Вештачки езерца за симулирање на влијанијата од климатските промени

вештачки езерца

Постојат бројни истражувачки процеси за ублажување на ефектите од климатските промени на планетата. Една од нив (за која ќе зборуваме денес) е мрежа од двесте вештачки езерца кои служат за подобро разбирање како работат екосистемите ширум светот и да се види како тие реагираат на ефектите од климатските промени.

Дали сакате да знаете како работи ова истражување и какви резултати се добиваат?

Вештачки езерца

езерца што симулираат климатски промени

Вештачките езерца се расфрлани низ Пиринејскиот полуостров и имаат различни добро диференцирани клими за да ги знаат сите одговори на ефектите од климатските промени.

Експериментот е наречен Ибериски езерца и се состои од шест објекти лоцирани на различни места во Шпанија и Португалија. На секое место Инсталирани се 32 езерца или вештачки езерца, одделени со оддалеченост од околу 4 метри.

Со езерцата можете да ги рекреирате ситуациите на притисок, температура, ветрови, итн. Симулирање на природни системи. На овој начин, може да се развијат модели за да се разбере одговорот на природните заедници, и во сегашноста и во иднина, на промените во животната средина предизвикани од климатските промени.

Секој природен екосистем има екосистемски услуги. Овие услуги се користат за апсорбирање на СО2, обезбедување дрво или други природни ресурси. Климатските промени ги напаѓаат квантитетот и квалитетот на овие услуги на екосистемот, предизвикувајќи штета на корените на екосистемите. На пример, намалување на водата достапна за растенијата, зголемување на температурите, уништување на водните екосистеми или топење на поларните полици.

Научен предизвик

симулација на влијанијата врз климатските промени

Овие објекти имаат средна лабораторија помеѓу аквариум и експеримент во природни услови. Затоа, тие даваат вредни и релевантни информации за функционирањето на сите трофични мрежи на екосистемите и ја одредуваат критичната точка на секој од нив.

Овие езерца се голем научен предизвик, бидејќи е комплексно да се најде модел што е способен да ја проучува структурата, составот и динамиката на екосистемите на глобализиран начин. Колку повеќе информации има некој за тоа, полесно ќе може да се моделира предвидување на иднината, нешто што до сега беше потешко заради прегледот на екосистемите.

Повеќе не станува збор за иновации во вклучувањето на податоците претходно собрани во компјутерски програми, туку за развој на комплетен експериментален проект во кој се размислува за собирање на основни информации.

Експериментални езерца на полуостровот

Пирински езерца

Вештачките езерца, малите монтажни мочуришта, се наоѓаат во шест области на Пиринејскиот полуостров со различна климатска средина: две полусуви (Толедо и Мурсија), две алпски (Мадрид и aака), еден Медитеран (Авора, Португалија) и еден умерен (Опорто, Португалија).

Секој од нив има 1.000 литри вода и 100 килограми талог и од областа каде што се спроведува експериментот.

За да се знае одговорот на екосистемите на климатските промени, ефектите на истите во секоја езерце се симулираат со манипулирање со факторите на животната средина, како што се температурата, нивото на водата итн. Ова ќе овозможи во иднина да ги карактеризираат влијанијата врз мрежите на храна.

Постојат реперкусии на ниво на бактерии и вируси, правејќи го предвидувањето на иднината покомплексно. Овие реперкусии можат да имаат негативни последици врз јаглеродниот циклус и да влијаат на поголема динамика што ги контролира глобалните промени.

„Ибериски езерца“, дело на бавна траекторија, ќе развие експерименти во различни климатски сценарија: во една третина од езерцата тропизацијата на животната средина ќе се симулира со зголемување на водата и температурата, во друга третина дезертификацијата ќе се симулира со зголемување на температурата на водата и во последната третина, таа останува неизвалкана, управувана само од сегашните климатски услови.

Сите овие симулирани сценарија се можни последици од климатските промени врз животната средина.

Како што можете да видите, постојат многу експерименти и истражувања кои се посветени на познавање на влијанијата на климатските промени врз нашите екосистеми, бидејќи тоа е нешто од витално значење за опстанокот на милиони видови ширум светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.