Морето ветре

Морско ветре во пролет

Сигурно некогаш сте забележале морски ветре на вашата кожа и сте се запрашале како се формира и зошто е тоа. И Земјата и водата постојано се затоплуваат и ладат со оглед на разликите во температурите што се јавуваат помеѓу денот и ноќта. Кога воздухот на површината се загрева дури и повеќе од нормалното во текот на денот, се формираат нагорни воздушни струи, формирајќи морски ветер.

Дали сакате да дознаете повеќе за морето ветре?

Како се формира?

Формирање на морски ветре

Морскиот ветер е познат како виразон. Поради разликите во температурата помеѓу денот и ноќта, површината се загрева и лади циклично. Ова ја предизвикува површината на Земјата, кога ќе се загрее повеќе од нормалното и тоа го прави пред површината на морето, Генерирајте топли, растечки воздушни струи.

Кога топол воздух се крева, бидејќи е потопол од морската површина, остава јаз со мал притисок. Воздухот се крева сè повисоко како што се загрева, а постудениот воздух близу до површината на морето остава место со висок притисок, што го прави сакаат да го окупираат просторот што го остави воздухот што се крена. Затоа, воздушната маса со најголем притисок над океанот има тенденција да се движи над зоната на понизок притисок лоцирана во близина на копното.

Ова предизвикува воздухот од површината на морето да влезе во крајбрежјето и да биде поладен, тој е обично попријатен во лето, но постуден во зима.

Кога се формирани?

Морско ветре

Во секое време се формираат морски ветрови. Потребно е само сонцето да ја загрева површината на температура повисока од воздухот околу морската површина. Деновите со помалку ветер воопшто, може да има повеќе морски ветре, бидејќи површината на земјата се загрева повеќе.

Најпријатните ветрови што се чувствуваат се формираат во пролет и лето благодарение на фактот дека сонцето повеќе ја загрева површината на земјата, а водата е уште ладна од зимата. Додека не се зголемат температурите на морето поради ефектот на аклиматизација, морските ветрови ќе бидат поконтинуирани.

Силата на ветерот генерирана од морскиот ветер зависи од температурниот контраст. Колку е поголема разликата помеѓу температурата на двете површини, колку е поголема брзината на ветерот, бидејќи има повеќе воздух што сака да го замени јазот со низок притисок оставен од зголемувањето на потоплиот воздух.

Карактеристики на морскиот ветре

ветер од море

Морскиот ветер има тенденција да дува нормално кон крајбрежјето и може да достигне 20 милји надвор на море. Бидејќи е потребен силен температурен контраст помеѓу копнените и морските површини, максималната јачина на морскиот ветер се постигнува после пладне, кога сонцето се загрева најсилно. Брзината на ветерот зависи и од орографијата на теренот. Иако се генерално слаби и пријатни ветрови, ако орографијата е поостра, ветерот може да достигне до 25 јазли.

Понекогаш, конвекцијата што се јавува над температурата на земјата и силната влажност што ја носи околниот воздух од морето, формираат облаци вертикално во развој (наречени кумулонимбус) што можат да доведат до ситуации на атмосферска нестабилност и да создадат силни електрични бури со големи врнежи од дожд за кратко време. Ова е потеклото на некои добро познати летни бури: оние што за само 20 минути оставаат зад себе воден извор што може да предизвика сериозни штети.

Острови и монсуни

вертикално развивање на облаци

Островите, исто така, имаат ефект на морски ветер долж целиот брег. Тие исто така обично достигнуваат врв по пладне. Ова предизвикува дека сите најсоодветни места за прицврстување на чамци се во правец на ветерот и потешко е да се најде оној каде морскиот ветер не дува или е послаб.

Со истиот ефект што го доведува морскиот ветер, се формираат некои од монсуните. Овој ефект на окупација на постудениот воздух во зоната со низок притисок оставен од растечкиот топол воздух, зголемен во поголем обем, ги прави ветровите помоќни и формира многу погусти и опасни облаци во вертикала во развој. Овие облаци оставаат обилни врнежи од дожд какви што се монсуните во областите во близина на Хималаите.

Во лето, воздушните маси на Југоисточна Азија се загреваат и се зголемуваат, оставајќи област на низок притисок на површината на земјата. Оваа област е заменета со постуден воздух од морската површина што доаѓа поладно од Индискиот океан. Кога овој воздух ќе стапи во контакт со потоплата област, тој достигнува во областа на високите планини и започнува со искачувањето сè додека не достигне повисоки области и не се излади, предизвикувајќи многу обилни врнежи од дожд.

Тералното

офшор

Тералот го именувавме затоа што е поврзан со морскиот ветер, иако неговата состојба и ефект се тотално спротивни. Во текот на ноќта, површината на земјата се лади, бидејќи сонцето не предизвикува никаков вид на ефект. Сепак, морската површина подобро ја зачувува топлината апсорбирана во текот на денот од часовите на сонце. Оваа ситуација предизвикува ветерот да дува во спротивна насока, односно од копно до море. Ова се случува затоа што температурата на воздухот во близина на морската површина е повисока од онаа на копнената и генерира област со помал атмосферски притисок. Затоа, најстудениот воздух на површината на земјата сака да ја покрие оваа област со низок притисок и генерира морски ветер во правец копно-море.

Кога најстудениот воздух од земјата ќе се сретне со потоплиот воздух од морската површина, тој се формира она што е познато како терално. Потопол ветер кој дува кон морето.

Со оваа информација, сигурно е дека станало појасно зошто се појавува морски ветер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.