Ветровите на Шпанија: Сироко, Лебехе и Циерзо

Ветер Шпанија

По Трамонтана, Левант и Запад, денес продолжуваме со преглед на главните карактеристики на најпознати ветрови во Шпанија. Стигна редот на Siroco, Lebeche и Cierzo.

Ајде да ги запознаеме овие три важни шпански ветрови, учејќи од каде потекнуваат, на кои области влијаат и какви реперкусии имаат врз климата на нашата земја:

СирокоИсто така познат како Јалоке, влијае на југоистокот на Пиринејскиот полуостров. Тоа е сув и топол ветер поврзан со високите температури кои доаѓаат од Сахара и кој не само што влијае на Пиринејскиот полуостров, туку е забележлив и во другите медитерански земји како што се Италија, Малта и Грција.

Млеко: Ако претходниот влијаеше на југоистокот, ова влијае на спротивната страна: југозапад. Доаѓа и од Сахара, така што обично пристигнува со песок и ситна прашина во суспензија до полуостровот. Неговиот изглед е поврзан со пристигнување на бури и дождови.

Северен ветер: Овој ветер од северозападна компонента, кој е забележан во заедницата на Арагон, е еден од најпознатите во Шпанија. Ладно е и суво и се формира во долината Ебро заради различните притисоци на Кантабриското и Средоземното Море. Може да достигне налети до 100 километри на час, што е почеста во зима и во текот на почетокот на пролетта.

Повеќе информации - Ветровите на Шпанија: Трамонтана, Леванте и Пониенте


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.