Видови на време

видови временски услови

Како што знаеме, досега најдовме само живот на нашата планета и тоа се должи на областа во која се наоѓа во однос на Сонцето. Се наоѓаме во она што научниците го нарекуваат „зона за живеење“. Благодарение на ова на атмосферата ya озонската обвивка Можеме да живееме. Земјата има развиено разни видови временски услови во зависност од опсегот на температури во кои се движиме. За разлика од температурите што ги наоѓаме во остатокот од Сончевиот систем, нашата планета се движи во многу низок температурен опсег.

Во оваа статија можеме да научиме за различните видови клима што постојат на нашата планета и какви карактеристики има секоја од нив. Дали сакате да дознаете повеќе за тоа?

Какво е времето?

клима и метеорологија

Нормално е да се меша метеорологијата со климатологијата. Разликувањето на овие концепти мора да биде јасно разбрано за да биде добро разбрано. Кога ќе го погледнеме човекот за временска прогноза и тој ќе ни каже дека за два дена ќе врне и дека ќе има налети на ветерот од 50 км на час, тој се осврнува на метеорологијата. Во овој случај, ние го анализираме атмосферски услови што ќе се појават во одредено време и место. Ова е дел од метеоролошката прогноза во која, благодарение на низата од метеоролошки инструменти, можете да знаете со висок степен на сигурност што ќе се случи.

Од друга страна го имаме времето. Климата може да се дефинира како збир на состојби на променливи што останува постојан со текот на времето. Сигурно со оваа фраза нема да откриете ништо. Betterе го објасниме подобро во длабочина. Метеоролошките варијабли се температура, нивото на врнежи од дожд (или дожд или гнев), режими на бура, ветер, атмосферски притисокитн. Па, множеството од сите овие променливи има вредности во текот на една календарска година. Тие се познати како контролори на климата.

Сите вредности на метеоролошките променливи се евидентираат и можат да се анализираат бидејќи тие се секогаш околу истиот праг и се анализираат во климаграм. На пример, во Андалузија не се забележани температури под -30 степени. Ова е затоа што овие вредности на температурата не одговараат на медитеранската клима. Откако ќе се соберат сите податоци, климите се зонираат според овие вредности.

Северниот пол се карактеризира со студени температури, силни ветрови, врнежи во форма на снег итн. Овие карактеристики ги прават повикани поларна клима.

Видови клима според она што постои на Земјата

Климите на Земјата не само што можат да се класифицираат според метеоролошките варијабли споменати погоре, туку и да интервенираат и други фактори како на пр. Тие се надморска височина и ширина или растојание на некое место во однос на морето. Во следната класификација ќе видиме отприлика типови клими што постојат и карактеристиките на секоја од нив. Покрај тоа, од секој одличен вид клима има многу подетални подвидови кои служат за помали области.

Топла клима

топла клима

Овие клими се карактеризираат со високи температури. Просечните годишни температури се околу 20 степени и едвај има многу големи разлики помеѓу сезоните. Тие се места каде што превите и шумите изобилува со многу висок влажност на воздухот и, во многу случаи, обилни врнежи од дожд. Откриваме дека се подвидовите:

 • Екваторијална клима. Како што покажува неговото име, тоа е клима што се протега над екваторот. Врнежите од дожд се генерално обилни во текот на целата година, има висока влажност и се секогаш топли. Ги има во областа Амазон, централна Африка, Инсулиндија, Мадагаскар и полуостровот Јукатан.
 • Тропска клима. Слична е на претходната клима, само што се протега во линијата на тропските предели на Рак и Јарец. Единствената разлика е во тоа што тука врнежите се обилни само во летните месеци. Може да се најде на Карибите, Венецуела, Колумбија, Еквадор, Перу, некои делови на Јужна Америка, Југоисточна Азија, дел од Австралија, Полинезија и Боливија.
 • Сушна суптропска клима. Овој вид клима има широк спектар на температури и врнежите се разликуваат во текот на годината. Може да се види во југозападна Северна Америка, југозападна Африка, делови од Јужна Америка, централна Австралија и на Блискиот исток.
 • Пустина и полупустина. Оваа клима се карактеризира со тоа што има високи температури во текот на целата година со многу изразени температурни опсези помеѓу денот и ноќта. Тешко дека има влажност, вегетацијата и фауната се малку, а врнежите се исто така малку. Ги има во централна Азија, Монголија, западна централна Северна Америка и централна Африка.

Умерена клима

Континентално време

Тие се карактеризираат со просечни температури околу 15 степени. Во овие клими можеме да ги видиме сезоните во годината добро диференцирани. Ние наоѓаме места распределени помеѓу средните ширини од 30 до 70 степени од паралелите. Ги имаме следниве подвидови.

 • Медитеранска клима. Меѓу неговите главни карактеристики наоѓаме прилично суви и сончеви лета, додека зимите се дождливи. Можеме да го најдеме во Медитеранот, Калифорнија, јужна Јужна Африка, југозападна Австралија.
 • Кинеска клима. Овој вид клима има тропски циклони, а зимите се многу студени.
 • Океанска клима. Тој е оној што се наоѓа во сите крајбрежни области. Во принцип, секогаш има многу облачност и дожд, иако нема ниту зима, ниту лета со екстремни температури. Тоа е на бреговите на Пацификот, Нов Зеланд и некои делови на Чиле и Аргентина.
 • Континентално време. Тоа е внатрешна клима. Тие се наоѓаат во области кои немаат крајбрежје. Затоа, тие се загреваат и ладат порано, бидејќи нема море што дејствува како термички регулатор. Овој вид клима се среќава главно во централна Европа и Кина, САД, Алјаска и Канада.

Студена клима

поларна клима

Во овие клими, температурите обично не надминуваат 10 степени Целзиусови и има обилни врнежи во форма на снег и мраз.

 • Поларна клима. Тоа е климата на половите. Се карактеризира со многу ниски температури во текот на целата година и отсуство на вегетација бидејќи земјата трајно е замрзната.
 • Клима на високи планини. Го има во сите високо планински области и се карактеризира со обилни врнежи од дожд и температури кои се намалуваат со висината.

Се надевам дека со овие информации ќе можете подобро да ги познавате видовите на временски услови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Флор Гонзалес dijo

  Многу добро и многу специфицирано !! Многу ми помогна! Ви благодарам!

 2.   Бела вк dijo

  Ви благодарам, ми помогна за мојата задача во просториите на училницата -w-