Видови кварц

видови кварц

Кварцот е најобилниот минерал во земјината кора, се карактеризира со разновидност на видови, форми и бои, што го прави исклучително привлечен и вреден. Поради својата голема разновидност и разновидност, има широк спектар на апликации. Постојат различни видови кварц и тие имаат различна употреба во зависност од бојата и составот што ги имаат.

Затоа, ќе го посветиме овој напис за да ви каже кои се различните видови кварц што постојат во светот и кои се нивните главни карактеристики.

Од што се состои?

формирање на кристали

Кварцот се состои од еден дел силика гел и два дела кислород. Поради нивниот состав, тие се исклучително отпорни и имаат својства што го прават овој минерал совршен елемент за уреди како што се часовници или уреди за пренос на радиофреквенција. Исто така, се верува дека овие камења имаат лековити, заштитни и контролирачки способности. Античките цивилизации како Египќаните, Ацтеките и Римјаните го користеле во накит и амајлии бидејќи веруваа дека има моќ да го излечи телото и умот и да се спротивстави на негативната енергија.

Кварцот се појавува скоро насекаде во светот и доаѓа во различни бои. Тие се движат од транспарентни до целосно непроqueирни, и секој се смета дека има различно значење.

Според неговиот состав, постојат различни видови кварц, иако најпознати се аметистот, цитринот и млечниот кварц, кои се сметаат за гемологија. Што повеќе, Постојат некои сорти на кварц кои се сметаат за скапоцени камења и покрај нивната релативно ниска вредност. Општо земено, овие се класифицирани според нивните сорти на кристалити, односно нивната боја. Некои од најчестите се:

 • Млечно -бел кварц, проluирен или речиси непроqueирен.
 • Пушено стакло, про transparentирни и сиви тонови.
 • Цитрински кварц, од жолта до светло портокалова боја.
 • Аметист, повеќе или помалку длабоко виолетова.
 • Розов кварц, поради присуството на алуминиум.

Карактеристики на видови кварц

видови кварц по бои

Меѓу најчестите карактеристики меѓу сите видови кварц што постојат, го имаме следново:

 • Кварцното стакло припаѓа на класата на силикати, особено тектосиликати.
 • Неговиот чист хемиски состав одговара на силициум диоксид (SiO2), кој е еден дел од силикон и два дела кислород.
 • Се карактеризира со висока цврстина на Мохс од 7.
 • Неговата густина или специфична тежина е многу слична со просечната вредност на земјината кора, која се движи помеѓу 2,6 и 2,7 грама на кубен сантиметар.
 • Има главен кристален систем што одговара на шестоаголниот кристален систем.
 • Неговиот сјај е многу сличен со стаклените кристали.
 • Неговата дијафана или транспарентност е проcentирна или транспарентна, така што светлината лесно може да помине низ стаклото.
 • Конечно, неговата боја на пруги е безбојна или непостоечка.

Видови кварц

природни кристали

Сортите на кварц се однесуваат на сите видови кварц, единствената разлика е во тоа што нечистотиите во хемискиот состав на кристалот се различни, но оригиналниот хемиски состав на кварцот (SiO2) с still уште останува. Разновидноста на овој хемиски состав му дава на кварцот разновидни бои.

Кристален кварц

Кристалниот кварц е сите видови кварц, тие се појавуваат како добро структурирани кристали и видливи честички, односно овде можете јасно да ја видите формата на кварцот и сите негови карактеристики.

Најчести примери на оваа група се кварцните кристали (карпести кристали), минерални честички пронајдени во гранит и песочник, и кварц пронајден во вените.

Криптокристална или микрокристална

Оваа група е формирана од кварцни минерали, кои се составени од микроскопски кварцни кристали, односно овие кристали не се видливи со голо око, но заедно формираат еден вид на микрокристален кварц. Оваа група често се нарекува халцедонија.

Потекло и формирање на карпи

Кварцот е најобилниот минерал во земјината кора, поради што е широко користен во системот за класификација на огнени карпи, седиментни карпи и метаморфни карпи. Неговото потекло, генеза и формирање зависат во голема мера од геолошката средина поврзана со него. Се откри дека кварцот што формира карпи се меша со голем број минерали во различни видови карпи, што го прави дел од нивниот минерален хемиски состав и текстура на карпите.

Во магливите карпи, кварцот кристализира длабоко во магмата и е дел од гранит, диорит, гранодиорит, итн. Кварцните кристалитни сорти можат да се искристализираат од ненадејно ладење на лава и пирокластични материјали, на пример, кварцот е дел од риолит, пемза или дацит. Конечно, во las rocas sedimentarias los granos de cuarzo van треба да дојде од дигрегација, метеоризација, ерозија пренесена таму сакаше otro tipo de rocas hasta што одговара на седиментарија на nueva roca.

Хидротермален кварц

Хидротермален кварц е еден вид кристализиран кварц од силициум диоксид во хидротермални течности, и генерално е поврзано со одредени видови минерални наслаги или хидротермални вени или минерални наслаги во форма на вени. Многу од овие кварцни вени често се интересни во геолошките истражувања на минерали, бидејќи можат да содржат интересни метали како злато, сребро и цинк.

Хидротермален кварц е комбинација на магма која содржи вода и кристали кои формираат лава. Овој процес потекнува од многу висока температура и притисок под површината на земјата, а водата може да раствори различни минерали. Како што температурата на магмата се намалува, преостанатата течност е кварц и вода, овој раствор тече низ пукнатините во околната карпа, каде што се лади и почнува брзо да се зацврстува.

Овој процес може да формира прекрасни кварцни кристали, како и кристали од гранат, калцит, сфалерит, турмалин, галена, пирит, па дури и сребро и злато. Еден од најочигледните примери од овој тип е аметист, кој е виолетов микрокристален кварц. Бојата може да биде повеќе или помалку интензивна, во зависност од количината на железо (Fe + 3) што ја содржи. Се формира во споеви на раствор богат со железен оксид, на температури под 300 ° C, тие ќе покажат карактеристична виолетова боја.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за видовите кварц и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.