Видови дожд

типови и карактеристики на дожд

Постојат различни видови дожд, бидејќи секоја има различни карактеристики и потекло. Знаеме дека облаците се формираат од голема количина готска вода и мали ледени кристали кои доаѓаат од промената на состојбата на водената пареа на водата што живеела и е цврста од воздушната маса. Кога облакот е наполнет со капки вода и услови на животната средина се погодни, почнува да врне. Може да се набудуваат различни видови дождови и нивните карактеристики се различни.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за различните видови дожд и нивните карактеристики.

Како се формира дожд

формирање облак

Првото нешто е да се знае како се генерираат дождовите. Знаеме дека кога воздухот на површините се загрева и се крева во надморска височина. Додека бевте во тропосферата, воздухот ја намалува својата температура со зголемувањето на висината. Колку повисоко одиме, толку е постудено. Така, кога воздушната маса се крева, наидува на постуден воздух и станува заситен со влага. Кога воздухот се кондензира, се формираат капки вода или ледени кристали, во зависност од температурата на околниот воздух.

Овие капки вода се формираат и ги спојуваат честичките со дијаметар помал од два микрони кои се нарекуваат хигроскопски јадра на кондензација. Како приврзаност кон овие броеви на кондензација, воздушната маса не престанува да се крева и се формира облак познат како вертикален развој. Овие типови облаци обично се формираат од атмосферска нестабилност. Кога достигне значителна дебелина и вертикален развој, тешко дека дозволува сончевото зрачење да помине низ.

За да може пареата што постои во воздушна маса да достигне сатурација, таа мора да се кондензира во капки вода и да се исполнат неколку услови. Првиот е дека воздушната маса е во можност да се олади доволно за да се формира облак. Вториот услов е дека мора да има доволно јадра на кондензација во воздухот на кој можат да се формираат капките вода. Откако облакот ќе се формира, постојат услови што создаваат различни видови дожд. Две сили дејствуваат на секоја капка вода: тоа поради влечењето што го прави нагорна воздушна струја врз неа и од тежината на самата капка заедно со дејството на гравитацијата.

Кога капките вода се доволно големи за да се надмине силата на влечење, тие паѓаат на земја. Колку подолго поминуваат капките вода во облакот, тие стануваат поголеми. Покрај тоа, во зависност од времето што капките го поминуваат на искачување и спуштање во облакот и колкава е вкупната количина на вода што ја има самиот облак.

Видови дожд

видови дожд

Откако ќе дознаеме од каде потекнува дождот, ќе видиме кои се различните видови дождови. Овие типови се јавуваат во зависност од обликот и големината на капките вода што преципитираат според условите на животната средина. Може да најдеме врнежи од дожд, тушеви, град, снег, лапавица, дожд и сл. Ајде да анализираме кои се главните.

  • Ситен дожд: Тоа е еден вид дожд што треба да се грижи за капките вода се прилично мали и можат да бидат во униформа. Тие немаат тенденција да ја навлажнуваат почвата премногу, иако тоа зависи од други фактори како што се брзината на ветерот и релативната влажност. Ако има помала брзина на ветерот, тие можат да ја навлажнат земјата малку повеќе.
  • Тушеви: Тие се оние кои содржат поголеми капки и имаат тенденција да даваат насилно. Главната карактеристика на тушевите е дека тие паѓаат интензивно, но за многу кратко време. Оние области каде што има места со помал атмосферски притисок, обично се создава центар на низок притисок, формирајќи бури. Ова е идеално место за формирање на тушеви. Тие исто така се поврзани со типот на облак познат како Кумулонимбус, кој се создава со премногу голема брзина, поради што капките вода добиваат голема големина.
  • Град и снегулки: Знаеме дека различни видови дожд исто така можат да бидат солидни. За да се случи ова, во облаците мора да има кристали од мраз формирани на многу ниски температури. Овие температури се околу -40 степени. Ледените кристали можат да растат на сметка на многу ниски температури капки вода што се смрзнуваат на нив. Така започнува формирањето на град. Тие исто така можат да се поврзат со други кристали и да формираат снегулки. Кога ќе ја достигне вистинската големина, гравитацијата пред остатокот од работата. Доколку условите во животната средина се соодветни, врнежите ќе излезат во цврста форма.

Понекогаш може да се случи организираните снегулки да наидат на слој од топол воздух при падот и да се стопат пред да стигнат до земјата.

Видови дожд во зависност од облаците

конвекциски дожд

Знаеме дека во зависност од типот на облак и од условите на животната средина ќе има различни видови дожд. Во овој случај, најчестите дождови Тие се оние од фронтален, орографски и конвективен или бурен тип. Фронталниот дожд е оној во кој облаците се поврзани со топли и студени фронтови. Кога има крст помеѓу топол фронт и ладен фронт, се формираат облаци и остануваат врнежи од фронтален тип.

Знаеме дека студениот фронт се формира кога маса на ладен воздух турка и поместува маса на повисока температура нагоре. За време на издигнувањето на потоплиот воздух, тој се лади кога ќе достигне поголема надморска височина и доведува до формирање на облачност. Во случај на топол фронт, тоа е потопла воздушна маса што се лизга над друга со пониска температура.

Кога се формира ладен фронт, типот на облак што се формира е a Кумулонимбус или Алтокумулус. Тие имаат тенденција да имаат поголем вертикален развој и обилните врнежи од дожд предизвикуваат поголеми количини на вода. Големината на багажникот е многу поголема од оние што се формираат на топли фронтови. Од друга страна, облаците што се формираат однапред и се топли имаат повеќе раслоен облик. Тие обично се од типот Нимбоестратус, Естратус, Стратокумулус. Топлите фронтови генерираат благи видови дожд, како што се дождовница.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за различните видови дожд и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.