Видови минерали

Карактеристики на минерали

Можно е во некоја прилика да сте проучувале минерали и нивните карактеристики. Има многу видови минерали и секој е извлечен на некој начин и има различни карактеристики. Човечкото суштество експлоатира минерали за различни намени. Минералот не е ништо повеќе од неорганска цврста материја што содржи природни материи и со специфична хемиска формула.

Во оваа статија ќе се фокусираме на различните видови минерали што постојат на Земјата и на она што тие го прават. Дали сакате да дознаете повеќе за тоа? Ова е твојот пост

Карактеристики кои дефинираат минерал

Цврстина на минерал

Првото нешто што треба да го разгледаме за минералот е дека тој е инертен, неоргански елемент, односно нема живот. За минерал да биде минерал, мора да се исполнат неколку услови. Првиот е дека не може да потекнува од ниту едно живо суштество или органски остатоци. Тоа се природни супстанции кои се генерираат на Земјата. Бидејќи е природно, мора да се извлече од природата и да не се создава вештачки.

Со прашањето за минерали има многу деловни активности. Постојат луѓе кои лажат минерали за други синтетички производи направени сами за да ги продаваат на штета на луѓе кои веруваат во мистичната моќ на минералите. Јасен пример е лабрадорит, кварц, итн.

Хемиската формула на минералот треба да биде фиксирана. Таа е составена од молекули и атоми распоредени на фиксен начин и не треба да се менуваат. Два минерали можат да бидат составени од исти атоми и молекули, но имаат различни пропорции. Пример за ова е цинабар. Овој минерал има хемиска формула HgS. Ова значи дека неговиот состав е составен од молекули на жива и сулфур. За да може кинобарот да биде вистински минерал, тој мора да биде извлечен од природата и да биде неоргански.

Како да разликувате еден минерал од друг

Видови минерали

Кога се сомневате, постојат карактеристики кои можат да ни помогнат да разликуваме некои видови минерали од други. Се сеќаваме дека секој минерал има својства што го прават уникатен и различен од останатите. Toе видиме кои се карактеристиките што ќе ни помогнат да разликуваме различни минерали.

 • Првиот е да се знае дали зборуваме или не Кристал. Постојат минерали кои се кристали сами по себе и имаат природно потекло. Очигледно не е кристал како оној што сме навикнале да го гледаме, но тие имаат полиедрална форма, лица, темиња и рабови. Треба да се спомене дека повеќето минерали се кристали поради нивната структура.
 • Навиката е форма што тие обично ја имаат. Во зависност од температурата и притисокот на кој се формирани, минералите имаат поинаква навика. Тоа е формата што ја имаат обично.
 • Бојата тоа е прилично лесна карактеристика за разликување. Секој рудар има различна боја што може да ни помогне да знаеме што е што. Постојат и безбојни и транспарентни.
 • Светлата Тоа е друга карактеристика што може да ни помогне да ги познаваме видовите минерали. Секој од нив има различен сјај. Ги има со метален, стаклест, мат или адамантин сјај.
 • Густината може да се види прилично лесно. Во зависност од големината и масата на секој минерал, лесно можете да ја знаете густината. Најгустите минерали се мали и тешки.

Својства на минерали

Својства на минерали

Минералите имаат својства што служат за нивно класифицирање и генерирање на различни нив. Една од неговите главни својства и според која тие се класифицираат е тврдоста. Од најтешкото до најмекото се класифицираат според скалата Мохс.

Друг имот е кревкоста. Тоа е, колку е лесно или тешко е да се пробие при еден удар. Цврстината не треба да се меша со кршливост. На пример, дијамантот е најтешкиот минерал бидејќи не може да се гребе освен ако не е со друг дијамант. Сепак, исклучително е лесно да се скрши кога ќе се погоди, бидејќи е многу кревко.

Кога минерал ќе се скрши, може неправилно да се скрши или да се ексфолира редовно. Кога ќе се случи второто, тоа значи дека тие имаат еднакви парчиња. Да се ​​анализира минерал целосно мора да се земат предвид сите негови карактеристики и својства.

Скалата Мох е како што следува, од најголема цврстина до најмала:

 • 10. Дијамант
 • 9. Корунд
 • 8. Топаз
 • 7. Кварц
 • 6. Ортокласи
 • 5. Апатит
 • 4. Флуорит
 • 3. Калцит
 • 2 гипс
 • 1. Талк

За да се олесни разбирањето, мора да се каже дека цврстината се состои од можност за гребење. Во овој случај, талкот може да го гребе секој, но не може да гребе никого. Кварц може да го гребе остатокот од списокот од 6 надолу, но може да го гребе само топаз, корунд и дијамант. Дијамантот, бидејќи е најтежок, никој не може да го гребе и секого може да го гребе.

Видови минерали

Формирање минерали

Начинот на кој минералите се појавуваат во природата им помага да идентификуваат две големи групи. Од една страна, тие се минерали кои формираат карпи и, од друга страна, минерали од руди.

Пример за првиот вид минерал е гранитот. Гранит е карпа составена од три вида минерали: кварц, фелдспари и мика (види Видови карпи) Од вториот тип имаме железни руди. Тоа е руда затоа што се добива директно од железо. Ironелезната руда има висока содржина на природно и чисто железо, така што може да се извлече директно. Мора да се каже дека рудите имаат тенденција да имаат нечистотии.

Меѓу минералите кои формираат карпи, имаме:

 • Овие се група минерали кои формираат карпи со поголемо изобилство. Ние наоѓаме биотит, оливин, кварц и ортоза.
 • Без силикати. Овие минерали немаат силикон и се гипс, халит и калцит.

Минерали кои формираат карпи

Од друга страна, имаме рудни минерали од кои се извлекува директно преку елементот. Големата акумулација на еден вид минерална руда се нарекува наоѓалиште. За да се добие металот од руда, нечистотиите се одделуваат со кршење, а потоа се топи назад на високи температури. Така се формираат познатите инготи.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да разберете повеќе за видовите минерали.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.