањето на Сонцето, Месечината е помеѓу Сонцето и Земјата.

Затемнувањето на Сонцето се случува кога Месечината е помеѓу Земјата и Сонцето. фрлајќи ја својата сенка врз дел од површината на Земјата, при што Денот на Земјата за момент се појавува во сенка.

видови на затемнувања

видови на затемнувања на Сонцето

Затемнувањето на Сонцето може да се случи само за време на млада месечина, и тоа може да се случи на три различни начини:

 • делумно затемнување. Месечината делумно ја блокира сончевата светлина или видливиот дел од нејзиниот обем, оставајќи го остатокот видливо.
 • целосно затемнување на Сонцето. Положбата на Месечината е правилна така што некаде на Земјата Сонцето е целосно затемнето и се создава неколкуминутна вештачка темнина.
 • Прстенест затемнување. Месечината се совпаѓа со Сонцето во својата позиција, но не го покрива целосно, оставајќи ја само короната изложена.

Затемнувањата на Сонцето се многу чести, но тие можат да се видат само од одредени точки на земјата, бидејќи Месечината е многу помала од Земјата. Тоа значи дека некој вид на затемнување на Сонцето може да се види на истата локација на секои 360 години.

затемнување на Месечината

За време на затемнувањето на Месечината, Земјата е помеѓу Сонцето и Месечината. За разлика од затемнувањето на Сонцето, затемнувањето на Месечината се случува кога Земјата е помеѓу Месечината и Сонцето, фрлајќи ја својата сенка на Месечината и малку ја затемнува, секогаш од точка на земјата.

Времетраењето на овие затемнувања е променливо, во зависност од положбата на Месечината во рамките на конусот на сенката што ја фрла Земјата, која е поделена на умбра (најтемниот дел) и пенумбра (најтемниот дел).

Има 2 до 5 затемнувања на Месечината годишно, кои исто така може да се поделат на три вида:

 • Делумно затемнување на Месечината. Месечината, која е само делумно потопена во Земјиниот конус од сенка, изгледа малку заматена или матна само во одредени делови од нејзиниот обем.
 • пенумбрално затемнување на Месечината. Тоа се случува кога Месечината минува низ конусот во сенка на Земјата, но само низ пенумбралниот регион, најмалку темниот регион. Оваа дифузна нијанса малку го замаглува погледот на Месечината или може да ја промени нејзината боја од бела во црвена или портокалова. Исто така, постојат случаи кога Месечината е само делумно во пенумбра, па може да се каже и дека е делумно полупомрачување.
 • целосно затемнување на Месечината. Тоа се случува кога Земјината сенка целосно ја затемнува Месечината, што се случува постепено, преминувајќи прво од пенумбрално затемнување во делумно затемнување, потоа целосно затемнување, потоа делумно, пенумбрално и конечно затемнување.

венерија затемнување

Иако обично не го сметаме за општо затемнување на Сонцето, вистината е дека другите ѕвезди можат да се попречат и да се поредат помеѓу Земјата и Сонцето. Ова се случува со таканаречените транзити на Венера, каде што нашата соседна планета е помеѓу Сонцето и Земјата. Сепак, големото растојание помеѓу Земјата и Венера во споредба со сегашната Месечина, во комбинација со релативно малата големина на планетата во споредба со нашата, го прави овој тип на затемнување ретко забележлив, покривајќи само мал дел од копненото сонце.

Исто така, затемнувањата од овој тип се многу ретки и се повторуваат во низа: 105,5 години, па уште 8 години, па уште 121,5 години, па уште 8 години, во циклус од 243 години. Последен пат тоа се случи во 2012 година, а следното се очекува да се случи во 2117 година.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за видовите на затемнувања и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.