Видови галаксии

видови галаксии

Универзумот што го знаеме има големи димензии и не постои само галаксијата во која живееме. Постојат бројни галаксии и не се сите исти. Постојат галаксии со различни форми и големини, од гиганти до џуџиња. Едвин Хабл направил класификација на галаксиите во 1936 година за да може да оддели кои се различни видови галаксии според нивните форми и нивниот визуелен изглед. Целата оваа класификација е проширена со текот на времето, но денес таа е сè уште во сила.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се различните видови галаксии кои постојат и кои се нивните главни карактеристики.

Класификација на различните видови галаксии

галаксија класификација

Галаксиите се класифицираат во различни видови. Можеме да ги видиме главните видови на галаксии како елипсовидна, леќа, спирала и неправилна. Бидејќи Едвин Хабл сметаше дека има еволуција и развој во галаксиите од елиптични леќички на крилјата и од нив до спирали, тој го направи тоа што е познато како низа Хабл. Бидејќи неправилните галаксии не се вклопуваат со останатите, тие не влегуваат во никаков вид низа.

Знаеме дека галаксијата е ентитет или композитен објект составен од голем број starsвезди и меѓуerstвездени материи што се држат заедно едни со други со сопствено дејство на гравитација. Со тоа што имаат свое дејство на гравитација врз компонентите што ја сочинуваат галаксијата, тие остануваат изолирани од вселената. Постојат околу 100.000 милијарди галаксии во познатиот универзум. Сепак, сигурно овој број се зголемува со текот на времето благодарение на напредокот на технологијата. Целиот овој број на галаксии се групирани во групи вообичаено.

Ние знаеме дека млечен пат е наш дом и уште 200 милијарди starsвезди и тоа е она што и го дава името на галаксијата.

Видови галаксии

везди

Toе ги класифицираме различните видови галаксии што постојат и ќе ги именуваме нивните главни карактеристики.

Елиптични галаксии

Тој е во форма на елипса и може да има поголема или помала ексцентричност. Тие обично се галаксии кои Тие се именувани со буквата Е проследена со број што оди помеѓу 0 и 7. Бројот е претставен за да може да се посочи ексцентричноста на црниот дроб на галаксијата. Овие типови галаксии се поделени во 8 различни типа именувани од Е0 до Е7. Може да се каже дека првиот е практично сферичен и нема ексцентричност, додека вториот има висока ексцентричност и повеќе издолжен изглед.

Елиптичните галаксии имаат многу малку гас и прашина и практично немаат меѓуerstвездена материја. Со малку млади starsвезди, повеќето од овие starsвезди се стари. Скоро повеќето од нив се вртат околу јадрото на неуреден и случаен начин. Можеме да најдеме голема разновидност на големини од гигант до џуџе. Најголемите галаксии се елипсовидни од кога се отвораат галаксиите, тие се спојуваат и формираат огромни елипсовидни галаксии.

Лентикуларни галаксии

видови галаксии и класификација

Само еден вид галаксии кои се класифицирани помеѓу елиптични и спирали. Во нив доминира скоро сферичното јадро составено од стари starsвезди, како што е случајот со елиптиците. Тие исто така имаат диск со starsвезди и гас околу нив исто како спиралите. Но, нема спирални краци. Нема многу повеќе меѓуerstвездени и тешко дека има некоја нова формација на starвезди.

Лентикуларните галаксии можат да имаат повеќе или помалку сферично јадро или една / или централна лента со везди. Кога имаме еден вид на забранета леќеста галаксија таа се нарекува SO и кога тие се забранети леќести галаксии се нарекуваат SOB.

Спирални галаксии

Овие типови на галаксии се формираат од туш стари starsвезди. Ова јадро има ротирачки диск од starsвезди и многу меѓуelвезден материјал што кружи околу ова јадро на старите starsвезди. За ротирачкиот диск на starsвездите се знае дека е составен од спирални краци кои се протегаат од централното јадро. Во овие раце имаме и двете млади starsвезди, подиректни везди од главната низа. Овие краци се она што го прави овој вид галаксија наречена спирала.

Спиралните краци имаат континуирана формација на starвезди. Ако го анализираме дискот, можеме да откриеме дека има ореол со топчести јата и расфрлани starsвезди од различен тип. Меѓу нив наоѓаме стари starsвезди. Овој тип на галаксија е означен со буква S проследена со друга мала буква што може да биде a, b, c или d. Ова варира во зависност од големината и изгледот на јадрото и рацете. Ако земеме галаксија Sa, ќе видиме дека имаат големо големо јадро во однос на краците. Овие краци ќе го најдат јадрото поцврсто бидејќи се исто така помали.

Од друга страна, ги имаме галаксиите на СД кои имаат помало јадро, но со големи краци кои се повеќе распрснати. Во многу видови спирални галаксии можеме да видиме права лента од двете страни на јадрото од кое се појавуваат спиралните краци. Овој вид галаксија, како и претходната, е познат како забранети спирални галаксии. Тие обично не кажуваат ништо со СБ и буквата исто како и претходната. Оваа комбинација на букви го има истото значење како и неподвижните спирали.

Неправилни галаксии

Како што споменавме претходно, неправилните галаксии немаат дефинирана структура или симетрија. Затоа, покомплицирано е да се воведе во кој било вид на галаксинска низа. Тие немаат елиптична форма и ниту треба да го истегнуваат моето вклопување во низата Хабл. Тие се помали галаксии со големи количини на меѓуerstвезден гас и прашина.

Нивната номенклатура е назначена со Irr и тие се класифицирани во два вида. Ир I или Магелански тип и Ир II. Првите најчесто се наоѓаат и се составени од стари starsвезди со многу мала осветленост. Овие галаксии немаат јадро. Вторите се поактивни и се составени од млади starsвезди. Тие обично се формираат од интеракцијата помеѓу силата на гравитацијата на најблиските галаксии. Исто така може да се случи тие да потекнуваат од судир на две галаксии.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за видовите галаксии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.