ВИДЕО: Пермафрост тече како лава преку тибетското плато

Планина Тибет

Како би реагирале ако одеднаш земјата што ја шетавте цел живот одеднаш почна да се топи? Сигурно не многу добро, нели? Па, прашајте група тибетски земјоделци: еден ден, повеќе не, вечниот мраз започна да тече како да е лава.

Она што се случи беше толку изненадувачко што тие не се двоумеа да го снимат со видеоснимка. Видео за кое не треба многу време да стане вирално. Во веб метеорологијата, се разбира, не сакаме да ја пропуштите.

На 7 септември, во кинеската автономна префектура Кингхај, група луѓе беа сведоци на настан што, иако е потполно природен, не престанува да ги изненадува сите што го гледаат: мразот започна да се спушта како да е исфрлена лавата од вулкан. Зафатени беа неколку семејства и фарма; На вториот немаше друг избор освен да биде префрлен поради ризик да остане таму каде што беше.

Но, зошто се случи тоа? Со процес познат како солифлукција Карактеризиран од масовно и бавно поместување на формациите на почвата на мразот како резултат на пластичноста и флуидноста стекната од оние кога апсорбираат големи количини на вода. Се јавува особено на места кои имаат периглацијална клима, која се појавува во области каде што температурите достигнуваат вредности под 0ºС и каде што максималните температури остануваат под 10ºС за период од два до четири месеци годишно.

На овие места, наизменичноста на мразот и одмрзнувањето предизвикува таложење на глината во форма на многу тенки слоеви. Следствено, оригиналните карактеристики на теренот обично се многу изменети.

Дали сакате да го видите видеото? Тука го имате:

Изненадувачки, нели? Не е ни чудо што видеото има насекаде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.