Ветерни турбини: дали енергијата што ја произведуваат е зелена како што мислите?

Парк Еолико

Парк Еолико

Ветерните турбини или ветерниците станаа извор на зелена енергија Омилен во многу земји низ светот, бидејќи честопати се смета дека имаат виртуелно нула влијание врз животната средина. Но, некои студии што се спроведуваат во моментов покажуваат дека можеби не е толку зелено како што мислите.

Овие турбини на ветер не го попречуваат или прекинуваат текот на реките или ги затвораат патиштата за миграција како што прават хидроелектричните централи. Тие не испуштаат стакленички гасови ниту ги трошат или значително ги намалуваат резервите на необновливи извори како што е јагленот. Ветерните турбини произведуваат и чиста и навидум неограничена енергија.

Во меѓувреме, се појавија неколку студии кои укажуваат на тоа дека ветерните турбини можат да имаат штетни ефекти врз птиците или други индиректни последици врз животната средина, многу од нив се опишани како прифатливи во споредба со придобивките од енергијата на ветерот. Но, група истражувачи на Универзитетот во Мериленд забележаа дека големи размери се користат ветерни турбини извор на енергија тоа може да има влијание врз нашата животна средина, спротивно на она што е наменето да се минимизираат климатските промени.

Тие ги менуваат протокот на воздух и моделите на ветер

Најконзервативните проценки зборуваат дека околу 250000 ветерни турбини ќе бидат потребни за да се задоволат енергетските потреби на Соединетите држави. Инсталирањето од ваков калибар ќе има сериозно влијание врз атмосферскиот проток на воздух над површината на Соединетите држави и евентуално над оној на другите земји. Научниците Даниел Бари и Даниел Кирк-Давидоф од Универзитетот во Мериленд покажаа дека инсталацијата на масивни ветерници кои покриваат поголем дел од централните САД до централна Канада ќе „украде“ енергија од атмосферата.

Секој што студирал основна физика може да запомни дека во затворен систем, како што е атмосферата на Земјата, енергијата се зачувува, ниту се создава ниту се уништува. Ова значи дека протоците на воздух што минуваат низ сечилата на гигантските турбини на ветер високи скоро 100 метри, користат енергија за да ги ротираат, а оваа енергија што се користи за ова е грабната од атмосферата, намалувајќи ја брзината на ветерот пропорционално него.

Значи, колку е поголемо распоредувањето на турбината на ветер, толку повеќе енергија се отстранува од атмосферскиот проток и се забавува брзината на ветерот. Намалувањето на оваа брзина помеѓу осум и десет километри на час, што иако се чини помалку, може да има значително влијание врз тековите од големи размери и да има последици што сè уште не можеме да ги разбереме.

Промена на океанските струи

Фабрика за ветер во странство

Фабрика за ветер во странство

Во друг неодамнешен проект за влијанието на силите на ветрот врз нашата животна средина, Горан Бростом од норвешкиот институт за метеорологија во Осло вклучи студија која посочи дека фармите за ветер во странство, иако со помалку визуелно влијание и помалку нападни од нејзините браќа на копно, можат да имаат одреден ефект врз океанските струи при нивното започнување.

Кога воздухот тече низ сечилата на ветерните турбини, патеката што ја следи овој проток е малку променета. Резултатот од оваа промена е што настануваат турбуленции, менувајќи го вообичаениот ламинарен проток, кој влијае на површината на океанот.

Овие турбуленции кога се во контакт со океанската вода можат да создадат феномен познат како возвишен (претерано на шпански јазик) што ги прави студените води на дното да се издигнуваат на површината, а површните води да потонат за да го заземат своето место. Кога тоа ќе се случи, термичкиот проток на водното тело се менува, менувајќи ги обрасците на постојните струи. Целокупниот ефект од ова зголемување на напливните струи, како и оној произведен на воздушните струи, продолжува да бега од нашето разбирање.

Би имало многу точки за критика во врска со овие студии, како што е тоа што некои научници не ја сметаат атмосферата како затворен енергетски систем или интересот што го спроведуваат овие студии се субвенционирани од средства од компании кои произведуваат енергија со други средства, како што се нуклеарни или термички. Дури и да е така, интересно е да се напомене дека не се сите придобивки од енергијата што се смета за зелена.

Повеќе информации: PlanetSolar, одговорот против климатските промениГеотермална енергија. Оранжерии и нивна примена во земјоделството


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.